пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Вагітність після ЕКЗ: про що потрібно пам'ятати майбутнім батькам

Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
26.11.2024

Ведення вагітності направлено на те, щоб відстежувати і вчасно усувати з'являються ризики для матері і дитини. Це необхідно всім вагітним, незалежно від того, чи відбулося зачаття природним способом або в результаті ЕКЗ. Однак до ЕКЗ часто вдаються жінки з проблемами репродуктивного характеру, що означає підвищені ризики, і тому контроль вагітності набуває особливої важливості.

Чому потрібно перебувати під наглядом лікарів

Ніхто не вдається до складної, досить тривалої та витратною процедурою ЕКЗ без причини. В цьому випадку лікарський контроль дуже важливий на всіх етапах гестації. Його завдання — вчасно виявити фактори ризику й усунути їх, тим самим збільшити шанси на щасливе завершення вагітності.

Ознаки вагітності після ЕКЗ

Коли робити тест на вагітність після ЕКЗ? Його рекомендується зробити через 14 днів після того, як ембріон був перенесений в порожнину матки. Річ у тому, що саме по собі перенесення ще не означає настання вагітності, адже ембріон повинен імплантуватися в слизову оболонку і почати свій внутрішньоутробний розвиток. Ознака імплантації й розвитку — зростання рівня гормону ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) в крові. При вагітності кожні два дні його рівень подвоюється, а до 14 дня має достатню для виявлення концентрацію.

Чому не можна зробити тест раніше? Під час ЕКО жінка отримує підтримуючу гормональну терапію, в складі якої є ХГЛ, тому результат може бути помилковим.
Після процедури ЕКЗ жінки прислухаються до свого організму, відзначаючи зміни й намагаючись таким чином визначити настання вагітності.

Непрямі ознаки вагітності після ЕКЗ:

  • відсутність чергової менструації;
  • збільшення, набухання молочних залоз, незвичайні відчуття в них;
  • зниження толерантності до запахів, різке загострення нюху;
  • нудота вранці, блювота;
  • зміна смакових пристрастей.

Всі ці ознаки дійсно можуть вказувати на настання вагітності, але точним не є ні один з них. При ЕКЗ жінка отримує гормональну терапію, ефект від якої серед іншого може виявлятися і подібним чином.

Достовірними ознаками вагітності, є:

  • визначення ХГЛ в крові (підвищення його рівня до тризначних чисел) або сечі (за допомогою аптечного тесту);
  • УЗД, яке проводиться приблизно через 2 тижні після позитивного тесту на ХГЛ.
  • За допомогою УЗД на 6 тижні визначається серцебиття плода, тому помилка виключена.

Коли потрібно ставати на акушерський облік

На якому терміні вставати на облік у зв'язку з вагітністю після ЕКЗ, якщо тест підтвердив успіх процедури? Це рекомендується робити на 6-7 тижні гестації. Постановка на акушерський облік жінок після ЕКЗ не відрізняється від такої при звичайній вагітності.

Які аналізи потрібно здати

При вагітності, що настала внаслідок ЕКЗ, стан здоров'я жінки вже добре вивчено лікарями, через те, що майбутня мама спостерігалася практично безперервно протягом декількох місяців. Тому більшість аналізів, які зазвичай здають вагітні в рамках первинного обстеження, здавати вже нема потреби. У медичній карті до цього часу вже є результати клінічних досліджень крові та сечі, відома група крові та резус-фактор, проведено імунологічний аналіз, а також взяті мазки на цитологію і мікрофлору.

Лікар може призначити аналізи, необхідність в яких виходить зі стану здоров'я жінки, наприклад, визначення рівня того чи іншого гормону в крові, тест на глюкозу і т. Д.

Етапи ведення вагітності

У розвитку вагітності виділяють три етапи — триместри, кожен з яких має свою програму спостереження. Зазвичай вагітній жінці рекомендується відвідувати лікаря один раз на місяць, у другому — два рази, в третьому — щотижня. Але ведення вагітності після ЕКЗ має ряд особливостей.

  • Перший триместр триває з моменту зачаття до 12-го тижня. У цей період відбувається закладка і формування всіх органів і систем плода. Якщо щось йде неправильно, вагітність зазвичай переривається мимовільно. Ризик підвищений у жінок, що завагітніли в результаті ЕКО, тому увага до них в цей період більш пильно. Частоту консультацій встановить лікар. Жінці необхідно уважно стежити за своїм станом і при появі будь-яких відхилень негайно зв'язатися з лікарем.
  • Другий триместр - з 13 по 24 тиждень - час розвитку плоду. Ризики для вагітності знижуються, але не зникають повністю. Лікар контролює стан здоров'я жінки та дитини.
  • Третій триместр - з 25 тижні до пологів - підготовка організму дитини до самостійного існування, його дозрівання. Організм жінки готується до пологів, і ризики знову зростають. Основні з них: ризик передчасних пологів і ризик розвитку гестозу, або пізнього токсикозу вагітних. Обидва ці стани становлять небезпеку для матері й дитини, тому важливо вчасно їх виявити та усунути.

Народження довгоочікуваного здорового малюка і забезпечення здоров'я матері, ось мета ведення вагітності.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205