пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Холодян Ірина Ярославівна
02.05.2019

Автор статті Холодян Ірина Ярославівна – акушер-гінеколог, репродуктолог клініки «Мати та дитина»

Часто причиною безплідності є непрохідність маткових труб. Як відомо, природне запліднення відбувається в матковій трубі, тому при постановці діагнозу безплідність дуже важливо провести оцінку прохідності маткових труб.

Існує маса причин чому ж може бути порушення прохідності маткових труб.

Однією з найчастіших з таких причин є наявність спайкового процесу в малому тазі, який є наслідком ендометріозу, перенесеними операціями в минулому, хронічними запальними захворюваннями придатків.

У репродукції одним із важливих та актуальних питань, що впливає на тактику та результат лікування безпліддя, є перевірка прохідності маткових труб.

Давайте для початку розглянемо, чим визначається функція маткової труби.

Критеріями оцінки функції маткової труби є:

* механічна прохідність - є однією з найпоширеніших причин безпліддя, і якщо труби в якомусь місці перетягнута спайкою, рух яйцеклітини по ній неможливий.

* Стан слизової оболонки, тобто. станом ворсинок, що знаходяться на поверхні слизової оболонки виконувати функцію транспортування клітин. При таких захворюваннях, як тривалий спайковий процес, хронічні запальні захворювання придатків (гідросальпінкс, піосальпінкс), ендометріоз, слизова оболонка пошкоджуються, і таким чином порушуватися її цілісність.

Існує ряд методів оцінки прохідності та стану маткових труб:

Методи оцінки прохідності маткових труб

1. Гістеросальпінгографія (ГСГ) - метод, який проводиться на 5-9 день циклу (при циклі в 28 днів) і дає можливість діагностувати прохідність маткових труб, стан порожнини матки, наявність вад розвитку внутрішніх органів.

2. Ехогістеросальпінгоскопія – метод, при якому відбувається введення в порожнину матки фізрозчину до 40мл, проходження якого через маткові труби лікар спостерігає та контролює на УЗД у реальному часі, тому що розчин у стані норми відрізняється за прозорістю від навколишніх тканин.

При непрохідності якогось із відділів маткових труб лікар спостерігає на ЗІ відповідну картинку.

3. Лапароскопія з хромогідротубацією (перевірка прохідності маткових труб під час проведення лапароскопії).

При проведенні лапароскопії порожнину матки вводиться спеціальний розчин (метиленовий синій).

Проходження розчину через маткові труби лікар спостерігає та контролює в реальному часі за допомогою камери.

Цінність діагностичних операцій (лапороскопії) у цьому, що лікар як встановлює причину а й ліквідує її.

Так як значення має не тільки прохідність але і стан слизової оболонки маткових труб, давайте зупинимося на цьому детальніше.

Частою причиною пошкодження ворсинок слизової оболонки маткових труб є наявність хронічних запальних захворювань придатків (гідросальпінкс) та ендометріоз.

Порушення стану слизової оболонки поділяють на 5 ступенів тяжкості, діагностувати яке можна при лапароскопії з використанням сальпінгоскопії (огляд труби зсередини з використанням гнучкого ендоскопа). Ці дані дозволяють виставити прогнози настання вагітності.

При порушенні стану слизової оболонки маткових труб 1-2 ступеня прогноз настання вагітності від 50 до 70%. 3-4 ступінь – 20-30%. 5 ступінь (відсутність слизової оболонки) – рекомендовано використання допоміжних репродуктивних технологій.


Відповідно найбільш інформативною та об'єктивною методикою оцінки прохідності маткових труб є лапароскопія.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205