У контексті стресового середовища, наприклад під час війни, зростає занепокоєння щодо того, як такі обставини впливають на репродуктивне здоров’я. Зв'язок між стресом і безпліддям обговорюється роками. У жінок, які перебувають в стресі, функція репродукції часто знижується. А коли жінка не може завагітніти, вона починає ще більше тривожитись та впадає в депресивний стан. Тобто це замкнене коло.
За офіційною статистикою, війна в Україні призвела до зниження народжуваності в країні на 28%. За перші шість місяців 2023 року народилося 96,755 дітей проти 135,079 за той самий період 2021 року. Хоча за останнє десятиліття рівень народжуваності знижувався, це найбільше падіння з моменту здобуття Україною незалежності в 1991 році.
Дані українського аналітичного веб-\сайту Opendatabot підтверджують спостереження експертів-демографів щодо подібного спаду під час попередніх воєн. Довідкове бюро з питань народонаселення США зазначає, що рівень народжуваності під час громадянських конфліктів зазвичай падає на одну третину, але швидко відновлюється після закінчення бойових дій. До російського вторгнення в Україні щомісяця народжувалося до 23 тисяч немовлят; зараз це число впало приблизно до 16 000.
Але останні дослідження підтверджують ефективність психологічних втручань у зниженні стресу та значному збільшенні частоти вагітностей. Когнітивно-поведінковий груповий підхід може бути найефективнішим способом досягнення обох цілей.
Як саме війна впливає на репродуктивне здоров'я?
Ті, кому важко завагітніти, часто повідомляють про депресію, тривогу, ізоляцію та втрату контролю. Насправді рівень депресії у пацієнтів з безпліддям порівнюють з тими, у кого діагностовано рак. Підраховано, що 1 з 8 пар (або 12% заміжніх жінок) намагається завагітніти або зберегти вагітність. Попри поширеність, значна частина жінок, яким не вдається завагітніти, не діляться своїм досвідом із родиною чи друзями, що підвищує їхню психологічну вразливість.
Неможливість завагітніти природним шляхом може призвести до почуття сорому, провини та низької самооцінки, що спричиняє різного ступеня депресії, тривоги, страждання та зниження якості життя.
Психологічний стрес
Високий рівень стресу через переживання, пов’язані з війною, може порушити гормональний баланс, що призведе до нерегулярних менструальних циклів, погіршення якості сперми та зниження лібідо.
Стрес підвищує рівень кортизолу, що може перешкоджати нормальній роботи репродуктивних гормонів. Через стрес багато жінок недоїдають або переїдають, що негативно позначається на їх вазі та гормональному балансі. Також у стресі багато жінок змінює свій спосіб життя на менш активний, що також негативно впливає на репродуктивне здоров'я.
Вплив війни на екологію
Не варто забувати про вплив токсинів і забруднювачів навколишнього середовища через пошкоджену інфраструктуру. Це також може негативно вплинути на репродуктивне здоров’я жінок та чоловіків. Якщо пара планує мати дитину навіть в умовах війни, вкрай важливо звернутися до фахівців, а саме до репродуктолога, щоб оцінити стан здоров'я, розпочати лікування та підготуватися до природного зачаття або ЕКЗ.
Обмеження в допомозi
Під час війни багато жінок репродуктивного віку мають обмежений доступ до лікування безпліддя та отримання медичних послуг. Якщо жінка не може завагітніти через стрес або через виявлені патології, вона починає відкладати звернення по допомогу, яерез це шанси на успішну вагітність починають знижуватись.
Як впоратись зі стресом під час війни та налагодити репродуктивне здоров'я?
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) ефективно допомагає парами з проблемами безпліддя подолати стрес. КПТ усуває негативні моделі мислення та поведінки, зменшуючи тривогу та депресію, пов’язані з безпліддям. Забезпечуючи стратегії подолання та емоційну підтримку, КПТ може покращити психічне здоров’я та якість життя жінок та чоловіків, які не можуть мати дітей наразі через патології репродуктивної системи.
Консультація репродуктолога в Києві, Житомирі та Львові
В медичних центрах «Мати та дитина» найкращі репродуктологи розв’язують проблеми, пов’язані з лікуванням жіночого безпліддя. В наших медичних центрах ви можете дізнатися про сучасні допоміжні репродуктивні технології, зокрема внутрішньоматкову інсемінацію, штучне запліднення, інтрацитоплазматичну ін'єкцію сперми, аспірацію сперматозоїдів з тканин яєчок, придатків яєчок, або вилучення сперми з тканини яєчок, донорські матеріали та сурогатне материнство. Ви також зможете пройти діагностику та розпочати ефективне лікування патологій та станів, що перешкоджають успішному заплідненню.
Ми надаємо психологічну підтримку, яка грає дуже важливу роль у плануванні вагітності та підтримці репродуктивного здоров'я.
Щоб записатися на консультацію до репродуктолога, будь ласка, заповніть форму на сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Маслій Юлія Володимирівна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар ультразвукової діагностики
Джерела: