Ультразвукове обстеження для вагітних жінок служить надзвичайно важливою метою, крім підтвердження вагітності. Варто дотримуватись терміну ! скринінгу для раннього виявлення будь-яких відхилень у розвитку дитини та оцінки маркерів хромосомних синдромів. Виявлення потенційних проблем зі здоров’ям може мати вирішальне значення, іноді це призводить до прийняття рішень щодо продовження або переривання вагітності.
На якому тижні робиться перше УЗД?
Жінки, які вагітні вперше часто, питають, коли робити І скринінг. Лікарі-гінекологи радять зробити перше УЗД між 2 і 5 тижнями, адже воно має вирішальне значення для підтвердження вагітності та оцінки життєздатності плода. Це УЗД зазвичай проводиться на ранніх стадіях та виконується за допомогою трансвагінального датчика.
Однак заплановане перше УЗД при вагітності проводять в період між 11 тиж. і 1 день таі 13 тижнів і 6 днів для оцінки маркерів хромосомних синдромів та виявлення вад розвитку плода. Цей вид УЗД називається трансабдомінальне ультразвукове дослідження та передбачає розміщення датчика на животі для оптимальної візуалізації.
Комбінований пренатальний скринінг І триместру обов'язково охоплює здачу крові на асоційованого з вагітністю білка PAPP-A і В (бета) хоріонічного гонадотропіну, що в поєднанні з УЗД дає змогу оцінити ризики хромосомних синдромів
Існує ще один вид діагностики — 3D-УЗД. Це тривимірне зображення, що дає змогу краще візуалізувати патології плода і навіть отримати першу кольорову фотографію майбутньої дитини. Однак цей вид діагностики не є необхідним і зазвичай робиться за бажанням майбутніх батьків.
У яких випадках перше УЗД назначають раніше?
УЗД може бути призначено раніше, особливо якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл або якщо є занепокоєння щодо її здоров’я чи перебігу вагітності. Ми вже зазначили раніше, УЗД призначають на ранніх строках саме для визначення терміну вагітності. Серед наступних причин, через які перше УЗД назначають раніше ніж 11–14 тиждень, — це діагностика патологій, зокрема:
- Позаматкова вагітність.
- Аномалії внутрішніх органів, такі як дворога матка.
- Пухлини або новоутворення на внутрішніх статевих органах.
- Підвищення тонусу матки, що може викликати біль і кровотечі.
- Вагітність, що не розвивається (відсутність серцебиття плода).
- Аномалії плода, як-от малий розмір або інші серйозні захворювання.
Якщо лікар підозрює ті чи інші аномалії, він може порекомендувати раннє УЗД. Важливо відзначити, що ультразвукове дослідження не становить небезпеки для дитини, але може допомогти виявити й вирішити потенційні проблеми на ранніх термінах, гарантуючи здорову вагітність і здорову дитину.
Як підготуватися до першого УЗД при вагітності?
Лікарі радять вагітним жінкам приходити на перше УЗД з наповненим сечовим міхуром, оскільки це полегшує процес обстеження. Попереднє вживання великої кількості рідини гарантує правильну підготовку. Наповнений сечовий міхур обережно штовхає матку вгору, покращуючи видимість плода під час сканування. У тих випадках, коли матка розташована глибоко в малому тазі, що часто зустрічається, застосовують трансвагінальний метод УЗД. Це передбачає введення датчика безпосередньо в піхву, що дає кращий доступ для огляду плода.
Що кажуть дослiдження?
Перший триместр вагітності складається з перших 12–13 тижнів, починаючи з першого дня останньої менструації. Протягом першого триместру трансвагінальне УЗД є методом вибору візуалізації для діагностики та спостереження. Переваги ультразвукового зображення охоплюють його широку доступність, відносно низьку вартість і отримання зображень у режимі реального часу з високою роздільною здатністю.
Початковий діагноз вагітності зазвичай встановлюється шляхом визначення присутності в сироватці крові бета-хоріонічного гонадотропіну людини (β-ХГЛ). Потім УЗД використовується протягом першого та другого триместрів для встановлення терміну вагітності та, зрештою, для оцінки анатомії плода.
У першому триместрі УЗД органів малого таза використовують для встановлення наявності або відсутності внутрішньоматкового плодового міхура та оцінки життєздатності вагітності. Також його можна використовувати для оцінки позаматкової вагітності та інших ускладнень, пов’язаних з вагітністю.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога та УЗД вагітних у Львові, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. Наша клініка пропонує численні переваги для ведення вагітності, а саме команду висококваліфікованих акушерів та гінекологів з великим досвідом ведення вагітності, сучасне обладнанням і передовi технології, а також емоційну підтримку для майбутнiх батькiв.
Автор: Буряченко Олена Іванівна – спеціаліст з УЗД.
Джерела: