пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Воробей-Вихівська Віра Миколаївна
26.02.2025

Оваріальний резерв — це репродуктивний потенціал жінки, який визначається кількістю та якістю яйцеклітин, що залишилися на поточний момент. З віком у жінки резерв яєчників зменшується, що впливає на її здатність до зачаття. Це зниження є ключовим чинником фертильності та стає більш вираженим з роками. Варто зазначити, що не лише кількість яйцеклітин зменшується, але й збільшується ймовірність хромосомних аномалій у них. Ці зміни в сукупності призводять до зниження частоти вагітності та підвищення частоти викиднів у жінок пізнього репродуктивного віку.

Звісно, не можна точно визначити вік, коли жінка втратить здатність вагітніти. Це залежить від генетики та стану здоров'я. На жаль, у деяких випадках це відбувається раніше, ніж очікувалося. Приблизно третина пар стикається з труднощами із зачаттям, коли жінка досягає 35 років. 

Виникає питання: «Скільки фолікулів має бути в яєчнику?». У фертильному періоді життя в яєчнику має бути орієнтовно 5–6 чітко видимих фолікулів в одному зрізі при проведенні УЗД.

Аналізи на оваріальний резерв.

Розглянемо лабораторні методи визначення оваріального резерву.

Тест на антимюллерів гормон

Найважливішим тестом для оцінки резерву яєчників є антимюллерів гормон (АМГ). Саме цей гормон виробляється антральними фолікулами, які готові дозріти в цьому місяці. Рівень АМГ можна вимірювати в будь-який момент менструального циклу, що робить його зручним і надійним маркером резерву яєчників. 

Замовити дзвінок

Рiвень гормону корелює з кількістю доступних яйцеклітин в яєчниках. Вищі рівні АМГ зазвичай вказують на велику кількість яйцеклітин, що залишилися, водночас нижчі рівні — на низький оваріальний резерв.

Порівняння концентрації АМГ, визначеної послідовно впродовж кількох років, можна використати для приблизного прогнозування настання менопаузи, оскільки аналіз демонструє, як швидко знижується оваріальний резерв. Ця інформація допомагає ухвалити рішення щодо планування сім’ї.

На основі АМГ можна передбачити, як яєчники реагуватимуть на стимуляцію під час лікування безпліддя методом екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), допомагаючи підібрати дози препаратів.

АМГ також допомагає виявити такі стани як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) і первинна недостатність яєчників, які також призводять до труднощів із зачаттям.

ФСГ 

Другий важливий показник — фолікулостимулювальний гормон (ФСГ), виміряний на початку менструального циклу, зазвичай на 2-3-й день. Він показує, як яєчники та гіпофіз взаємодіють між собою.

Гіпофіз виробляє ФСГ, який стимулює ріст фолікула — невеликого, заповненого рідиною міхурця в яєчнику, що містить яйцеклітину. Зазвичай рівень ФСГ низький на початку менструального циклу, але підвищується до його середини, щоб стимулювати ріст фолікула та дозрівання яйцеклітини. Коли фолікул розвивається, він виділяє естрадіол. Окрім впливу на ендометрій та інших прямих функцій, естрадіол гарантує зворотній зв’язок із гіпофізом. Саме завдяки достатньому рівню естрадіолу гіпофіз розуміє, що його команда яєчникам почута та виконана. Саме тому при зменшенні кількості фолікулів рівень естрадіолу також знижується, а гіпофіз у відповідь збільшує продукцію ФСГ, щоб змусити неслухняні яєчники працювати. Таким чином, високий рівень ФСГ сигналізує про низький оваріальний резерв.

Такі жінки мають нижчі шанси на природну вагітність і складно піддаються на стимуляції в програмах ДРТ.

Чинники, що впливають на зниження оваріального резерву

  • Генетика: Якщо мати, сестри чи навіть бабуся з татового боку пережили ранню менопаузу, у жінки також може бути знижений резерв яєчників.
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом. Запальні захворювання органів малого тазу можуть призвести до утворення рубців і пошкодження яєчників.
  • Лікування. Хіміо- та радіотерапія може значно пошкодити яєчники, зменшити чи й знищити оваріальний резерв, залежно від типу та дозування лікування. Також хірургічні втручання при кістах або ендометріозі можуть зменшити кількість яйцеклітин, за рахунок видалення чи механічного пошкодження частини яєчника.
  • Ендометріоз — один з найсуттєвіших чинників, що знищує оваріальний резерв. Ендометріоїдні кісти заміщують та стискають тканини яєчника, а токсини, що виділяються ними, згубно впливають на якість ооцитів.
  • Спосіб життя. Було доведено, що паління прискорює втрату яйцеклітин і призводить до ранньої менопаузи.
  • Ожиріння. Надмірна маса тіла може порушити гормональний баланс, впливаючи на функцію яєчників і потенційно призводячи до зниження їх резерву.
  • Дієта та фізичні вправи. Погане харчування та відсутність фізичної активності можуть негативно вплинути на загальне репродуктивне здоров’я.
  • Екологічні чинники. Певні токсини навколишнього середовища, зокрема пестициди, важкі метали та промислові хімікати, можуть також негативно вплинути на оваріальний резерв.
  • Захворювання щитоподібної залози. Гіпотиреоз або гіпертиреоз можуть порушити менструальний цикл і вплинути на функцію яєчників.
  • Аутоімунні розлади. Системний червоний вовчак та ревматоїдний артрит здатні суттєво впливати на кількість фолікулів.
  • Не варто забувати про стрес та його негативний вплив на загальний стан здоров'я та фертильність.

Визначення оваріального резерву в Києві, Житомирі, Львові

Якщо ви плануєте вагітність та хочете дізнатись свої шанси на успіх, радимо записатися на консультацію до репродуктолога. В медичних центрах «Мати та дитина» ми використовуємо найдосконаліші та максимально надійні тести для оцінки резерву яєчників, а також новітні технології, які гарантують, що всі діагностичні процедури проводяться з найвищим рівнем точності. 

 

Наша мета — подарувати вам шанс на створення сім'ї, тому ми готові докласти максимальних зусиль для здійснення вашої мрії. 

 

Автор: Воробей-Вихівська Віра Миколаївна —  кандидат медичних наук, акушер-гінеколог, репродуктолог.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205