Понад третина всіх жінок знає про молочницю не з чуток. Молочниця, або вагінальний кандидоз, хоч і не є життєво небезпечним захворюванням, проте якість життя знижує, до того ж значно. Однією з неприємних особливостей цього захворювання є його схильність до рецидивів. Інакше кажучи, є велика ймовірність, що один раз підхопивши молочницю, ви стикатиметеся з нею знову й знову. Чому так відбувається і чи можна позбутися молочниці раз і назавжди?
Що спричиняє молочницю?
Інфекційним збудником захворювання є мікроскопічні дріжджові грибки роду Candida, найчастіше Candida Albicans, але трапляються й інші — Candida Parapsilosis, Candida Glabrata, Candida Tropicalis.
Грибки Candida належать до умовно-патогенної мікрофлори. Це означає, що вони є частиною нормальної спільноти мікроорганізмів, що населяють слизові оболонки ротової порожнини, кишківника та піхви, так званого мікробіому. У нормі всі мікроорганізми перебувають у балансі й не спричиняють проблем зі здоров'ям, навпаки, збалансований мікробіом виконує важливі для організму функції. Коли з тієї чи іншої причини змінюється середовище, в якому існує мікробіом, деякі мікроорганізми отримують перевагу та починають множитись, а у значній кількості стають проблемою. У разі молочниці це відбувається із грибками Candida. Отже, головною причиною молочниці є не власне грибки, які є в організмі завжди, а порушення балансу мікрофлори через зміни умов, в яких ця мікрофлора розвивається. Що змінює ці умови?
Однією з найчастіших причин є лікування антибіотиками, особливо антибіотиками широкого спектра дії. Такі антибактеріальні препарати пригнічують зростання не якихось певних бактерій, а цілих бактеріальних груп, зокрема й умовно-патогенних. Як наслідок грибки, зростання яких ці бактерії стримували, набувають перевагу й починають посилено розмножуватися.
Іншою причиною є гормональні зміни. Під дією гормонів змінюється кислотність вагінального середовища, внаслідок чого вона стає особливо сприятливою для дріжджоподібних грибів. Ось чому, зокрема, молочниця нерідко переслідує вагітних — у них гормональне тло змінюється досить швидко й значно.
Сприятливих чинників два:
- Велика кількість простих вуглеводів у раціоні. Така дієта підтримує кислотність піхви на тому рівні, коли Candida Albicans благоденствує.
- Стрес. Він впливає опосередковано через гормони. До цієї ж категорії належать недосипання та хронічна втома.
Іноді серед причин вагінального кандидозу вказується статевий акт. Це помилка. Молочниця не належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом, її лікування не потребує одночасного лікування партнера. Симптоми молочниці можуть посилитися після статевого акту, але відбувається це через механічний вплив на запалену слизову оболонку піхви. Яскраво таке проявляється у випадках, коли молочниця протікала потай, а статевий акт призвів до появи симптомів — печіння та болю.
Чому молочниця повертається?
Все просто: молочниці важко позбутися, тому що жінки часто стикаються з тим, що її спричиняє. Якщо антибіотикотерапію можна контролювати та компенсувати її вплив на мікробіом, то жіноче гормональне тло змінюється постійно. Позбутися ж повністю дріжджоподібних грибків навряд чи можливо через їхню повсюдну поширеність, до того ж це призвело б до порушення балансу мікробіому в інший бік — бактеріальний. Саме тому лікування молочниці спрямоване не на повне видалення збудника, як у разі звичайних інфекційних захворювань, а на усунення симптомів і відновлення мікробного балансу.
Мікробіом кожної людини унікальний, так само як унікальні й параметри середовища, в якому він перебуває. У деяких жінок вони такі, що схильність до вагінального кандидозу залишається дуже надовго, часом на роки. Регулярно спостерігаючи у себе симптоми, така пацієнтка поступово дізнається, що у її способі життя провокує захворювання та посилює його, а що, навпаки, зменшує прояви. Використовуючи ці знання та ліки, призначені гінекологом, жінка поступово навчається скорочувати й частоту, й тривалість, й інтенсивність рецидивів. Такі маніпуляції зазвичай результативні, і молочниця відступає.