пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Ведення вагітності: зберегти здоров'я дитини і добре самопочуття мами

16.10.2020

Кожній жінці, яка чекає на дитину, рекомендується постановка на акушерський облік. З цього моменту вона надходить під спостереження акушера-гінеколога, який веде її вагітність до пологів.

Навіщо потрібно ведення вагітності

Від того, як протікає вагітність, залежить дуже багато чого — життя і здоров'я малюка і самої жінки, так і життя всієї родини. У цей період важливо бути в контакті з фахівцем, який стежить за тим, щоб вагітність розвивалася правильно, а жінка залишалася здоровою.
Ведення вагітності є комплексом діагностичних, а при необхідності й лікувально-профілактичних заходів, мета яких — народження здорової дитини та збереження здоров'я матері.

Як стати на облік у зв'язку з вагітністю

Оскільки закладка і формування всіх основних систем організму плода відбувається до 12 тижнів, бажано, щоб жінка встала на акушерський облік до цього часу. Оптимальний термін - 6-8 тижнів.
Щоб стати на облік, жінці потрібно визначитися з медичним закладом, де вона хотіла б спостерігатися. Це може бути жіноча консультація, яка обслуговує жінок, які проживають в певному районі міста (має значення фактичне проживання, а не прописка), консультація при пологовому будинку, фельдшерсько-акушерський пункт в селі. Ведення вагітності в Києві й в інших великих містах також здійснюють приватні клініки.
При постановці на акушерський облік жінці потрібно мати при собі паспорт. Лікар розмовляє з нею, оглядає та оформляє два документи: «Індивідуальну карту вагітної та породіллі» та «Обмінну карту». Обмінна карта — основний медичний документ вагітної жінки: в неї заносяться всі відомості про її здоров'я і розвитку вагітності, результати всіх пройдених обстежень і замітки лікаря. З цим документом жінка потрапляє в пологовий.
Таким чином, все, що потрібно — вибрати медичний заклад, прийти туди з паспортом і заявити про своє бажання встати на акушерський облік.

Яку програму вибрати

Приватні клініки пропонують кілька варіантів програм ведення вагітності. Потрібно розуміти, що будь-яка з них включає консультації та обстеження, які регламентовані українським законодавством. Відмінність лише в додаткових послугах, які спрямовані на те, щоб забезпечити жінці максимальний комфорт і розширені можливості обстеження і допомоги. Наприклад, в програму може бути включено перебування в денному стаціонарі в палаті підвищеного комфорту, транспортування в кареті швидкої допомоги в клініку, генетичне тестування, консультації дієтолога й інших фахівців.
При становленні на облік завжди можна і потрібно проконсультуватися з сімейним лікарем і акушером-гінекологом з приводу того, які програми будуть корисні в конкретному випадку.

З чого складається ведення вагітності

При постановці на облік вагітну жінку направляють на обстеження, за результатами якого оцінюють стан її здоров'я. Первинне обстеження включає:

  • клінічний аналіз крові й сечі;
  • гінекологічний огляд з взяттям мазка на цитологію (ПАП-тест) і мікрофлору;
  • аналіз крові на групу і резус-фактор;
  • коагулограму (дослідження згортання крові);
  • аналіз крові на сифіліс, ВІЛ, краснуху, токсоплазмоз;
  • аналіз крові на ТТГ (тиреотропний гормон щитоподібної залози).

Якщо жінка готувалася до вагітності й здавала ці аналізи незадовго до зачаття, більшість з них не буде потрібно проводити заново.

УЗД плоду за планом проводиться на термінах 11-14, 19-21 і 26-28 тижнів, при необхідності воно призначається і позапланово.
За результатами обстеження можуть призначатися додаткові аналізи та консультації фахівців — терапевта, нефролога, окуліста і т. Д.

Відвідування лікаря: планові та термінові

Ведення вагітності передбачає регулярні відвідування акушера-гінеколога, під час яких лікар відстежує самопочуття майбутньої мами й малюка. Якщо вагітність розвивається без відхилень, самопочуття хороше, то планові відвідування лікаря призначаються з такою періодичністю:

  • перший триместр (з моменту постановки на облік до 12 тижнів) - один раз на місяць;
  • другий триместр (з 13 по 24 тиждень) - один раз у два тижні;
  • третій триместр (з 25 до пологів) - один раз на тиждень.

Якщо жінка помічає якісь відхилення у своєму самопочутті або в поведінці дитини (наприклад, припинення ворушінь або занадто інтенсивні рухи), вона звертається до акушера-гінеколога, який веде її вагітність, позапланово, в будь-який день. Лікар вислуховує скарги, проводить обстеження та дає рекомендації. У деяких випадках може знадобитися госпіталізація: якщо виявляється інфекція, яка потенційно загрожує вагітності, загострюється хронічне захворювання і / або виникає загроза переривання. Госпіталізація в такому випадку дозволяє усунути ризики для матері й дитини, підтримати нормальний перебіг вагітності.

Однією з найбільш частих проблем є молочниця під час вагітності.

Молочниця, або вагінальний кандидоз, викликають дріжджоподібні грибки, які в нормі присутні в піхві, але під впливом змін гормонального фону починають надмірно розмножуватися. Це не важке захворювання, але і повністю нешкідливим не є, бо призводить до запалення і розпушення тканин статевих шляхів, наслідком чого можуть стати численні розриви в ході родового процесу. При прояві молочниці бажано якомога раніше звернутися до лікаря. Своєчасно вжиті заходи повністю усунуть неприємні симптоми й ризик травмування під час пологів.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205