пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
05.10.2023

Отже, тест показав дві смужки. Якщо жінка стане мамою вперше, ця звістка неминуче викликає сум'яття. Відразу постають питання: Що тепер робити? Як правильно харчуватись? Чи не зашкодять тренування? Як взагалі правильно поводитися, щоб не нашкодити малюку? Коли ставати на акушерський облік?

План дій

Вагітність — це не захворювання, а нормальний, фізіологічний стан для жінки, тому немає потреби ні в строгих обмеженнях, ні в перебільшеній увазі до кожного зойку. Не варто всі дев'ять місяців проводити, лежачи на дивані, — фізична активність є необхідною умовою для нормального перебігу вагітності. Чим менш рухлива жінка, тим вище ризик тяжких пологів. Водночас організм працює з підвищеним навантаженням, і звичайно ж, потребує турботи.

Отже, що необхідно зробити, дізнавшись про вагітність:

  • Відмовитись від шкідливих звичок.
  • Записатися на консультацію до лікаря та пройти медичне обстеження.
  • Збалансовано харчуватися.
  • Повноцінно відпочивати, виспатися.
  • Підтримувати регулярну, але помірну фізичну активність.

Якщо жінка дізналася про свою вагітність, зробивши домашній тест, слід звернутися до гінеколога у Житомирі, Києві, Львові та пройти невелике обстеження. Це потрібно для підтвердження плодового яйця в матці (виключення позаматкової вагітності), визначення точного терміну та оцінки ризику ускладнень. Щоб підтвердити вагітність, виконують аналіз крові на ХГЛ та УЗД матки. З цими результатами можна вирушати в обрану для ведення вагітності клініку та ставати на акушерський облік. Оптимальний для цього термін — 6–8 тижнів.

Харчування та шкідливі звички

Відмовитися від вживання алкоголю та куріння слід відразу ж, лише-но жінка дізналася про вагітність. Лікарі не підтверджують думку, що один келих вина не зашкодить. Безпечних доз алкоголю немає, оскільки він негативно позначається на розвитку плода. Про куріння й казати не варто, його шкода не викликає сумнівів. Усі дев'ять місяців вагітності та період грудного вигодовування алкоголь та куріння під забороною.

Щодо харчування, то тут немає суворих правил. Нема потреби кардинально змінювати свій раціон, якщо, звичайно, він не складався суцільно зі сміттєвої їжі. Основу мають становити свіжі овочі, фрукти, нежирне м'ясо, кисломолочні продукти. Висококалорійні страви допустимі, але їх варто обмежити, а ще під час вагітності жінка не повинна «їсти за двох». Річ у тім, що через гормональні особливості в цей період легко набрати зайву вагу, але якщо вона надмірна, то лягає додатковим навантаженням на організм і збільшує ризик ускладнень.

Фізична активність

Фізичні заняття не лише дозволені, а й бажані. Вправи підтримують м'язи в тонусі, отже, пологи пройдуть легше. Однак це не означає, що можна бігати, стрибати на батуті чи займатися силовими видами спорту. Головне правило — помірність.

Активні тренування слід обмежити у перші два місяці. Підійдуть спеціальні фітнес-програми для вагітних, можна займатися пілатесом та оздоровчими практиками йоги. Чудовим видом спорту для вагітності є плавання. Воно оптимально навантажує опорно-руховий апарат та зміцнює серцево-судинну систему. Не обов'язково йдеться про спортивне плавання. Можна плавати на втіху в будь-якому відповідному місці — в басейні, річці, озері, морі. Тут слід зазначити, що вагітній жінці не слід перебувати під палючими променями сонця в пік спеки. Найкращий час для пляжу — до 10 ранку та після 5 вечора. Штучна засмага в солярії під забороною.

Запобіжні заходи

Підхід до запобіжних заходів повинен бути розумним. Немає потреби відмовлятися від усіх радостей життя, але, наприклад, у період сезонних епідемій не варто відвідувати місця великого скупчення людей, як-от кінотеатри та великі торгові центри.

Дуже важливо дотримуватися рекомендацій акушера-гінеколога, який веде вагітність, та дотримуватись графіка відвідувань. Акушерське спостереження охоплює періодичні аналізи крові та сечі, а також УЗД плода та матки. Вони дають уявлення про те, як розвивається плід і як організм справляється з вагітністю, дають змогу виявити вразливі місця та вчасно вжити заходів, щоб їх скоригувати, тому їх необхідно виконувати вчасно.

Є ситуації, коли слід звернутися до лікаря негайно, не чекаючи на планового візиту:

  • сильний біль у животі, попереку або ділянці крижів;
  • кров'янисті вагінальні виділення;
  • порушення свідомості;
  • проблеми із зором (поява двоїння в очах, плям, мушок перед очима, звуження поля зору тощо);
  • сильні набряки рук та ніг;

стрибки артеріального тиску.

Весь період вагітності будь-які лікарські препарати та біодобавки можна вживати лише за погодженням з лікарем. Це стосується і вітамінів, і ліків проти токсикозу, різних народних засобів.

Психологічний комфорт

Важливо звертати увагу на свій психологічний стан, який під час вагітності може бути нестабільним. По-перше, позначається вплив гормонів, особливо прогестерону, який викликає плаксивість та перепади настрою, по-друге, може діяти на нерви й сама вагітність, особливо у другій половині, коли змінюється тіло.

Рекомендації:

  • Потрібен повноцінний сон. Вагітна жінка спить більше, ніж звичайно, і це нормально.
  • Емоційний стан матері відбивається на дитині, слід по можливості уникати стресових ситуацій.
  • Доведено, що дитина в утробі матері розпізнає звуки, дізнається про голоси близьких. Тому корисні розмови з малюком, читання вголос та гарна тиха музика.
  • І майбутнім мамам, і майбутнім татам варто відвідувати школу батьків. Там докладно розповідають про пологи, пояснюють, як доглядати новонародженого, як налагодити грудне вигодовування тощо. Після навчального курсу майбутні батьки почуваються впевненіше і відчувають менше стресу і під час пологів, і після появи малюка на світ.

Пам'ятайте про те, що попри загальні фізіологічні закони та розроблені правила, кожна вагітність є унікальною. У кожної жінки бувають свої особливості, відрізнити норму від патології нефахівцеві складно, тому не варто звіряти свій стан зі станом подруг і вирішувати щось, спираючись на їхній досвід та рекомендації. Усі сумніви та питання бажано обговорювати зі своїм акушером-гінекологом.

Автор: Трощенко Ганна Віталіївна – акушер-гінеколог, репродуктолог.

Стаття оновлена від 05.10.2023

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205