Клімактеричний синдром, або клімакс, — це фізіологічний стан, який характеризується зниженням рівня гормонів, зупинкою репродуктивної функції.
Клімакс ділять на етапи:
- Передменопаузальний період починається за кілька років до клімаксу та характеризується зниженням гормональної та репродуктивної активності. Може проходити непомітно, але з часом менструальний цикл може коливатися та з'являються деякі симптоми: порушення сну, припливи та інше.
- Перименопауза. Менструація припиняється повністю та відсутня 1 рік.
- Менопауза. Відсутність менструації понад рік.
- Постменопауза. Наступає після початку менопаузи десь через 5 років і триває до кінця життя.
Згасання репродуктивної функції та зниження жіночих статевих гормонів охоплює низку вегетосудинних, психічних і обмінно-ендокринних розладів, що призводить до проблем з опорно-руховим апаратом, серцево-судинною системою, розладів настрою, погіршення якості сну, припливів та іншого.
Хоча клімакс є природним явищем для жінки, рекомендовано звернутись за медичною допомогою для полегшення стану та запобіганню несприятливих наслідків.
Ми радимо записатись на консультацію до гінеколога, пройти обстеження та отримати рекомендації щодо лікування, щоб відновити сили та насолоджуватись життям попри на вік та фiзiологiчнi змiни.
Скільки триває клімактеричний синдром?
Менопауза, яка зазвичай настає у віці від 40 до 50 років, знаменує етап трансформації в житті жінки, і складається з чотирьох окремих періодів:
- Предменопаузальный перехід
Починається приблизно у віці 40–45 років і характеризується нерегулярними менструальними циклами. Цим змінам сприяють коливання рівня естрадіолу, фолікулостимулювального гормону (ФСГ) і зниження рівня прогестерону.
- Перименопауза
Стан триває приблизно 12 місяців після останньої менструації. У цей період рівень статевих гормонів прогресивно зменшується, починаються атрофічні процеси в статевих залозах.
- Менопауза
Починається через 12 місяців після останньої менструації, сигналізуючи про припинення менструації та повне закінчення репродуктивної функцiї.
- Постменопауза
Період приблизно настає через 5 років після настання менопаузи.
Хоча середня тривалість менопаузи становить від 4 до 8 років, у деяких жінок перехідний період може бути коротшим або довшим. Чинники, що впливають на тривалість менопаузи, охоплюють генетику, спосіб життя, загальний стан здоров’я та індивідуальні гормональні коливання.
Симптоми клімактеричного синдрому
Симптоми клімаксу у жінок можуть відрізнятися, але вони часто охоплюють:
- нерегулярний менструальний цикл;
- припливи або раптове відчуття сильного жару, пітливість та почервоніння обличчя та шиї;
- нічна пітливість;
- сухість піхви;
- перепади настрою, дратівливість, тривога або почуття смутку;
- збільшення ваги;
- втрата лібідо;
- погiршення стану шкіри та волосся;
- втрата щільності кісткової тканини, що збільшуючи ризик остеопорозу.
Симптоми тяжкого клімактеричного синдрому
Тяжкий клімактеричний синдром супроводжується комбінацією інтенсивних і виснажливих симптомів, які значно впливають на їхнє повсякденне життя та самопочуття жінки. Серед ознак тяжкого стану можна визначити:
- Безсоння. або порушення режиму сну, часто спричиняє хронічну втому, дратівливість і труднощі з концентрацією у жінок з тяжким перебігом клiмаксу.
- Сильна вагінальна сухість і дискомфорт можуть спричинити біль під час статевого акту та підвищений ризик вагінальних інфекцій.
- Сильний біль в суглобах і м’язах, головний біль та мігрень.
В цей період жiнки не лише почувають себе виснаженими фізично, а й емоційно, оскiльки перелічені симптоми призводять до обмежень у повсякденній діяльності та соціальних взаємодіях.
Діагностика та лікування клімактеричного синдрому у жінок
Щоб визначити найкращий спосіб лікування, жiнка має пройти гінекологічний огляд, діагностичні тести (аналізи), УЗД органів малого таза, мамографію, УЗД молочних залоз, щитовидної залози, мазки з шийки матки та піхви та інші. Враховуючи стан здоров'я, перебiг симптомiв та iндивiдуальних побажань, лiкар-гiнеколог може рекомендувати:
- Немедикаментозне лікування
Якщо жінка відчуває симптоми клімаксу у легкій формі, лiкування може охоплювати зміни способу життя, як-от регулярна фізична активність, збалансована дієта, багата на кальцій і вітамін D, методи керування стресом і достатній сон.
- Медикаментозне лікування
У випадках помірних і важких симптомів менопаузи, що впливають на нервову систему, можуть бути призначені вітаміни, заспокійливі препарати для зменшення тривоги та сприяння розслабленню або антидепресанти для контролю перепадів настрою та депресії.
- Гормональна терапія
Замісна гормональна терапія (ЗГТ) є варіантом для жінок, які відчувають значні симптоми менопаузи, які не контролюються належним чином за допомогою немедикаментозного лікування. ЗГТ спрямована на відновлення гормонального балансу шляхом вживання естрогену і прогестерону.
Після визначення типу лікування та початку прийому медикаментів або ЗГТ, рекомендовано регулярне спостереження та коригування плану лікування для гарантування ефективності та безпеки.
Що кажуть дослiдження?
За даними British Women's Health Concern, замісна гормональна терапія (ЗГТ) є найбільш часто використовуваним лікуванням симптомів менопаузи. ЗГТ слід розглядати як терапевтичне втручання для профілактики та лікування остеопорозу у жінок із передчасною недостатністю яєчників та жінок у період менопаузи віком до 60 років, особливо із симптомами менопаузи.
ЗГТ, розпочата до 60 років або протягом 10 років після менопаузи, пов’язана зі зниженням прогресування атеросклерозу, ішемічної хвороби серця та смерті від серцево-судинних причин, а також смертності від усіх причин.
Сучасні дані свідчать про те, що ЗГТ лише естрогеном пов’язана з незначною зміною ризику розвитку раку молочної залози або зовсім не змінюється, водночас комбінована ЗГТ може бути пов’язана з підвищеним ризиком, який залежить від тривалості та може змінюватися залежно від типу використовуваного прогестагену.
Але в останні кілька десятиліть використання ЗГТ жінками знизилося після того, як деякі дослідження показали, що це підвищує ризик раку молочної залози. Дослідження 2020 року, фінансоване National Institute for Health and Care Research, показало, що цей ризик насправді дуже малий.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога у Львові, Києві, Житомирі, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. В медичних центрах «Мати та дитина» дiагностика клімактеричного синдрому залучає досвідчених фахівців, сучасне обладнання та дiагностичнi методи. Ми гарантуємо iндивiдуальний пiдхiд, адже прагнемо щоб кожна жінка почувала себе комфортно та насолоджувалась життям.
Автор: Каверіна Вікторія Олексіївна – акушер-гінеколог, репродуктолог.
Джерела:
- https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2053369120957514
- https://bepartofresearch.nihr.ac.uk/news-and-features/menopause