Кріотехнології, або технології глибокого заморожування, стали проривом в галузі репродуктології, забезпечивши можливість не тільки планування відкладеного зачаття, але і підвищивши шанси на успіх допоміжних репродуктивних методик. Кріоконсервація — швидке і глибоке заморожування, в результаті якого в клітинах зупиняються всі біологічні процеси. В такому стані біологічні матеріали можуть тривалий час зберігатися.
Кріоконсервація в ембріології
Спроби заморожування зайвих ембріонів робилися давно, але були малоуспішними, оскільки після відтавання життєздатними виявлялися не більше 30%. Проте можливість зберігати ембріони відкривала великі можливості, тому шансом варто скористатися. Вперше дитина з "розмороженного" ембріона народилась в 1983 році, надихнувши дослідників на подальшу роботу з пошуку більш досконалих методів заморозки. На початку 2000-х відкритий метод вітрифікації — швидкої та глибокої заморозки ембріонів, при якій заморожується матеріал брав на початку форму своєрідного желе, а потім ставав склоподібним (від лат. Vitrum - скло). Вітрифікація дозволяє уникнути утворення мікрокристалів льоду, що руйнують клітини, в результаті чого понад 95% ембріонів після відтавання залишаються життєздатними та неушкодженими. У 2002 році з'явилась на світ перша дитина з вітріфікованого ембріона, і відтоді методика успішно застосовується по всьому світу.
Як проводиться вітрифікація
Біологічний матеріал (яйцеклітини, сперма або ембріони) занурюються в кріопротектор — речовина, що перешкоджає утворенню кристалів льоду. Після цього вони піддаються впливу рідкого азоту при температурі -196ᵒС. Законсервований таким чином матеріал зберігається в спеціальних носіях — кріотопах. Він може зберігатися роками, а можливо і десятки років (відомий випадок народження здорової дитини в результаті вагітності з використанням ембріона, що зберігався замороженим 12 років).
Кріоконсервація яйцеклітин
Для екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) необхідно отримати яйцеклітини (ооцити). У жінки впродовж одного менструального циклу дозріває одна яйцеклітина, яку потрібно добути з яєчника. Якщо спроба запліднення виявиться невдалою, за дозріванням чергового ооцита знову доведеться пильно стежити, а жінку знову піддавати інвазивній процедурій для його вилученню. Це незручно, складно і дорого. Щоб отримати відразу багато яйцеклітин впродовж одного циклу і тим самим підвищити шанси на успіх, проводять стимуляцію яєчників. Це не нешкідливий, але вимушений захід, який полягає в тому, що жінка приймає високі дози гормонів, що стимулюють зростання ооцитів. Проблема в тому, що це має стресовий вплив на організм жінки зменшує шанси на зачаття й успішне виношування плоду. Виходить замкнуте коло: без гормональної стимуляції ЕКЗ малоефективно, але через стимуляцію його ефективність знижується. Рішенням проблеми стала кріоконсервація яйцеклітин. Тепер їх можна заморозити та дати можливість організму жінки відновитися після етапу стимуляції, досягти оптимальної для зачаття форми, що значно підвищує шанси на успіх.
Показання до кріоконсервації ооцитів:
- збереження яйцеклітин для більш пізнього або повторного проведення ЕКЗ;
- збереження донорських яйцеклітин;
- планування зачаття після курсу лікування, який передбачає використання цитотоксичних препаратів або опромінення
Кріоконсервація сперми
При деяких видах чоловічого безпліддя еякулят не містить сперматозоїдів, які а все-таки виробляються. В результаті їх доводиться витягувати, вдаючись до складних, іноді хірургічних методів. В цьому випадку кріоконсервація сперми — рішення, що дозволяє зберегти отримані сперматозоїди, повторно не піддаючи чоловіка складній інвазивній процедурі.
До глибокого заморожування сперми вдаються також у випадках, коли є ризик для збереження здорових сперматозоїдів надалі. Наприклад, деякі протипухлинні методи (хіміо- і радіотерапія) пов'язані з високим ризиком порушення сперматогенезу, який в майбутньому може не відновитися.
Показання до вітрифікації сперми:
- азооспермия і кріптозооспермія, коли сперматозоїди для ЕКЗ отримані за допомогою технологій TESA, MESA і т. д.;
- фізична відсутність партнера в день проведення ЕКО;
- планування лікування, здатного погіршити репродуктивну функцію або якість статевих клітин;
- виявлення одного з захворювань, що призводять до погіршення якості сперми.
Кріоконсервація ембріонів
В результаті екстракорпорального запліднення з'являється деяка кількість ембріонів. З них відбираються найкращі, один або два з них імплантується в матку, так підвищується ймовірність того, що хоча б один закріпиться. Це значно збільшує шанс настання багатоплідної вагітності, пов'язаної з ризиком невиношування, особливо у жінок з проблемами репродуктивної функції, адже саме вони частіше за інших вдаються до ЕКЗ. Решта «зайві» ембріони раніше гинули, а якщо спроба виявлялася невдалою, доводилося все починати заново.Тепер, коли є кріозбереження, в матку підсаджується один ембріон, бо є запас на випадок невдачі.
Крім того, що вітрифікація зберігає життєздатні ембріони для подальших спроб, вона підвищує шанси завагітніти методом ЕКЗ. Статистично підтверджено, що при використанні вітріфікованних ембріонів знижується ризик переривання вагітності та мертвонародження. Є й інші переваги. Зокрема вітрифікація ембріонів дає можливість:
- при наступних спробах ЕКО значно зменшити лікарське навантаження на організм жінки;
- провести NGS (Next Generation Sequencing) - генетичну діагностику ембріона;
- відкласти вагітність навіть на роки;
- скористатися готовим ембріоном при бажанні мати ще одну дитину;
- зменшити вартість подальших спроб ЕКЗ.