Міфи та правда про пізню вагітність
Вагітність взагалі, а пізня особливо, по цей час оповита безліччю міфів, і не завжди легко розібратися в тому, чи є в їх основі факти. Зупинимося на найпоширеніших.
- Після 35 років складніше завагітніти
Це правда. Фертильність жінки, або здатність до дітородіння, після 35 років майже вдвічі нижче, ніж у 25 років. Дівчинка народжується з готовим запасом яйцеклітин, які починають витрачатися з приходом менструацій, тому поступово запас виснажується. До того ж яйцеклітини старіють, їх оболонки потовщуються, і сперматозоїду складніше проникнути всередину. Наприклад: здорова жінка до 25 років, яка веде активне статеве життя з репродуктивно здоровим партнером, може завагітніти в перші чотири місяці — що становить близько 90% ймовірності. З 25 до 35 років шанс зменшується на 30%, а після 40 років залишається не більше 10%.
- Пізня вагітність пов'язана з підвищеним ризиком невиношування
Дійсно, ризик мимовільного переривання вагітності у жінок молодше 30 років оцінюється приблизно в 10%, в 30-40 років підвищується до 17%, а після 40 років — понад 30%. Лікарі пов'язують це як зі старінням яйцеклітин, так і зі станом здоров'я жінок, тому рекомендується відповідальна підготовка до вагітності.
- Пологи при пізньої вагітності важкі, тому краще робити кесарів розтин
Це вірно лише частково. Статистика свідчить: кесарів розтин (КС) дійсно проводиться частіше у жінок після 35 років, оскільки м'язово-зв'язковий апарат вже не настільки гнучкий, а частота ускладнень зростає. Якщо у жінок молодше 30 років КС показано приблизно в 15% випадків, то після 40 років — майже в 50%. Проте при виборі способу розродження лікар в першу чергу враховує показники стану здоров'я мами та дитини, оцінює наявні та можливі ризики для природного розродження. Вік впливає на тип пологів в останню чергу.
- Відновлення після пізньої вагітності більш тривалий
Ні. Відновлення після пологів триває від 6 до 12 тижнів і залежить головним чином від стану здоров'я і способу життя жінки, наявності / відсутності ускладнень, а не від віку. Не відповідає дійсності й те, що жінкам після 35 років складніше скинути набрану під час вагітності вага.
- При пізній вагітності вище ризик народити дитину з синдромом Дауна
Дійсно, ризик народження дитини з хромосомними аномаліями підвищується з віком: у 20-30 років шанси складають 0,1-0,2%, після 35 років - 0,5%, а після 45 років - 3,6%.
- Діти, народжені матерями в зрілому віці, більш талановиті
Це не так. Ніяких особливих переваг і недоліків у народжених в результаті пізньої вагітності немає. Можливо, цей міф пов'язаний з тим, що жінки, які стали матерями в більш зрілому віці, схильні більше приділяти уваги розвитку здібностей дітей.
- Пізня вагітність сприяє омолодженню організму
Єдиної думки на цей рахунок у лікарів немає, бо багато залежить від стану здоров'я жінки, способу її життя і того, як протікає вагітність. Якщо особливих проблем зі здоров'ям немає, то пізня вагітність розвивається сприятливо. Залучаються гормональні механізми: організм отримує додаткову стимуляцію і сили, поліпшується обмін речовин, кровопостачання тканин і їх функціонування, зміцнюється кістково-м'язовий апарат, поліпшується стан шкіри. Догляд за маленькою дитиною вимагає від жінки регулярних фізичних зусиль, що також добре впливає на здоров'я, зрозуміло, якщо мова не йде про фізичне виснажений.
Які ускладнення можуть виникнути при пізній вагітності
Вагітність — нормальний стан для жінки, адже її організм відмінно пристосований для виношування дитини. Ускладненнями можуть стати:
- недоношена або переношена вагітність;
- плацентарна недостатність;
- гестоз;
- гестаційний діабет;
- загострення хронічних захворювань;
- слабкість пологової діяльності;
- розриви родових шляхів;
- гіпоксія плода.
Варто відзначити, що перераховані ускладнення зустрічаються завжди. Однак старший вік статистично пов'язаний з погіршенням здоров'я, то і ризик появи ускладнень при пізньої вагітності зростає. Щоб його мінімізувати, рекомендується вчасно встати на акушерський облік і ретельно дотримуватися всіх рекомендацій акушера-гінеколога.
Які аналізи та обстеження потрібно зробити при вагітності після 35
Крім стандартних аналізів, вагітні старше 35 років проходять генетичний скринінг — дослідження, спрямовані на виявлення хромосомних аномалій у плода. Це УЗД на терміні 10-12 і 16-20 тижнів (його зазвичай проводять в рамках планового УЗД плоду), а також біохімічний скринінг, який виявляє в крові білки — маркери відхилень. Біохімічний скринінг проводиться в першому і другому триместрі:
- I триместр (від 11 тижнів + 1 день до 13 тижнів + 6 днів). Так званий подвійний тест, який визначає концентрацію двох білків плаценти: РАРР-А та вільну β-субодиницю ХГ, які є маркерами хвороби Дауна та деяких інших хромосомних аномалій.
- II триместр (від 18 до 21 тижнів). Потрійний тест - визначення концентрації α-фетопротеїну, ХГЛ і вільного естріолу, які маркують важкі аномалії розвитку нервової системи, резус-конфлікт, важкі ускладнення вагітності.
Якщо результати скринінгу викликають у лікаря підозри, він може призначити поглиблене дослідження:
- I триместр - біопсія хоріона (вивчення зразка тканини формується плаценти);
- II триместр - амніо- або кордоцентез (дослідження навколоплідних вод).
- В кінці III триместру призначається КТГ (кардіотокографія) - дослідження серцебиття плода і його рухів, що дозволяє виявити гіпоксію.
Всі ці методи допомагають мінімізувати ризик народження дитини з патологією.