(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?«Є два способи прожити життя: або так, ніби чудес не буває, або так, ніби все життя — диво», - запевняв Альберт Ейнштейн. Погодьтеся, другий варіант виглядає заманливо. Часом, звичайно, життєвий досвід і натренований аналітичний розум заважають нам, прагматичним леді, вірити в чудеса. А дарма, адже від цієї віри так багато залежить ...
Разом з генеральним директором мережі медичних центрів «Мати та дитина» Наталією Данкович ми говорили про те, як людині з науковим складом розуму дозволити Всесвіту дивувати себе. Маючи за плечима 25-річний стаж в медицині, вона не перестає повторювати, що багато секретів світобудови так і залишаться нерозкритими. І серед них — таємниця зародження життя. Наталія впевнена, що медицина — лише інструмент вищого провидіння. І, хоча лікарі й просунулися в технічних питаннях розуміння того, як влаштований наш організм, таємницю людської душі не вдалося розкрити нікому. Гендиректор поділилася випадками з особистої практики, які змусили її повірити в чудеса.
Наталія Олександрівна каже, що життя раз у раз підносить їй сюрпризи. Більшість з них пов'язані з роботою. Адже репродуктологія, за словами нашої героїні, напрямок в медицині настільки тонкий, багатогранний і місцями непередбачуваний, що приводів дивуватися з головою вистачає і лікарям, і пацієнтам. А все тому, вважає Данкович, що на прийомі між репродуктологом і пацієнтом виникає особлива «хімія». «Я допомагаю бездітним парам стати батьками вже понад двадцять років. І хочете вірте, хочете ні, але до сих пір не розумію як. Але я точно знаю, що домогтися результату допомагає мій настрій, - переконана гендиректор. - Лікар на прийомі повинен бути натхнений і, якщо хочете, щасливий ».
Наталія ручається, що часто її жіноче і лікарське чуття допомагає правильно підібрати не тільки тактику лікування, а й слова, які зроблять його ефективним. «Одним потрібен батіг, іншим - пряник. Одним достатньо фрази «ти зможеш», а іншим варто описати кожен етап і дати самим переконатися у своїх силах, - розповідає Данкович. - Часто для того, щоб жінка піднялася духом, важливо акцентувати увагу не на проблемах, а саме, навпаки - на її сильних сторонах. Намагаюся в таких випадках починати прийом зі слів «ти будеш мамою», переконати пацієнтку в тому, що у неї все добре, але варто поправити здоров'я в деяких пунктах. Фокуси мови, посил і психологічні техніки чарівним чином творять чудеса з людьми », - ділиться інсайтами гендиректор.
Наталія Олександрівна стверджує, що в медицині трапляються речі, яким не вчать в інституті. І в справі вони дійсно виглядають, як диво.
«Одного разу до мене на прийом прийшла жінка з дев'ятирічним стажем лікування безпліддя. Ми вибрали програму, пролікувалися, добули та запліднили яйцеклітини й врешті-решт зробили перенесення. І як же я здивувалася, коли на УЗД замість одного ембріона я побачила два. Пацієнтці вдалося після перенесення ще й завагітніти самостійно! Виявляється, ці 9 років вона просто потребувала правильному лікуванні, тактовному підході й, напевно, впевненості в собі. По-іншому цей випадок пояснити не можу », - ділиться Наталія Олександрівна і додає, що жінка вже народила здорових і абсолютно несхожих один на одного двійнят.
Під час розмови з Наталією Данкович ми не раз говорили про те, як особистість лікаря впливає на життя і подальшу долю пацієнтів. Адже від рішення, яке прийме або не прийме лікар, залежить бути чуду чи ні. І, на думку гендиректора МЦ «Мати та дитина», часом доводиться йти на ризики заради того, щоб зробити людей щасливими. «Є пацієнти, з якими проживаєш ціле життя. Чи не спиш ночами, підтримуєш зв'язок 24/7, не даєш здатися, тримаєш кулачки на кожному етапі програми і продовжуєш спостерігати за дітьми в міру їх дорослішання », - повідомляє Наталія.
Буває і таке - іноді дитина з'являється на світ з невтішним прогнозом для життя: народжується слабким, бездиханним, без єдиного звуку і крику. «І раптом в одну мить в обіймах мами, його гріє і тихо про себе молиться, малюк починає оживати. І ось він уже кричить, рожевіє і його життєві показники вирівнюються. Ми дивимося, а перед нами ідеальна дитина, ще 5 хвилин назад не подавав ознак життя », - відверто каже Наталія Олександрівна. Каже, що в такі моменти складно стримувати сльози й не повірити в диво або в щось надприродне - в те, що дало сили мамі й малюкові подолати труднощі.
Більш того, за словами лікаря, іноді медики недооцінюють сили природи. За час лікарської практики Данкович не раз доводилося спостерігати картину, коли найслабші ембріони, на яких ніхто не робив ставки, після перенесення в тіло матері розвивалися активніше і краще за інших і перетворювалися в сильних і здорових малюків. «Це свідчить про те, що ми ще багато чого не знаємо про природу, а значить і не маємо права відбирати у майбутніх дітей шанс на народження», - стверджує Наталія.
Ще одним знаковим випадком в практиці Наталії Данкович стала вагітність і пологи пацієнтки, якій, за всіма канонами медицини, не судилося народити. «У неї була патологія матки: уздовж і поперек її пронизували кісти. Завагітніти самостійно у дівчини не виходило, а пропонувати екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) при такій патології лікарі до мене не наважувалися: надто серйозною була загроза для життя. Але я ризикнула і ... не прогадала », - викладає Наталія і водночас відзначає, що тоді на довгий час втратила сон і спокій. Потрібно було постійно стежити за станом матері й плоду, контролювати, щоб не розірвалися кісти, щоб життям обох нічого не загрожувало. "Вона народила. І це було справжнє диво. Мені здається навіть, вона до кінця не вірила, що все вийде. Ми обидві йшли на ризик, на щастя, виправдати », - згадує Данкович, підкреслюючи, що ризик шляхетний не завжди. І, якщо чудо вже сталося одного разу, спокушати долю раз по раз не варто. «Зараз ця жінка хоче стати матір'ю ще раз. Але я, як лікар, прошу її дивитися на ситуацію тверезо і не квапити події. Адже не факт, що в наступний раз вдасться уникнути драми », - ділиться Наталія Олександрівна і в той же час говорить, що вірити в себе і вірити в дивоварто всім.
«До сих пір дивуюся, як з двох клітин нам вдається створити життя. Але точно знаю, що вдихаємо це життя в людини явно не ми », - відверто каже доктор.
***
Чудеса відбуваються незалежно від того, віримо ми в них чи ні. Життя приносить сюрпризи й приводи для радості, варто лише помічати їх. І абсолютно неважливо, який у нас склад розуму, життєві переконання і кредо: залишати місце для чогось чарівного — просто необхідно, особливо напередодні Нового року.