пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
04.07.2022

Виділення у жінок зі статевих шляхів — це норма. В епітелії шийки матки та піхви є залози, які виробляють слизовий секрет. Він омиває піхву і шийку матки, служить змазкою під час статевого акту, з його допомогою зі статевих шляхів виводяться клітини епітелію, що відлущилися, бактерії та інше «сміття». Цей механізм підтримує у чистоті значну частину репродуктивної системи. Характер вагінальних виділень змінюється залежно фази менструального циклу. За захворювань статевих шляхів зміни слизу стають патологічними, він набуває невластивих йому кольорів, консистенції та запаху. Нерідко лише за виглядом виділень гінеколог може припустити патологію.

Фізіологічні вагінальні виділення

Фізіологічні виділення — це цервікальний слиз, слиз із піхви, невелика кількість клітин епітелію та бактерій, які підтримують фізіологічний вагінальний мікробіом. Вагінальні виділення мають слабкий кислуватий запах.

Виділення за днями циклу:

1–5 день: менструація, спочатку яскраві червоні виділення зі згустками ендометрію, що відторгнувся, в кінці — коричневі виділення без запаху і болю.

6–12 день: незначні білуваті або злегка жовтуваті каламутні виділення, досить липкі.

12–15 день: за кілька днів до, під час та після овуляції, виділення стають схожими на яєчний білок, вони еластичні та прозорі. Виділення за овуляції змінюються через зміну цервікального слизу, який у цей період розм'якшується, щоб сперматозоїди могли проникнути в матку.

16–25 день: слизові виділення стають знову каламутними, білуватими або жовтуватими, але ряснішими, ніж на початку циклу.

25–28 день: слиз світлий, його небагато. Виділення перед місячними можуть містити небагато крові, тому рожеві виділення перед місячними нормальні.

Тут наводиться ідеальний 28-денний менструальний цикл, але в житті у різних жінок він має різну тривалість, до того ж схильний до змін.

Виділення після сексу

Виділення під час сексу збільшуються, тому що за збудження активуються вагінальні залози, що виробляють слиз для змазки. Тому виділення після статевого акту рясні слизові. Якщо не використовувався презерватив, то еякулят, потрапивши в жіночі статеві шляхи, під впливом вагінального середовища стає рідким. Тому після незахищеного акта спостерігаються рясні рідкі виділення.

Вагінальні виділення у вагітних

Вагінальні виділення у вагітних є прозорими або напівпрозорими, незначними, без вираженого запаху. Якщо в них з'являється домішка крові в будь-якій кількості, вони стають рожевими, червоними, іржавими або коричневими, слід негайно зв'язатися зі своїм акушером-гінекологом, це може бути ознакою викидня.

Патологічні вагінальні виділення

Будь-яка зміна вагінальних змін може бути ознакою патології. У разі таких змін необхідно звернутися до лікаря, пройти огляд. Окрім огляду, гінеколог може взяти мазок на флору, призначити аналізи крові, сечі, УЗД малого таза.

Ось деякі зміни характеру виділень та можливі причини:

  • рясні білі з неприємним запахом — запалення нижніх статевих шляхів;
  • іржаві, коричневі чи жовті виділення перед місячними — ендометріоз;
  • рідкі виділення з неприємним запахом, білі, жовті, зелені — захворювання, що передаються статевим шляхом;
  • рясні сирні виділення з різким кислим запахом, що супроводжуються свербінням, — вагінальний кандидоз (молочниця).

Зазначимо, що лише за характером виділень діагноз поставити неможливо, тому якщо жінка помічає в них щось незвичне, щось, що її непокоїть, найправильнішим буде візит до гінеколога.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205