пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Поради щодо здоров’я та харчування для покращення фертильності

Автор:
Малова Юлія Олександрівна
22.08.2024

Завагітніти та зберегти вагітність до терміну може виявитись складним процесом для деяких жінок. Найпоширенішою причиною жіночого безпліддя є відсутність овуляції, яка вражає 40% жінок із проблемами безпліддя. 

Захворювання яєчників або гінекологічні захворювання, як-от первинна недостатність яєчників або синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), негативно впливають на фертильність. 

Старіння, зокрема зменшення резерву яєчників, що належить до низької кількості яйцеклітин в яєчниках жінки внаслідок нормального старіння, — ще одна причина зниження фертильності. 

Не варто забувати про ендокринні розлади, наприклад захворювання щитовидної залози або гіпоталамуса, які впливають на вироблення гормонів, що призводить до дисбалансу гормонів.

Дослідження показують, що від 25% до 50% безплідних жінок мають ендометріоз, а від 30% до 40% жінок з ендометріозом є безплідними. 

З чого розпочати покращення фертильності?

В медичних центрах «Мати та дитина» кожна жінка, яка бажає та планує завагітніти, може пройти фертильний check-up для жінки, що допомагає на ранніх стадіях виявити будь-які проблеми з репродуктивним здоров’ям, зокрема нерегулярні менструальні цикли або гормональний дисбаланс, які можуть вплинути на фертильність.

Наш check-up охоплює:

  • Консультацію репродуктолога та обговорення історії хвороби, чинників способу життя та проблем.
  • Тест на антимюллерів гормон (AMH), що оцінює резерв яєчників.
  • Тест на фолікулостимулювальний гормон (ФСГ), що оцінює функцію яєчників і якість яйцеклітини.
  • Ультразвукове дослідження органів малого таза для перевірки наявність аномалій в органах малого таза, наприклад міоми або кісти.

Проходячи check-up, жінка може отримати більш чітке уявлення про своє репродуктивне здоров’я та розглянути можливі варіанти лікування фертильності. Раннє виявлення проблем також може підвищити ефективність лікування.

Харчування та продукти, що покращують фертильнiсть

Хоча зміна дієти не може вилікувати серйозні проблеми безпліддя, зокрема  закупорку маткових труб, що може вимагати такого лікування, як ЕКЗ, вибір дієти та способу життя значно впливає на фертильність. Оновлення 2022 року від Американського товариства репродуктивної медицини висвітлює ключові моменти:

  • Жінкам з надмірною та недостатньою вагою важче завагітніти.
  • Добавки фолієвої кислоти сприяють фертильності.
  • Морепродукти з високим вмістом ртуті можуть негативно впливати на фертильність. 
  • Режим харчування та вибір поживних речовин впливають на фертильність, тому зосереджуйтесь на жирах, білках, вуглеводах і вітамінах. 

Хоча цi поради можна назвати загальними, багато жінок не розумiють, як правильно харчуватись та які продукти краще обирати для покращення фертильності.

Рекомендації щодо дієти для фертильності

  • Цілісні фрукти: яблука (неочищені), банани, апельсини, полуниця, малина та ананас є чудовими джерелами клітковини та вітамінів.
  • Сезонні овочі: помідори, картопля, цибуля, редис, кукурудза, морква, огірки, броколі, шпинат, цвітна капуста, салат, квасоля, горох, кольрабі, баклажани та спаржа.
  • Морепродукти багаті на омега-3 жирні кислоти: устриці та молюски.
  • Цільне зерно: вівсянка, коричневий рис, булгур, жито та цільна пшениця.
  • Горіхи: мигдаль, бразильські горіхи та кешью є джерелом антиоксидантів і мононенасичених жирів.
  • Бобові: нут, чорна квасоля, червона квасоля та сочевиця є рослинним джерелом білка.
  • Оливкова олія першого віджиму.
  • Кокосова олія.

На основі цих продуктів можна готувати насичені вітамінами, корисні та смачні страви та підтримувати здорову вагу. Під час планування вагітності жінки та чоловіки повинні знати, що недостатня вага або ожиріння значно впливає на фертильність. 

У жiнок ожиріння або недостатня вага пов’язані з вищим рівнем безпліддя та меншим успіхом ЕКЗ. Надмірна вага може загострити синдром полікістозних яєчників — поширену причину безпліддя, яка проявляється нерегулярними циклами. Втрата лише від 5 до 10 відсотків маси тіла може зменшити симптоми СПКЯ, зокрема безпліддя.

У чоловiкiв ожиріння негативно впливає на фертильність, зменшуючи кількість і рухливість сперматозоїдів. Пов'язані з надмірною вагою інсулінорезистентність і діабет можуть ще більше ускладнити чоловічу фертильність.

Активний спосіб життя та фізичні вправи

Водначас куріння та споживання алкоголю є добре відомими чинниками зниженої фертильності, вплив фізичних вправ на фертильність є менш зрозумілим. Це ускладнює надання постачальникам медичних послуг чітких, заснованих на доказах, рекомендацій щодо вправ тим, хто намагається завагітніти. 

Під час вагітності регулярні помірні та інтенсивні фізичні вправи пов’язані з покращенням здоров’я матері та плоду. З точки зору психічного здоров’я було також показано, що регулярне заняття фізичними вправами має значний позитивний вплив на депресивний і тривожний настрій у жінок, які борються з безпліддям.

Кілька досліджень показали, що поєднання дієти з інтенсивними аеробними вправами та силовими тренуваннями призводять до більшої кількості овуляційних менструальних циклів.

Все ж лікування жіночого безпліддя необхідно починати з консультації репродуктолога та діагностики станів та патологій, що перешкоджають природному заплідненню. В медичних центрах «Мати та дитина» ми заохочуємо жінок пройти обстеження та отримати професійні рекомендації щодо репродуктивного здоров’я.

 

Автор: Малова Юлія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.

Джерела:



Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205