Менопауза, також відома як клімакс, — це природний біологічний процес, що відзначає кінець репродуктивного періоду жінки. Він проявляється як припинення менструації протягом 12 місяців поспіль. За статистикою, у жінок в Україні менопауза настає приблизно в 51 рік.
Основні етапи менопаузи:
- Пременопауза: фаза, що веде до менопаузи, характеризується коливанням рівня гормонів і нерегулярними менструальними циклами. Пременопауза відома як менопаузальний перехід і зазвичай триває від 2 до 7 років із середньою тривалістю 4 роки.
- Перименопауза: охоплює фазу пременопаузи та перші два роки після останньої менструації. Під час перименопаузи можуть виникати такі симптоми, як-от припливи, перепади настрою та зміни менструального циклу, оскільки рівень естрогену знижується.
- Постменопауза: ця фаза починається через рік після останньої менструації і триває до кінця життя жінки. Поділяється на ранню постменопаузу — перші 5 років після менопаузи, які часто відзначаються найбільш вираженими симптомами та змінами здоров’я; та пізню постменопаузу — період із шостого року і далі, протягом якого симптоми можуть стабілізуватися, Знак жінці необхідно слідкувати за щільністю кісткової тканини та здоров’ям серця.
Тож на питання «Скільки триває клімакс?» можна відповісти до 10 рокiв.
Чи буває клімакс у чоловіків?
Менопауза конкретно належить до зниження жіночої репродуктивної функції, чоловіки також відчувають поступове зниження рівня статевих гормонів з віком — стан, відомий як андропауза. Андропаузу часто вважають чоловічим аналогом менопаузи, але є значні відмінності.
У жінок менопауза знаменує собою остаточний кінець фертильності, у чоловіків репродуктивна функція зазвичай знижується поступово. Попри зниження рівня гормонів, чоловіки часто можуть підтримувати статеву функцію та фертильність протягом довшого періоду. Однак андропауза може викликати такі симптоми, як-от зниження лібідо, втома, зміни настрою та зменшення м’язової маси.
Менопауза: норма та патологія
Менопауза зазвичай настає у віці від 45 до 55 років, на що значною мірою впливає генетика, часто віддзеркалюючи вiк клімаксу матерi. Чинники способу життя та перенесені захворювання також можуть вплинути на початок менопаузи. Під час природної менопаузи гормональні зміни є частиною нормального процесу старіння і не повинні спричиняти серйозних довгострокових проблем зі здоров’ям.
Патологія: ознаки клімаксу
Симптоми під час перименопаузи досить серйозні, щоб істотно вплинути на якість життя, і ,це класифікується як патологічна менопауза.
Серед деяких ознак які не вважаються нормою, можна назвати:
- Передчасна менопауза настає до 40 років.
- Рання менопауза настає у віці від 40 до 45 років.
Це може бути результатом передчасної недостатності яєчників, хірургічного видалення яєчників або впливу певних ліків або опромінення, відомого як штучна менопауза. Коли функція яєчників знижується до 35 років без медичного втручання, це називається синдромом виснаження яєчників.
Причини виникнення та розвитку менопаузи
Менопауза настає внаслідок природного зниження функції яєчників. Згодом яєчники поступово зменшуються та перестають виробляти естроген і прогестерон. Фолікули, що залишилися, піддаються дегенерації, а ті, що ще дозрівають, мають меншу ймовірність запліднення через зниження чутливості рецепторів і потовщення мембран.
Оскільки рівень естрогену та прогестерону падає, організм компенсує це шляхом підвищення рівня фолікулостимулювального гормону (ФСГ) і лютеїнізувального гормону (ЛГ), що порушує гормональний баланс. Це спричиняє нерегулярні менструальні цикли з кровотечею, яка може бути надмірною, мізерною або взагалі відсутньою. Овуляція стає менш частою (ановуляторні цикли), поки менструація повністю не припиняється. Менопауза підтверджується після 12 місяців поспіль без менструації.
Причини раннього клімаксу у жінок
Передчасна менопауза, або синдром виснаження яєчників, може бути наслідком аутоімунного ураження яєчників або генетичної схильності, що призводить до ранньої недостатності яєчників.
Серед причини патологічної менопаузи фахівці називають:
- Гормональний дисбаланс.
- Фізичне або емоційне виснаження.
- Хронічні захворювання, що впливають на рівень гормонів.
- Чинники способу життя, зокрема куріння, що пошкоджує мікросудини та впливає на функцію яєчників.
Розуміння цих механізмів підкреслює складну взаємодію гормонів і зовнішніх чинників розвитку менопаузи. Тому важливо подбати про своє жіноче здоров'я у ранньому віці, щоб відстрочити настання менопаузи.
Які симптоми клімаксу?
Існує досить багато симптомів, які вказують на настання клімаксу:
- Зміни менструального циклу: нерегулярні цикли або відсутність менструацій після 40 років.
- Припливи та нічна пітливість: раптове посилення тепла по тілу, часто з почервонінням, пітливістю та змінами температури відзначається приблизно у 80% жінок. Такi епізоди тривають від 30 секунд до 5 хвилин і варіюються від рідкісних (1–2 рази на тиждень) до частих (кілька разів на день).
- Вагінальні зміни: витончення і зниження еластичності слизової оболонки, зменшення виділень і сухість, що підвищує ризик мікротравм і інфекцій. Також може спостерігатись біль під час статевого акту.
- Проблеми з сечовипусканням: часті позиви до сечовипускання, потенційне нетримання сечі через атрофію тканин.
- Здоров'я кісток і суглобів: до 20% втрати щільності кісткової тканини в перші 5 років після менопаузи, що підвищує ризик остеопорозу, можливий біль в суглобах.
- Емоційні та когнітивні ефекти: депресія, нестабільність настрою, безсоння, втрата пам'яті та зниження концентрації.
- Серцево-судинні зміни: зниження рівня естрогену підвищує ризик гіпертонії та атеросклерозу.
- Чутливість грудей.
- Перепади настрою і депресія.
- Головні болі.
Як не дивно, клімакс має і позитивні проявлення, як-от полегшення симптомів ендометріозу, рясних або хворобливих менструацій, важкого передменструального синдром та мігренi.
Лікування клімаксу
Менопауза є природним етапом життя, як статеве дозрівання чи вагітність, і не потребує лікування, якщо зміни переносяться добре. Однак, щоб полегшити симптоми, гінекологи рекомендують:
- відмовитись від шкідливих звичок;
- дотримуватись збалансованого харчування;
- залишатись фізично активними;
- не нехтувати повноцінним відпочинком;
- знайти заняття та хобі, які будуть приносити задоволення.
За важких або патологічних симптомів може бути призначена замісна гормональна терапія (ЗГТ). Хоча ця терапія не зупиняє менопаузальні зміни, вона може значно зменшити їх інтенсивність, покращуючи загальну якість життя жінки.
Що кажуть дослідження?
Симптоми менопаузи суттєво впливають на жіноче здоров’я, роботу та стосунки. Вазомоторні симптоми (ВМС), зокрема припливи і пітливість, вражають до 80% жінок, при цьому 20–30% мають важкі випадки. Порушення сну та настрою також є поширеними, про що повідомляють 40–69% та 20–40% жінок відповідно. Ці симптоми часто взаємодіють, посилюючи свій вплив на повсякденне життя.
Попри сильний вплив симптомів менопаузи, використання жінками золотого стандарту лікування, що підтримується рекомендаціями, — замісної гормональної терапії (ЗГТ) – є низьким. Наразі понад дві третини жінок у період менопаузи, які шукають лікування, не отримують ЗГТ. Це може бути пов’язано з протипоказаннями, проблемами безпеки, особливо в епоху після Ініціативи жіночого здоров’я (WHI), та культурними аспектами, які призвели до збільшення попиту на негормональні альтернативи.
Наразі схвалені варіанти негормонального лікування охоплюють специфічний інгібітор зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) — пароксетин і клонідин (схвалений лише у Великобританії).
Для діагностики клімаксу та призначення ефективного лікування, якщо симптоми значно впливають на повсякденне життя жінки та її настрій, рекомендуємо записатися на консультацію до гінеколога в Києві. Для цього скористайтеся формою на сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Кондратюк Оксана Вячеславівна – акушер-гінеколог.
Джерела:
Дата оновлення статті: 13.12.2024