пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Уреаплазма: причини виникнення захворювання, симптоми та лікування

Автор:
Вербицька Вербицька Ярославівна
17.09.2024

Уреаплазмоз — інфекція, яка вражає сечостатеву систему. Захворювання викликане мікоплазмами видів Ureaplasma urealyticum та Ureaplasma parvum, які є на слизових оболонках сечостатевих органів. Ці мікроби є умовно-патогенними, тобто зазвичай живуть в організмі людини, не викликаючи захворювання. Однак, за певних умов, вони можуть розмножуватися і призводити до запальних процесів

Причини виникнення захворювання

Звідки береться уреаплазма у жінок та чоловіків? Зазвичай зараження уреаплазмою відбувається через орально-генітальний або генітальний контакт, від матері до дитини під час пологів, а також через побутовий контакт. 

Уреаплазми можуть довгий час співіснувати з організмом людини без будь-яких проявів. Однак, при перевищенні певного порогу концентрації, вони провокують запальні процеси. Близько 70% сексуально активних людей є носіями уреаплазм, при цьому більшість з них не відчувають жодних симптомів.

Серед основних причин уреаплазмозу можна визначити:

  • Ранній початок статевого життя.
  • Незахищений статевий акт.
  • Кілька статевих партнерів.
  • Використання чужих засобів особистої гігієни.
  • Погана особиста гігієна.
  • Незбалансоване харчування.
  • Вірусні інфекції.
  • Куріння та надмірне вживання алкоголю.
  • Використання гормональних препаратів та антибіотиків.

Основне занепокоєння полягає в тому, що уреаплазма часто співіснує з іншими збудниками, що призводить до комбінованої інфекції, яка ускладнює прогресування захворювання та його лікування. 

Симптоми уреаплазмозу у жінок та чоловіків

Уреаплазмова інфекція у чоловіків першу чергу вражає простату та уретру, що призводить до запалення. Це може призвести до дискомфорту, болю та проблем із сечовипусканням. До того ж уреаплазма може негативно вплинути на якість насінної рідини, потенційно призводячи до проблем з фертильністю.

У жінок уреаплазма може викликати ендометрит (запалення слизової оболонки матки), що характеризується кров’янистими виділеннями поза менструальним циклом і болем внизу живота.

Сальпінгіт (запалення маткових труб) також може бути спричинений уреаплазмою, особливо коли інфекція не лікується тривалий час. Симптоми сальпінгіту охоплюють біль внизу живота, кров'янисті виділення під час овуляції та болючість яєчників при пальпації. 

Уреаплазма часто викликає вульвовагініт, який проявляється почервонінням і набряком вульви, а також рідкими вагінальними виділеннями, які посилюються при фізичному навантаженні та під час овуляції. Хронічне запалення може спричинити сухість слизових оболонок, свербіж і печіння.

Ще одним симптомом та наслідком уреаплазми може стати цервіцит (запалення шийки матки). Під час гострої фази у пацієнток часто спостерігаються слизові виділення з домішками гною. Хронічний цервіцит може призвести до розвитку кіст, поліпів та лейкоплакії — ороговіння покривного епітелію в слизових оболонках.

У жінок уреаплазма може мати серйозніші репродуктивні наслідки. Ця iнфекцiя пов'язана з безпліддям і підвищеним ризиком викидня. Запалення та пошкодження, викликані уреаплазмою, можуть порушити нормальне функціонування репродуктивних органів, ускладнюючи зачаття або збереження вагітності жінками.

Діагностика уреаплазмозу

Діагностика уреаплазмозу проводиться лише за наявності симптомів запалення. Однак у донорів сперми або осіб, які мають труднощі з заплідненням або пережили викидень, діагностика уреаплазмозу може бути рекомендована. 

Використовується кілька методів діагностики:

  • ПЛР-метод (полімеразна ланцюгова реакція), що визначає тип і концентрацію бактерій уреаплазми протягом приблизно 5 годин. Позитивний результат вказує на необхідність додаткового обстеження, оскільки сама по собі наявність збудника не є маркером для лікування.
  • Бактеріальний посів для вимірювання концентрації інфекції.
  • Флороценоз — тест, що виявляє бактеріальний вагіноз.
  • Серологічне дослідження для визначення антитіл, пов’язаних з інфекцією уреаплазми.

Аналіз на уреаплазму завжди повинен включати тестування на додаткові збудники.

Лікування уреаплазми

Лікування уреаплазмозу зазвичай передбачає комплексний підхід, що складається з декількох етапів:

  • Антибактеріальна терапія, а саме комбінація пероральних антибіотиків і місцевих засобів лікування, як-от вагінальні супозиторії.
  • Імуномодулятори та пробіотики для підтримки та відновлення балансу мікрофлори піхви та шлунково-кишкового тракту.
  • Утримання від статевих контактів для запобігання повторному зараженню та гарантування ефективного одужання.
  • Корекція дієти: для підтримки загального здоров’я та одужання рекомендується дієта без смаженої, гострої, солоної їжі та утримання вiд алкоголю.

Після завершення терапії, призначеної гінекологом у Львові, необхiдно ще раз пройти діагностику та переконатися, що інфекція повністю вилікувана, особливо це стосується пар, які планують дитину. 

Що кажуть дослiдження?

Наявність бактерій уреаплазми не призводить до жодних симптомів. Однак за виявлення iнфекцii та супровідних симптомів, наприклад біль і відчуття печіння під час сечовипускання, виділення з піхви з неприємним запахом та каменів у нирках, може бути призначений конкретний антибіотик залежно від локалізації інфекції. 

Наприклад, дослідження American Society of Microbiology за 2020 рiк повідомляє, що антибіотик кларитроміцин може бути найефективнішим у лікуванні цієї інфекції в амніотичній рідині. Доксициклін і азитроміцин також можуть бути ефективними варіантами лікування.

Варто відзначити, що роль Ureaplasma urealyticum у розвитку захворювань залишається спірною. З одного боку, цей мікроорганізм часто виявляється у пацієнтів з різноманітними інфекціями сечостатевої системи та ускладненнями вагітності. З іншого боку, відносно низька патогенність U. urealyticum та відсутність чіткої кореляції між його наявністю і розвитком захворювання не дозволяють однозначно вважати його причиною багатьох патологічних станів. Ця неоднозначність відображається і в міжнародній класифікації хвороб, де уреаплазмоз не має окремого статусу.

Лікування уреаплазми у Львові, Житомирі, Києві,

Щоб записатись на консультацію до уролога у Львові, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. В медичних центрах «Мати та дитина» до лікування уреаплазми залучають найкращих фахівців для комплексної допомоги. В наших медичних центрах ви можете пройти доступне обстеження на уреаплазму, що гарантує точні результати. На основі цих результатів ваш лiкар призначить ефективне лікування інфекції для відновлення гарного самопочуття.

 

Автор: Вербицька Наталія Ярославівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Джерела:

  • https://journals.asm.org/doi/10.1128/mbio.00797-20

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205