Гіпоплазія матки — це просто зменшення розміру матки, яке можна побачити на УЗД. Гінекологи діагностують гіпоплазію матки, коли вона пов’язана з порушенням менструального циклу, безпліддям або повторними спробами виносити дитину. Однак у деяких жінок захворювання протікає без помітних симптомів та не заважає звичайному способу життя.
Щоб визначити ступінь недорозвинення матки, лікарі оцінюють об'єм шляхом множення передньо-заднього розміру, ширини і довжини матки на коефіцієнт співвідношення тіла до шийки матки 0,5 (зазвичай тіло матки має бути вдвічі довше за шийку матки) та стан ендометрію, адже його товщина і структура повинні відповідати фазі менструального циклу.
Причини гіпоплазії матки
Причини гіпоплазії матки можна розділити на дві основні категорії: вроджені та набуті.
Вроджена гіпоплазія матки розвивається під час внутрішньоутробного розвитку, найчастіше на ранніх термінах вагітності. Кілька чинників можуть збільшити ризик цього стану у плода, особливо протягом першого триместру, зокрема:
- вірусні інфекції у вагітної;
- прийом ліків, що можуть впливати на розвиток плода;
- високий рівень стресу у вагітних;
- вплив шкідливих речовин, зокрема алкоголь, нікотин або наркотики;
- аномалії будови яєчників, що порушують гормональну регуляцію;
- ендокринні порушення у матері, наприклад, дисфункція щитовидної залози або цукровий діабет.
Недорозвинення матки також може бути наслідком зовнішніх чинників, які впливають на ріст і статеве дозрівання дівчинки. До них належать:
- хірургічні процедури на репродуктивних органах у дитинстві або підлітковому віці;
- травма таза;
- захворювання центральної нервової системи, які можуть впливати на гормональну регуляцію;
- надмірні фізичні навантаження;
- анорексія;
- дефіцит вітамінів і мінералів в період статевого дозрівання;
- шкідливі звички, як-от куріння і вживання алкоголю в підлітковому віці;
- гормональний дисбаланс.
Оскільки розвиток матки тісно пов’язаний з гормональною функцією, будь-які порушення в дитинстві чи пубертатному періоді через хворобу, спосіб життя чи чинники навколишнього середовища можуть спричинити розвиток гіпоплазії.
Симптоми гіпоплазії матки
Часто гіпоплазія матки протікає безсимптомно. Однак зменшення розміру матки, виявлене за допомогою УЗД, лікарі повинні оцінювати в контексті загального стану здоров’я пацієнтки.
Серед основних ознак гіпоплазії матки можна назвати:
- затримка менструації;
- тривалі менструальні кровотечі;
- менструальні цикли коротше 24 або довше за 35 днів;
- маткова кровотеча;
- труднощі із зачаттям;
- викидні у першому триместрі.
Гіпоплазія матки може зменшити скорочувальну здатність міометрія (м’язового шару), що в поєднанні з гормональним дисбалансом яєчників, що часто характеризується надлишком естрогену, може призвести до аномальної маткової кровотечі.
Яким чином захворювання впливає на зачаття та вагітність?
У багатьох випадках УЗД виявляє фолікулярну атрезію, коли фолікули не дозрівають і піддаються регресії замість овуляції. У нормі фолікул повинен вирости приблизно до 20 мм, випустити яйцеклітину (овуляцію), а потім утворити жовте тіло. Однак у деяких жінок дисфункція яєчників призводить до утворення фолікулярних кіст, які зазвичай розсмоктуються самостійно протягом кількох місяців. І атрезія фолікула, і утворення кісти вказують на порушення овуляції, що може сприяти безпліддю.
Як діагностують гіпоплазію матки?
Захворювання найчастіше виявляють під час планового ультразвукового дослідження. Якщо об’єм матки становить близько 22 см³, гiнеколог ставить діагноз гіпоплазія матки.
Якщо менструальна функція збережена, товщина і структура ендометрію зазвичай відповідають фазі менструального циклу. Однак у випадках порушення менструального циклу ендометрій часто відстає в розвитку через недостатню діяльність яєчників.
У більш складних випадках, особливо коли гіпоплазія матки поєднується з іншими вродженими репродуктивними аномаліями, можуть бути використані додаткові методи діагностики, зокрема магнітно-резонансна томографія (МРТ) та лапароскопія, завдяки яким можна точніше оцінити структурні аномалії.
Лікування захворювання
Лікування гіпоплазії матки спрямоване на усунення симптомів. Консервативна терапія спрямована на відновлення менструального циклу за допомогою гормональних або рослинних препаратів, підтримку вагітності за допомогою естроген-гестагенної терапії до зачаття і прогестерону після, а також зупинку маткової кровотечі, спричиненої дефіцитом прогестерону, іноді потрібне вишкрібання. У поодиноких випадках хірургічне втручання не потрібне.
Профілактику слід починати до зачаття і продовжувати протягом всієї вагітності. Жінкам, які планують вагітність, рекомендується збалансоване харчування, прийом вітамінно-мінеральних добавок, лікування хронічних захворювань, проходження інфекційного скринінгу, регуляція артеріального тиску, фізична активність, уникнення шкідливих звичок.
Підготовка до вагітності в ідеалі повинна починатися як мінімум за три місяці до зачаття, щоб створити оптимальні умови для розвитку плода.
Що кажуть дослiдження?
Вроджені аномалії матки є потенційною причиною безпліддя, яке часто залишається непоміченим до статевого дозрівання або коли жінка відчуває повторну втрату вагітності.
Ці аномалії, що вражають 3–5% жінок старше 16 років, зазвичай супроводжуються аменореєю та є результатом порушень розвитку мюллерової протоки під час внутрішньоутробного росту. Поширеність різна, з вищими показниками у безплідних жінок і тих, у кого в анамнезі були викидні.
Дослідження в центрi медичних наук Техаського технічного університету вивчало випадок 18-річної дівчини з хронічним тазовим болем. Фахівці виявили гіпоплазію матки та низький рівень гормонів, що призвели до синдрому Майєра — Рокитанського — Кюстера — Хаузера. Стан пацiентки, який потенційно погіршувався розладом харчової поведінки, потребував і медичного лікування, і психологічної підтримки.
Рання та правильна діагностика, а також комплексний догляд мають вирішальне значення для контролю і фізичного, і емоційного впливу вроджених аномалій матки.
Консультація гінеколога в медичних центрах «Мати та дитина»
Регулярні гінекологічні огляди необхідні кожній жінці та молодій дівчині, щоб зберегти репродуктивне здоров’я та виявити можливі проблеми на ранній стадії. Заплануйте щорічний гінекологічний огляд в медичних центрах «Мати та дитина», зателефонувавши за вказаним номером або залишивши заявку на сайті.
Автор: Кондратюк Оксана Вячеславівна – акушер-гінеколог.
Джерела:
- https://gremjournal.com/wp-content/uploads/2023/07/Pagine-da-GREM-journal_1-2023_40-42.pdf