Гіпертонус матки — це фізіологічний стан матки у вагітних, що характеризується підвищенням скорочувальної активності міометрія, тобто м'язового шару матки. Слід зазначити, що гіпертонус не класифікується як клінічне захворювання. Підвищена активність міометрія розглядається як серйозний стан, що створює ризик мимовільного та небажаного переривання вагітності.
Зазвичай гіпертонус матки під час вагітності частіше зустрічається у неповнолітніх і жінок старше 30 років. У тих, кому ще не виповнилося 18 років, захворювання часто пов’язане з недорозвиненням статевої та репродуктивної систем, оскільки матка ще не повністю дозріла для виношування плода. У жінок старше 30 років це обумовлено складним акушерсько-гінекологічним анамнезом.
В американській та британській медичній літературі гіпертонус матки визнається серйозною проблемою, особливо через те, що він може призвести до передчасних пологів. У США рекомендації підкреслюють важливість раннього виявлення та втручання, зокрема зміни способу життя, фармакологічного лікування токолітиками для зменшення скорочень матки, і ретельного моніторингу здоров’я матері та плода.
Британські рекомендації також наголошують на важливості комплексного допологового догляду та своєчасного лікування для пом’якшення ризиків, пов’язаних з гіпертонусом, підкреслюючи роль спеціалістів у веденні вагітності з високим ризиком.
Причини тонусу матки
Існує багато причин підвищеного тонусу матки, зокрема:
- Багатоплідна вагітність або великий плід.
- Дефіцит прогестерону.
- Захворювання органів малого таза, а саме новоутворення, запалення матки та придатків, дефекти та інфекційні захворювання шийки матки, піхви та сечовивідних шляхів.
- Сильний стрес.
- Фізична активність.
- Вживання деяких препаратів.
- Споживання великої кількості кофеїну.
- Хвороби щитовидної залози.
Варто зазначити, що причини гіпертонусу матки на ранніх термінах вагітності часто пов'язані із загрозою викидня. Цей стан характеризується підвищеною активністю міометрія, який з різних причин намагається «відторгнути» плідне яйце. На 7–8 тижні вагітності викидні зазвичай викликані генетичними, рідше гормональними та інфекційними чинниками.
Симптоми гіпертонусу матки
Основним симптомом гіпертонусу матки є біль, який може проявлятися різними формами:
- Cпастичний або тупий біль в нижній частині живота.
- Дискомфортні відчуття у нижній частині спини.
- Біль з кров’яними виділеннями з піхви.
Якщо якщо жінка відчуває біль у нижній або у бокових частинах живота, який супроводжується кровотечею, слід негайно звернутися по допомогу, адже це може нести ризик для плода та матері.
Діагностика гіпертонусу матки
На ранніх термінах вагітності для виявлення гіпертонусу матки проводиться вагінальне дослідження. Під час цього огляду лікар використовує бімануальну пальпацію, щоб визначити напружену матку.
Трансвагінальне УЗД відіграє значну роль у діагностиці захворювань шийки матки. Під час УЗД лікар оцінює довжину закритого відділу цервікального каналу, діаметр внутрішнього зіва та положення нижнього краю плаценти. Розкриття цервікального каналу і зменшення його довжини в поєднанні з підвищенням тонусу матки і болем часто є об'єктивними ознаками загрози викидня або передчасних пологів, залежно від терміну вагітності.
Ці діагностичні підходи спрямовані на гарантування своєчасного та ефективного лікування, зниження ризику передчасних пологів і покращення результатів для матері та плода.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога у Житомирі, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. В медичних центрах «Мати та дитина» ви зможете пройти діагностику гінекологічних захворювань та записатися на ведення вагітності. Наша команда досвідчених акушерів-гінекологів надає індивідуальні плани лікування, створюючи умови для гарантування здоров’я та добробуту матері та дитини. Завдяки найсучаснішому обладнанню та новітнім методикам кожна вагітна жінка може відчувати впевненість за своє життя та життя своєї майбутньої дитини.
Автор: Усенко Альбіна Вадимівна – акушер-гінеколог, репродуктолог.
Джерела:
- https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2018/10/the-utility-of-and-indications-for-routine-pelvic-examination
- https://www.rcog.org.uk/