(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Менопауза — це завершення періоду жіночої фертильності, тобто здатності до народження дітей. Цей період ще називають клімаксом, і, хоча ці поняття близькі, все ж не ідентичні. У менопаузу жінка вступає через рік після останньої менструації, й вона триває рік. Менопауза настає у різний час у різних жінок, середній вік для України — 51 рік.
Пременопауза — це час, коли гормональні зміни вже почалися, але менструації завершено. Цей період називають менопаузальним переходом. Його тривалість варіюється від двох до семи років, у середньому пременопауза триває чотири роки. Постменопауза — час після менопаузи. Розрізняють ранню постменопаузу — перші п'ять років після менопаузи, й пізню, яка починається на шостий рік і триває все подальше життя. Період, що охоплює пременопаузу та два роки після останньої менструації, називають перименопаузою. Клімаксом, або клімактерієм називають весь період гормональної перебудови організму, він охоплює перименопаузу й ранню постменопаузу.
Клімакс — це лише у жінок?
Традиційно клімаксом називають вікове згасання саме жіночої репродуктивної функції. Насправді вікове зниження рівня статевих гормонів також є у чоловіків, воно називається андропаузою. Андропауза — це свого роду клімакс у чоловіків, хоча це не те ж саме, що у жінок. У чоловіків статева функція хоча й знижується, але все ж таки може зберігатися ще досить довго, зокрема здатність до запліднення.
Норма та патологія
Нормальним вважається клімакс у віці від 45 до 55 років. Вік згасання репродукції обумовлений в основному генетично — швидше за все, клімакс у жінки почнеться приблизно тоді, коли почався у її матері. Відіграє роль також спосіб життя та перенесені захворювання.
Зустрічається також передчасна менопауза — до 40 років та рання менопауза — від 40 до 45 років. Менопауза може бути спричинена передчасним припиненням функції яєчників внаслідок їх видалення, дії препаратів або опромінення. Тоді її називають штучною. Самостійне, без медичного втручання згасання репродуктивної функції до 35 років називають синдромом виснаження яєчників.
Клімакс, якщо він не штучний і не передчасний, — фізіологічне явище. Різні жінки переносять його по-різному, але в нормі гормональна перебудова не має супроводжуватись значним та тривалим погіршенням здоров'я. Якщо ж перименопауза спричиняє тяжкі симптоми та супроводжується значним зниженням рівня життя, говорять про патологічний клімакс.
Причини та механізм розвитку менопаузи
Причиною зниження рівня гормонів є згасання функції яєчників. Яєчники поступово знижують вироблення естрогену та прогестерону, а згодом і повністю припиняють її. Фолікули, що залишилися, піддаються дистрофії, а ті з них, які все ж досягають стадії яйцеклітини, втрачають здатність до запліднення через зниження рецепторної чутливості та потовщення оболонки. Зниження рівня естрогену та прогестерону призводить до підвищення рівня фолікулостимулювального та лютеїнізувального гормону (ФСГ та ЛГ). Через їхній дисбаланс менструальний цикл стає нерегулярним. Менструальні кровотечі також нерегулярні, вони можуть ставати надмірними або, навпаки, мізерними. Крім того, що цикли нерегулярні, вони все частіше ановуляторні. З часом менструації повністю припиняються, і через рік настає менопауза.
Причиною передчасної менопаузи або синдрому виснаження яєчників гінекологія вважає аутоімунне ушкодження яєчників або генетичну схильність.
Причинами патологічного клімаксу можуть бути:
Ознаки клімаксу
Ознакою клімаксу, що наближається, є нерегулярність менструального циклу, пропуски менструацій, що починаються після 40 років. Коливання рівня естрогену, крім порушень циклу, спричиняють й інші симптоми:
Одним із найхарактерніших симптомів є припливи та нічна пітливість — вони спостерігаються у 80% жінок. Приплив — відчуття інтенсивного тепла, що розповсюджується по тілу та супроводжується почервонінням, посиленим потовиділенням, а іноді й підвищенням температури. Починаються ці явища ще в пременопаузі та можуть супроводжувати весь час клімактеричних змін, аж до настання пізньої постменопаузи. Припливи у клімаксі тривають від 30 секунд до п'яти хвилин і бувають епізодичними, один-два рази на тиждень, і дуже частими, кілька разів на день. Жінка стає залежною від зовнішньої температури: будь-яке її підвищення може спричинити приплив.
Інша група симптомів стосується змін у сечостатевих органах. Під дією гормонів сильніше відлущуються клітини вагінального епітелію, а рН внутрішнього середовища піхви змінюється на лужну сторону. Це призводить до зниження кількості лактобактерій, зростання умовно-патогенної флори, зниження місцевого імунітету. Витончується і стає менш еластичною слизова оболонка вульви та піхви, її залози теж атрофуються. Це призводить до зменшення виділень та сухості, що робить тканини ще більш вразливими до мікротравм та інфікування. Через це нерідко виникає диспареунія — дискомфорт і навіть болючість під час статевого акту. Стають частішими позиви до сечовипускання, а через гіпотрофію тканин може з'явитися нетримання сечі.
Протягом перших п'яти років після менопаузи втрачається до 20% щільності кісткової тканини, що може призвести до остеопорозу. Іноді виникають болі у суглобах.
Клімакс часто пов'язують із депресією, безсонням, погіршенням пам'яті та зниженням концентрації уваги. Однак їхня залежність від низького рівня естрогену не виявлена. Короткочасні епізоди пригніченості та емоційної лабільності справді може спричинити менопауза, симптоми когнітивні з нею частіше не пов'язані.
Високий рівень естрогену захищає жінок від гіпертонії. Тому під час менопаузи, коли її стає недостатньо, може розвинутись артеріальна гіпертензія. Однак вона не є прямим наслідком менопаузи, а пов'язана з наявною схильністю, так само як атеросклероз та ішемічна хвороба серця, що часто з'являються після настання клімаксу.
Як не дивно, кліматичні зміни не обов'язково негативні. Наприклад, у жінок, які страждають на ендометріоз, альгодисменорею, менорагії, важкий передменструальний синдром, міому матки й так звані менструальні мігрені, якість життя після настання менопаузи змінюється на краще.
Лікування
Якщо клімактеричні зміни переносяться нормально, лікування не потрібне. Крім того, менопаузу неможливо вилікувати, це просто новий етап життя, такий же нормальний, як пубертат чи гормональна перебудова під час вагітності. Щоб легше переносити неприємні симптоми, лікарі рекомендують відмовитися від шкідливих звичок, збалансувати харчування, бути фізично активними, достатньо відпочивати та знаходити цікаві заняття.
У разі значних симптомів менопаузи, а також патологічного клімаксу, застосовується замісна гормональна терапія. Вона не скасовує клімактеричних змін, але пом'якшує їхні прояви.