Згідно класифікації контрацептивні засоби для жінок можна поділити так:
- внутрішньоматкові спіралі (ВМС);
- гормональна контрацепція;
- бар’єрна контрацепція;
- природні методи;
- хірургічні методи;
- екстренна контрацепція.
Розглянемо кожен вид детальніше.
Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) — це зазвичай Т-подібний пристрій, який вводиться в порожнину матки виключно лікарем-гінекологом. Залежно від виду ВМС можуть перебувати в матці кілька років.
ВМС бувають:
- Гормональніі — несуть на собі капсулу, з якої щоденно виділяється в порожнину матки невелика кількість гормону (прогестерону). Принцип дії — прогестин впливає на цервікальний слиз, що запобігає просуванню сперматозоїдів в матку, пригнічуює овуляцію, вліває на ендометрій.
- Негормональні ВМС — містять в складі мідь або срібло. Принцип дії — не дають заплідненій яйцеклітині прикріпитися до стінки матки.
Гормональна контрацепція:
- Гормональні ВМС (описані вище).
- Оральні контрацептиви — один з найпопулярніших методів контрацепції в світі. Поділяються на комбіновані оральні контрацептиви (КОК), які містять в собі естроген і прогестерон, та міні-пілі, які містять лише прогестерон. Між собою КОК відрізняються кількістю естрогену та видом прогестерону, тому підбираються індивідуально лише лікарем-гінекологом залежно від гінекологічного статусу. Мають високу ефективність (98%) та не призначаються для лікування.
- Ін’єкції — пролонгований прогестерон, який вводиться лікарем кожні три місяці в руку або сідницю.
- Пластирі — наноситься на нижню частину живота один раз на тиждень протягом трьох тижнів поспіль, протягом четвертого тижня не використовується. Він вивільняє гормони естроген і прогестерон щоденно, через шкіру вони поступають в кров.
- Імлант — це тонка капсула, яка вводиться під шкіру плеча, містить прогестерон, який виділяється щоденно протягом трьох років.
- Гормональне кільце — вивільняє щоденно естроген і прогестерон. Вводиться вагінально в заднє склепіння на 3 тижні, на 4-й тиждень його знімають, а через тиждень вводять нове кільце.
Бар’єрна контрацепція — це методи, які спрямовані на запобігання проходженню сперматозоїдів через шийку матки за допомогою механічного бар’єра:
- Чоловічі презервативи — це найпопулярніший та найдоступніший метод, який запобігає не лише небажаній вагітності, але й інфікуванню захворюваннями, які передаються статевим шляхом. Вдягається на статевий член перед статевим актом.
- Жіночі презервативи — за виглядом схожі на чоловічі, але вводятьс у піхву жінки. Можна вводити за 8 годин до статевого акту.
- Діафрагма, або цервікальний колпачок, — розміщується всередені піхви так, щоб закрити шийку матки. Має форму неглибокої чаши або напальчника. Вставляти потрібно перед статевим актом разом із сперміцидом.
Сперміцидні засоби — це хімічні речовини, які інактивують або руйнують сперматозоїди у піхві ще до того, як вони просунуться далі. Випускаються в різних формах — таблетки, креми, супозиторії тощо. Вводяться за 20 хвилин до статевого акту. Їх варто використовувати додатково до бар’єрних методів.
Природні методи контрацепції:
- Симптомотермальний (календарний) метод — визначення овуляції за базальною температурою, цервікальним слизом та календарем. Передбачає ведення щоденника змін для максимальної точності.
- Метод лактаційної аменореї — підходить лише жінкам, які нещодавно народиди дитину та годують її лише грудьдю. Може бути використаний за наступних умов: аменорея (відсутність менструацій), лише грудне вигодовування, терміном до 6 місяців після пологів.
Хірургучні (незворотні) методи контрацепції:
- жіноча стерілізація — перев’язка маткових труб, щоб сперматозоїди та яйцеклітина не могли зустрітися для запліднення;
- чоловіча стерілізація (вазектомія) — мета операції полягає в перев'язці сім'явивідних проток, що запобігає прохідності сперми; проводиться лікарем-урологом.
Екстренна контрацепція — це контрацепція, яка призначена для запобігання вагітності у наступних ситуаціях:
- після незахищеного статевого акту;
- у разі виявлення дефектів бар’єрних засобів;
- за неправильнонр використання гормональних контрацептивів;
- у разі зґвалтування.
Таблетки екстренної контрацепції ефективні протягом 72 годин після незахищеного статевого акту, але найбільший ефект мають в перші 24 години. Цим методом не рекомендується корисуватися регулярно.
Який метод контрацепції обрати?
Якщо це не презервативи, то обирати контрацепцію потрібно з лікарем. Призначати собі контрацепцію самостійно на варто, адже кожен метод має свої переваги і недоліки, показання та протипоказання, які ви можете проаналізувати лише з вашим гінекологом.
Консультацiя для вибору методу контрацепції у Львові, Житомирі, Києві
Щоб записатись на консультацію для вибору методу контрацепції в медичних центрах «Мати та дитина», залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Крушинська Олена Юзефівна – акушер-гінеколог.