Репродуктивне здоров'я є запорукою виконання основного призначення біологічних організмів — відтворення подібних до себе. Але лише людина має можливість планувати час зачаття та кількість дітей. Не завжди вдається реалізувати плани через те, що сприятливий час для вагітності втрачено, а репродуктивне здоров'я підірвано.
Короткий опис проблеми
Репродуктивне здоров'я — важлива складова загального здоров'я людини, яке охоплює фізичний, духовний та соціальний стан. Репродуктивне здоров'я гарантує здатність людини до:
- сексуальної активності, без ризику зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом;
- безпеки виношування та народження здорової дитини;
- можливості планування наступної вагітності;
- безпечного запобігання небажаному зачаттю.
Репродуктивне здоров'я майбутнього покоління гарантують його батьки. Але стан здоров'я із віком погіршується. Відбуваються незворотні зміни у яєчниках, продукція здорових статевих клітин знижується. З 36–37 років відбувається виснаження оваріального резерву. Особливо помітно зниження кількості вироблених яєчниками ооцитів із 38 років.
З віком страждає і якість статевих клітин. Накопичуються негативні зміни в генетичному апараті яйцеклітини, які знижують можливість зачаття та народження здорових нащадків. Починаючи з 37 років, ймовірність розвитку ненормальної кількості хромосом (анеуплоїдії) в ооциті стрімко зростає.
Репродуктивне здоров'я жінки віком від 37 років не може гарантувати нормальне виношування. Ймовірність викидня у жінки 40 років становить 40%, а в 45 років — 80%. Згідно з дослідженнями вчених, народження здорової дитини у жінки після 40 років можливе у разі екстракорпорального запліднення донорськими ооцитами.
Репродуктивне здоров'я чоловіка зазнає вікових змін набагато повільніше, ніж жіноче. Так, наприклад, анеуплоїдія у статевих клітинах чоловіків відзначається з 55–56 років. Тому вчені докладають зусиль для збереження здорових та життєздатних ооцитів до того часу, коли жінка психологічно та соціально буде готова зачати дитину, використовуючи власний генетичний матеріал.
Економічно розвинені країни ухвалюють закони про охорону репродуктивного здоров'я. Вчені розробляють методи профілактики репродуктивного здоров'я та його продовження на максимально можливий термін. Одним із сучасних способів збереження репродуктивного здоров'я та продовження дітородного періоду жінок є метод вітрифікації ооцитів.
Показання до застосування методу
Репродуктивне здоров'я жінки змінюється не лише з віком. На нього впливають різні внутрішні та зовнішні чинники, які знижують можливість вироблення здорових яйцеклітин. Показанням до застосування методу вітрифікації (надшвидкого заморожування) ооцитів є такі стани:
- підготовка до оперативного втручання — оваріектомії, за якої видаляють один або обидва яєчники, здатні виробляти яйцеклітини;
- консервація яйцеклітин через неможливість отримання статевих клітин чоловіка в день забору ооцитів;
- злоякісні процеси в організмі жінки, які потребують хімічної чи променевої терапії. Ці методи лікування негативно впливають і на ракові клітини, а й на статеві;
- планування вагітності у віддаленому часі;
- входження до групи ризику розвитку спадкового синдрому виснаження яєчників;
- збереження яйцеклітин для повторного проведення штучного запліднення. Іноді перша спроба ЕКЗ не призводить до бажаного запліднення. Для того, щоб мати матеріал для повторної процедури, рекомендують заморожувати частину отриманих яйцеклітин.
Поступово метод вітрифікації витісняє метод кріоконсервації.
Перевага методу вітрифікації
За період 2000–2017 років метод вітрифікації був використаний у 40 країнах світу. Було проведено понад 500 тисяч успішних процедур. Виживаність вітрифікованих ооцитів становила понад 90%. Перевага вітрифікації перед кріозаморозкою полягає в:
- більш тривалому терміні зберігання біоматеріалу;
- можливості провести необхідну кількість процедур ЕКЗ без повторного забору ооцитів. Це знижує психологічне та фізичне навантаження на жінку, економить її матеріальні засоби;
- зменшенні числа процедур лікарської стимуляції овогенезу;
- зниження кількості пункції яєчника;
- запобіганні ризику розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників;
- меншій кількості (на 40%) пошкоджених при розморожуванні яйцеклітин та ембріонів.
Сьогодні застосовуються інноваційні допоміжні репродуктивні технології, зокрема й сучасний метод вітрифікації ооцитів.
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна, лікар акушер-гінеколог МЦ «Мати та дитина»