(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Сьогоднi безпліддя є складною проблемою, яка стосується багатьох пар і в Україні, i в усьому світі. Безпліддя може бути наслідком медичних, генетичних, екологічних та чинників способу життя.
Серед поширених причин безпліддя у жінок виявляють проблеми з регуляцією репродуктивних гормонів або проблеми з яєчниками, наприклад, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), або проблеми зі щитовидною залозою, запаленням фаллопієвої труби, ендометріоз, аномалії матки або шийки матки.
Серед причин чоловічого безпліддя визначають низьку кількість сперматозоїдів, погану рухливість сперматозоїдів, варикоцеле яєчок, гормональний дисбаланс, наприклад проблеми з гіпоталамусом або гіпофізом, генетичне захворювання, як-от синдром Клайнфельтера, та інфекції.
Підвищення фертильності можна досягти традиційними медичними й альтернативними методами.
Традиційні методи покращення фертильності часто передбачають зміну способу життя, корекцію дієти та медичні втручання, які використовуються протягом багатьох років. Ось деякі з найпоширеніших традиційних методів:
Насамперед потрібно зазначити важливість здорового способу життя, оскiльки здатність до фертильності значно знижується. якщо один чи обидва партнери не дотримуються забалансового харчування, нехтують фізичними вправами, вживають психоактивні речовини та мають високий рівень стресу.
Збалансована дієта, багата на фрукти, овочі, цільнозернові продукти та нежирні білки, надасть організму всі поживні речовини для підтримки репродуктивного здоров'я. Необхідно підтримувати здорову вагу, оскільки недостатня та надмірна вага можуть впливати на фертильність. Регулярні фізичні вправи не лише допомагають контролювати вагу, а й налагоджувати емоційний стан, який також дуже впливає на фертильність. Під час планування вагітності потрібно повністю уникати тютюну та вживання алкоголю.
Для усунення анатомічних проблем, як-от закупорка маткових труб або ендометріоз.
Екстракорпоральне запліднення, або ЕКЗ, — процедура, за якої яйцеклітини запліднюються спермою поза тілом, а ембріони імплантуються в матку. Оскiльки вік жінки є головним чинником, що впливає на успіх екстракорпорального запліднення, у віці після 40 років показники успіху ЕКЗ починають падати, частково через природне вікове зниження кількості та якості яйцеклітин. За даними досліджень IVF National Health Service за 2022 рiк, клінічний рівень вагітності для жінок віком до 30 років, які пройшли пересадку ембріона, становив 69,4%, водночас для жінок віком від 40 до 43 років цей показник знизився до 9,4%.
Внутрішньоматкова інсемінація, або ВМІ, передбачає розміщення промитої та концентрованої сперми безпосередньо в матку жінки під час овуляції. Ця процедура збільшує кількість сперматозоїдів, які досягають фаллопієвих труб, тим самим збільшуючи ймовірність запліднення. Жінки віком до 40 років мають більше ніж 50% шансів на успішну вагітність після проходження шести циклів ВМІ, з вищим показником успіху понад 75% після 12 циклів.
Iнтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда, або IКСI, — пряме введення одного сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини за допомогою тонкої голки. Ця техніка допомагає запліднити яйцеклітину навіть за дуже низької кількості сперматозоїдів або поганої якості сперми. Рівень запліднення за допомогою ІКСІ показують, що приблизно 70–85% яйцеклітин запліднюються.
Розгляньмо декілька альтернативних методів підвищення фертильності, що покращують загальне здоров’я пар.
Акупунктура — це практика традиційної китайської медицини, що включає введення тонких голок у певні точки на тілі для збільшення припливу крові до репродуктивних органів (У випадку лікування безпліддя) та балансування гормонів.
Через обмеження ефективності лікування західної медицини використання комплементарної та альтернативної медицини у репродуктивній ендокринології та безплідді набуває все більшої популярності в усьому світі. Дослідження Medicine (Baltimore), що включало жінок 20–40 років, яким не вдалося завагітніти під час незахищеного статевого життя протягом 1 року, а також жінок з діагнозом безпліддя, показало, що використання акупунктури збільшило частоти настання вагітності. Також дослідження підтвердило, що акупунктура окремо або в поєднанні з традиційними методами лікування може бути корисною для покращення овуляції та рівня гормонів.
Ці вiдомi практики можуть зменшити стрес, який, як відомо, впливає на фертильність. Медитація широко використовується для нормалізації рівня гормонів на шляху до запліднення, вагітності та пологів. Одним із таких гормонів є кортизол, який відповідає за стрес. Медитація зменшує пошкодження клітин, вивільняючи інший гормон, ДГЕА, який, як відомо, продовжує життя клітин, зокрема яйцеклітини. Також медитація сприяє вивільненню гормону щастя окситоцину, який сприяє народженню, зв’язку з дитиною та виробленню молока. А окситоцин разом із серотоніном покращує настрій.
Дослідження показали, що терапія йогою покращує репродуктивні функції шляхом зменшення стресу та балансування нейрогормонального профілю. Йога-терапія знижує рівень тестостерону в сироватці крові та лютеїнізувального гормону (ЛГ) і збільшує виведення кортизолу. До того ж під час занять йогою спостерігаються зміни в мозкових хвилях, зокрема збільшення альфа-хвиль і зниження рівня кортизолу в сироватці крові.
В медичних центрах «Мати та дитина» ви можете записатись на консультацію до репродуктолога, залишивши заявку на нашому сайті або зателефонувавши за вказаним номером.
Автор: Радько Віталій Юрійович — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.
Джерела: