(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?А ви знаєте, що майже половина жінок з аменореєю (відсутністю місячних) страждають ожирінням?
Значне збільшення маси тіла не являється безпосередньою причиною безпліддя. Але шанси на зачаття дитини знижуються. Як у жінок так і у чоловіків з ожирінням, внаслідок метаболічних порушень, що виникають. В більшості випадків ожиріння пов’язане з переїданням та малорухомим способом життя, таке ожиріння називають первинним. В інших випадках воно пов’язане з різними захворюваннями, ендокринними патологіями, ураженням центральної нервової системи (ЦНС) — таке ожиріння називають вторинним.
Як при первинному так і при вторинному ожирінні у жінок порушується нормальне функціонування ЦНС.
Окрім того, жирова тканина являється своєрідним депо для жіночих статевих гормонів (естрогенів). А коли в організмі багато жирової тканини, то відповідно, і естрогенів теж багато, що може призвести до порушення менструального циклу, відсутності овуляції, тобто запліднення стає неможливим і така бажана вагітність не настає.
В тих випадках, коли жінка з надлишковою вагою все ж таки завагітніла,такі жінки знаходяться в групі ризику по розвитку ускладнень під час вагітності, в пологах та післяпологовому періоді.
На ранньому терміні вагітності — загроза викидню.
На більш пізніх — це артеріальна гіпертензія, розвиток цукрового діабету (цд) вагітних, еклампсія, передчасні пологи, передчасне відшарування плаценти.
При ожирінні спостерігається підвищення тромбоутворення в дрібних судинах, внаслідок чого затримується ріст та розвиток плоду. Формуються різні вади розвитку, діти часто народжуються з дефіцитом маси тіла, часто хворіють в дитинстві. Тобто шанси на виношування та народження здорової дитини у жінок з ожирінням значно знижуються.
Отже, на сьогодні боротьба з безпліддям — це боротьба з ожирінням.
Дуже часто під ожирінням приховується такий небезпечний комплекс порушень, як метаболічний синдром. Зустрічається досить часто і небезпечний своїм подальшим ускладненням.
Під метаболічним синдромом поєднується декілька станів:
Насправді, він не піде до лікаря, тому що все, що він відчуває: може втомлюватись швидше чим раніше, списуючи це на серйозний графік, якісь перевантаження на роботі, на вік. Деякі пацієнти думають, що саме так проявляються вікові зміни.
Можливо, інколи пацієнт хоче більше пити або відчуває якусь сухість в роті, але до лікаря він не йде. Коли підвищується тиск теж багато людей цього не знають, голова може боліти, але пацієнти можуть цього не відчувати. І, таким чином, пацієнти з метаболічним синдромом до лікаря саме не приходять. Він виявляється випадково, коли проводиться обстеження з іншого приводу.
Небезпека метаболічного синдрому полягає в тому, що це порушення всіх видів обміну: жирового, мінерального, вуглеводного і призводить до розвитку важких захворювань таких як: гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, безпліддя, інсульту, інфаркту.
Якщо порушується вагітність, то лікувальні засоби призначаються завчасно (за декілька місяців до настання вагітності, щоб уникнути небажаної дії на плід).
Гормональне лікування направлене на нормалізацію ендокринного статусу й відновлення процесу дозрівання яйцеклітини.
Але в більшості випадків цього й не потрібно, тому що при зниженні ваги менструальний цикл може відновитись самостійно, в тому числі відновлюється овуляція.
Оскільки у 2/3 випадків ожиріння відбувається внаслідок переїдання та малорухомого способу життя, то багато що залежить від самого пацієнта.
При ожирінні 1 ступеню — це допомагає і часто буває цього достатньо.
При ожирінні 2, 3 ступенів та ряду захворювань, безконтрольні дієти та інтенсивні фізичні навантаження можуть нашкодити здоров’ю та ускладнити проблему, тому в таких випадках важливо виявити першопричину ожиріння, і далі діяти за індивідуальною програмою. А для цього потрібно звернутися до лікаря.
Акушер-гінеколог Григор’єва Мар’яна