пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
05.11.2024

Субкультура чайлдфрі набирає обертів в Європі. Все більше і більше сімейних пар усвідомлено відмовляються від дітонародження. Тренд задають і світові селебріті публічно декларують своє бажання не мати дітей. Про те, що кожен має право сам розставляти пріоритети і креслити свій життєвий шлях, - відомо всім. Але не слід забувати, що у феномена чайлдфрі є не тільки соціальний, а й медичний аспект. Чи знаємо ми, що «свобода від дітей» може стати бомбою уповільненої дії для жіночого організму? Що відмова від дітонародження підвищує ризики виникнення ракових захворювань? Що небажання мати своє потомство призводить багатьох партнерів до розлучення, депресій і навіть суїцидів? Про це нам розповіла акушер-гінеколог, репродуктолог медичного центру «Мати та дитина». Крім того, лікар дала кілька порад жінкам, які не бажають зв'язувати себе зобов'язаннями материнства.

«У жінок, які вирішили не народжувати, підвищуються ризики розвитку всіляких ракових захворювань, пов'язаних з репродуктивною системою»

Материнство і таємниці жіночого організму

Рішення про відмову від дітонародження може бути "нагороджено" серйозними наслідками для людського організму. По-перше, у жінок, які вирішили не народжувати, підвищуються ризики розвитку всіляких ракових захворювань, пов'язаних з репродуктивною системою. Це і рак молочної залози, і рак яєчників, і рак ендометрію.

Що стосується раку яєчників, то тут потрібно розуміти наступне. У період вагітності та годування груддю, жінка, як правило, не менструює. Раніше, коли було прийнято мати багато дітей, жінка в середньому за своє життя менструювала 40 разів, зараз же цей показник досягає 400 разів. Оскільки овуляція певним чином травмує яєчники, кожна така травма може провокувати розвиток злоякісної пухлини.

По-друге, відмова від дітонародження небезпечна розвитком метаболічного синдрому (збільшення маси вісцерального жиру, зниження чутливості периферичних тканин до інсуліну і гіперінсулінемія, які порушують вуглеводний, ліпідний, пуриновий обмін, а також викликають артеріальну гіпертензію, - Ред.). Найчастіше пари, які не хочуть дітей, не пов'язані зобов'язаннями вести здоровий спосіб життя. Чайлдфрі парам нерідко притаманні шкідливі звички в харчуванні, що призводить до ожиріння і як наслідок - до метаболічного синдрому.

По-третє, потрібно брати до уваги психологічний аспект. Чайлдфрі більшою мірою схильні до депресій і навіть суїцидів. Крім того, у них менша тривалість життя в порівнянні з тими, хто виховує дітей. А серед тих, хто уклав «бездітний шлюб», зустрічається більше розлучень. Все це підтверджено численними науковими дослідженнями. Зокрема, вивчення здоров'я і благополуччя бездітних жінок, проведеного австралійськими вченими. Вік жінок, які брали участь в ньому, становив 30-45 років. Результати проведеного аналізу свідчать про те, що у жінок, які не мають дітей, спостерігається значуще погіршення загального стану організму, життєздатності, соціальної активності й психічного здоров'я. Оскільки добробут жінки в репродуктивному віці може мати довгострокові наслідки для її організму, вчені з Австралії дійшли висновку, що питання здоров'я бездітних жінок вимагає подальшого дослідження, виявлення і усунення наслідків бездітності, для надання медичних і соціальних послуг чайлдфрі, як зростаючої групи населення.

Репродуктивний аспект немедичною мовою

За роки лікарської практики я неодноразово зустрічалася з затятими противниками дітонародження. Всі вони безапеляційно стверджували, що продовження роду не входить в їх життєві плани. Чуючи таку позицію пацієнтів, я завжди акцентую увагу на важливості репродуктивного аспекту. Зокрема, на те, що жіночий репродуктивний вік, на відміну від чоловічого, лімітований. Так, оваріальний резерв знижується з 35-річного віку, починає старіти яйцеклітина. Слід сказати, що зниження цього резерву може наступати і раніше (я стикалася з випадками, коли це відбувалося і в 28 років), а його закладка формується ще з внутрішньоутробного розвитку плода. У будь-якому випадку, у жінки в арсеналі є обмежена кількість часу, щоб реалізувати репродуктивну функцію. Інформуючи пацієнтів про зазначене репродуктивному аспекті, показуючи зворотну сторону медалі, у них відбувається переоцінка цінностей. В результаті багато змінюють свою точку зору в питанні дітонародження.

Часто зустрічаються випадки, коли в парі чайлдфрі - тільки чоловік, який має за плечима досвід шлюбу і виховання дітей. При цьому в новому союзі він вже не хоче реалізовувати свою репродуктивну функцію. Таким чином виходить, що жінка, в бажанні утримати партнера і зберегти союз, намагається розділяти чоловічу позицію. Іншими словами, вона ідейно рухається за партнером. Це досить тонкий психологічний аспект, над яким, на мою думку, сучасним жінкам слід замислитись.

Але найбільше мене вразив випадок, що стався близько чотирьох років тому. У пацієнтки, яка досить довгий час перебувала в офіційному шлюбі та не хотіла народжувати дітей, наступила незапланована вагітність. Жінка завзято наполягала на її перериванні, а ми, медики, вважали за необхідне зробити все можливе, щоб вона змінила рішення. З даною пацієнткою протягом досить довгого періоду часу працював психолог, після чого вона переглянула свій погляд на материнство. При чому сталося це не з примусу. Рішення приймалося усвідомлено. Жінка досі висилає мені фотографії дитини, і я бачу, наскільки вона щаслива.

Як резюме хочу сказати, що медики, на мій погляд, повинні інформувати жінок про те, як відмова від материнства вплине на їхнє здоров'я. При чому розповідати про можливі ризики потрібно, простою, немедичною мовою.

Why freeze eggs?

Припустимо, в 20-25 років жінка може не хотіти мати дітей. Психологічні, релігійні переконання, вплив суспільства - причин тому може бути кілька. І ось, через певний проміжок часу, жінка змінює вектор мислення в сторону дітонародження. Що ж може статися? По-перше, як я вже зазначала, в 30-35 років знижується оваріальний резерв. По-друге, потрібно розуміти, що молодість організму в цілому та яйцеклітин зокрема - питання дуже індивідуальне. І залежить він, в тому числі, від генетики людини. У когось вагітність наступає і в 42 роки, а хтось в 33-річному віці стикається з проблемами репродуктивної функції. По-третє, з віком у жінки підвищується ризик розвитку генетичних і хромосомних аномалій, а також - частота переривання вагітності. Тому, якщо жінка змінить життєві переконання на кордоні фертильного віку, може трапитися так, що єдиним виходом буде використання донорських яйцеклітин. Свого біологічного матеріалу, для отримання якісних ембріонів, буде або занадто мало, або не буде взагалі.

«Навіть якщо ви - чайлдфрі та впевнені в тому, що народження дітей не входить у ваші життєві плани, краще підстрахуйтесь, заморозивши яйцеклітини»

Завдання медиків - інформувати пацієнток про можливість заморозки і зберігання яйцеклітин в кріобанку. Замороження біоматеріалу забезпечує спокій жінці. Крім того, заморозка яйцеклітин - це страховий випадок. Наприклад, якщо у жінки вже є дитина, але вона хоче народжувати ще і виникають труднощі із зачаттям, то наявність біоматеріалу в кріобанку підстрахує сім'ю. І чим раніше жінка заморозить яйцеклітини - тим краще. Зробивши це в 20 років, якість біоматеріалу буде навіть вище, ніж під час вагітності природним шляхом в 38-40 річному віці. Навіть якщо ви - чайлдфрі і впевнені в тому, що народження дітей не входить у ваші життєві плани, краще подстрахуйтесь, заморозивши яйцеклітини. На випадок, якщо передумаєте.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205