(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Клімакс (менопауза) — це фізіологічний процес, який вказує на завершення репродуктивного періоду жінки. У цей період відбувається деградація фолікулів у яєчниках, що призводить до зменшення кількості яйцеклітин та зниження їхньої здатності до запліднення.
Найчастіше, клімакс виникає у жінок у віці 45-55 років. Але іноді симптоми цього захворювання можна відчувати у 40-45 років. У таких випадках діагностують ранній клімакс (ранню менопаузу).
За даними ВООЗ, ранній клімакс зустрічається у 1-2% жінок у всьому світі. Це означає, що щороку близько 100 000 пацієнток у світі стикаються з цим станом.
У першу чергу потрібно звернути увагу на зміни у менструальному циклі. Менструації можуть ставати нерегулярними, з затримкою від декількох днів до кількох місяців. Також можуть спостерігатися зменшення обʼємів менструальних виділень.
Крім того, виділяють наступні симптоми ранньої менопаузи:
Основним методом лікування раннього клімаксу є замісна гормональна терапія (ЗГТ). Вона допомагає полегшити такі симптоми, як припливи, пітливість, сухість піхви, зниження сексуального потягу та проблеми зі сном.
Боятися гормональних препаратів не потрібно, адже вони призначаються лікарем відповідно до стану пацієнта.
Крім того, лікування має ще містити психологічну складову. Оскільки цей період є дуже складним в адаптації. Тому тут важливо пояснити, що клімакс – це не кінець сексуального життя чи жіночої суті. Це новий, незнайомий та важливий період у житті кожної жінки, до якого просто потрібно звикнути.
Основна причина розвитку раннього клімаксу – припинення роботи яєчників. Через це організм вже не може виробляти потрібну кількість гормонів естрогену та прогестерону.
Також факторами розвитку захворювання є:
Рання менопауза може значною мірою вплинути на фізіологічний та психологічний стан жінки.
Однією з найпоширеніших проблем є зниження кількості гормону естрогену, який допомагає підтримувати міцність та щільність кісток. Внаслідок цього починає розвиватися остеопороз – кістки стають слабкими та ламкими.
Також збільшується ризик розвитку серцево-судинних захворювань, розвитку раку молочної залози та раку яєчників.
Хоча менопауза означає кінець природної фертильності жінки, це не миттєвий процес.
Зазвичай перед менопаузою існує перехідна стадія, відома як передменопауза, під час якої функція яєчників поступово знижується. На цьому етапі, попри те, що овуляція може бути не регулярною, вона таки може бути.
Тому, якщо не пройшло 12 місяців поспіль без менструації, ймовірність завагітніти залишається.
Якщо ж таки завагітніти природним чином не вдається, тоді можна розглянути такий варіант, як донорство яйцеклітин.
Основним методом діагностики менопаузи є визначення відсутності менструацій протягом 12 місяців, як зазначили вище.
У деяких випадках, щоб остаточно підтвердити діагноз, лікар може призначити аналіз крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ).
Також лікар-гінеколог може призначити додаткові обстеження:
Памʼятайте, що варто раз на рік проходити обстеження, щоб попередити будь-які захворювання. Записатися на консультацію до лікаря-гінеколога можна за вказаним номером або заповнивши онлайн-форму.
Автор: Микитюк Олександр Володимирович – акушер-гінеколог, репродуктолог, ендоскопіст, спеціаліст з УЗД.
Дата оновлення статті: 06.02.2024