Видалення матки, або гістеректомія, — це одна з найпоширеніших хірургічних процедур у гінекології. Такі стани, як-от міома матки, ендометріоз, рак і деякі типи пролапсу тазових органів, можуть вимагати проведення гістеректомії.
Рішення про виконання гістеректомії ухвалюється, коли стан несе значну загрозу для здоров'я або впливає на якість життя жінки. Наприклад, якщо рак поширився на матку абоякщо кровотечу внаслідок міоми неможливо контролювати іншими засобами, проведення гістеректомії може бути єдиним необхідним варіантом.
Однак варто зазначити, що багато станiв, якщо діагностуються на раннiх етапах, виліковні. На жаль, ігнорування симптомiв та пізнє звернення за медичною допомогою призводять до гістеректомії.
Хоча операція по видаленню матки звучить досить страшно, удосконалений хірургічний метод, як-от лапароскопія, зробив процедуру безпечнішою та менш інвазивною. Цей підхід передбачає створення лише кількох маленьких отворів, кожне не більше 1 см у діаметрі. Процедура зазвичай триває від 1,5 до 2,5 годин, а пацієнтку можуть виписати протягом 3 днів після операції. Перевагою цього методу є відсутність помітних шрамів та відносно швидкий період реабілітації.
Але яке життя після видалення матки? Як жінка себе почуватиме, яким буде її емоційний стан, чи зможе вона насолоджуватись статевим життям? Ми спробуємо відповісти на часті запитання в цій статті.
Наслідки видалення матки
Перший з наслідків, який має усвідомити жінка, — це втрата репродуктивних функцій. Це не єдиний наслідок, про який має знати кожна жінка, яка готується до операції гістеректомія.
- Гормональні порушення. В деяких випадках видалення матки супроводжується видаленням яєчників. В такому разі настає менопауза. Однак у сучасному світі симптоми менопаузи можна коригувати за допомогою гормональних препаратів.
- Зниження лібідо та сухість піхви. Багато жінок питають, чи можна збуджуватись після видалення матки, хвилюючись, що їхнє статеве життя значно погіршується після операції. Однак відсутність матки не впливає на здатність збуджуватись та вести статеве життя. Але якщо жінку турбує сухість піхви після операції гістеректомія, цю проблему можна ефективно усунути за допомогою лубрикантів.
- Ризик остеопорозу. Видалення матки не впливає на рівень естрогену у жінки. Лише видалення яєчників в репродуктивному віці може призвести до вимивання кальцію та фосфору з кісток, що робить їх більш крихкими. Однак дотримання спеціальної дієти та замісна гормональна терапія можуть значно покращити стан жінки.
- Вагінальний пролапс. Після операції вкрай важливо дотримуватись післяопераційних рекомендацій. Після хірургічного втручання пацієнткам не можна піднімати важкі предмети, адже це може призвести до виникнення вагінального пролапсу (випадіння піхви).
- Зміна функції кишківника, оскiльки після операції може виникнути тимчасове порушення перистальтики. Ця проблема може виникнути через зміну розташування внутрішніх органів. Зазвичай після операції лікар призначає дієту, оскільки правильне харчування допомагає знизити навантаження на організм, сприяти нормалізації обміну речовин, підвищити опірність організму при запаленнях та інтоксикації. Рекомендується виключити алкоголь, копчені страви, фаст-фуд, випічку, солодощі, газовані напої, каву.
- Психологічні наслідки. Психологічний вплив гістеректомії може стати причиною відчуття смутку, адже для багатьох жінок видалення матки означає втрату їх жіночої особистості. Зміни в зовнішності після проведення операції, як-от поява шрамів або набір ваги, можуть сприяти появі депресії. Особливо варто вказати на психологічні наслідки через неможливість завагітніти та народжувати дітей. Розв’язання цих психологічних проблем часто вимагає консультації спеціалістів із психічного здоров’я, груп підтримки та близьких.
Необхідно розуміти, що видалення матки для жінки — це складна, хоча в деяких випадках вкрай необхідно процедура для збереження здоров'я та продовження життя. І хоча гістеректомія має багато наслідків, правильна реабілітація є шляхом до досягнення повноцінного життя.
Чи набирають вагу після видалення матки?
Збільшення ваги після гістеректомії можливе, однак залежить від кількох чинників. По-перше, тип хірургічного втручання відіграє важливу роль у тому, як швидко жінка відновиться. Традиційна відкрита хірургія може призвести до довшого часу відновлення та потенційних післяопераційних ускладнень порівняно з мінімально інвазивним методом, як-от лапароскопія.
Якщо яєчники видаляються разом з маткою, відбувається раптове падіння рівня естрогену. Це в свою чергу викликає симптоми менопаузи і набір ваги.
Чи змінюється статеве життя після видалення матки та яєчників?
Зазвичай–лікарі радять утримуватися від статевого життя протягом 1,5-2 місяців після операції до повного відновлення. Деякі можуть відчувати підвищене статеве бажання, частково через відсутність занепокоєння щодо вагітності та контрацепції. Деякі жінки можуть відчувати зниження лібідо через тривалу реабілітацію та психологiчнi наслiдки.
У випадках, коли були видалені і матка, і яєчники, може виникнути сухість піхви, що призведе до дискомфорту під час сексу. У цьому випадку потрібно використовувати лубриканти або гелі з гіалуроновою кислотою.
Чи прискорюється процес старіння після видалення матки?
Багатьох жінок лякає, що вони можуть постаріти після видалення матки через низький рівень естрогену та втрати фертильної функції. Хоча процедура гістеректомії несе потенційно негативні ефекти, вона сама по собі не сильно впливає на гормони або старіння. Однак, видалення яєчників може пришвидшити старiння. Ці органи відповідають за вироблення естрогену, гормону, який має вирішальне значення для різних функцій організму, зокрема менструального циклу. Видалення яєчників зупиняє менструацію, і незабаром після цього настає менопауза (якщо вона не почалася до моменту проведення операції).
Чи відбуваються зміни в грудях після видалення матки?
Хоча зовнішні зміни в грудях непомітні після видалення матки, Є дослідження, що показують зв'язок між гістеректомією і раком молочних залоз. Пацієнтки з раком молочної залози, які перенесли гістеректомію, мали на 30% вищі шанси на виживання порівняно з тими, кому зберегли матку та яєчники.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога у Києві, Львові, Житомирі , дiзнатись бiльше про гістеректомію або пройти діагностику в медичному центры «Мати та дитина», залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.