Відкладене дітонародження
Останні два десятиліття спостерігається стійка тенденція народження дітей у пізнішому віці. Лікарі застерігають: цей соціальний феномен має цілком медичні наслідки. Одним із них є пізнє виявлення безпліддя та пізніший початок його лікування, зокрема і з використанням допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Водночас у жінки найкращий вік для народження дитини закінчується в 35 років. У 35 років оптимальні показники ХГЛ, кількість запліднених ембріонів та вагітностей. Вже в 36 років ці показники помітно знижуються. Понад 70% пацієнток, які звертаються до репродуктологів, старше 35 років. Одночасно з цим спостерігається й інша тенденція — кожна друга жінка старше 35 років має зайву вагу. Неважко підрахувати, що підвищений індекс маси тіла мають 35%. Виникає питання: як зайва вага впливає на фертильність?
Вплив ожиріння на функції репродуктивної системи та ЕКЗ
Гормони
Робота репродуктивної системи регулюється гормонами. Чи відбивається на них зайва вага? Встановлено, що ожиріння не впливає на ФСГ (фолікулостимулювальний гормон), ТТГ (тиреотропний гормон), пролактин та тестостерон. Проте воно впливає на ЛГ (лютеїнізувальний гормон), знижуючи його рівень. Відмічено вплив надлишкової маси тіла на тригліцериди та ліпідний профіль. Безпосередньо на АМГ (антимюллерів гормон) зайва вага не впливає, проте порушення ліпідного профілю пов'язане зі зниженням рівня АМГ. У кожної третьої жінки із зайвою вагою знижено прогестерон — головний гормон вагітності, також знижено естрогени.
Яйцеклітини
Дослідження дають змогу стверджувати, що у жінок із зайвою вагою менше зрілих яйцеклітин, а також тих, що запліднились та розвинулися до стадії бластоцисти (стадія, на якій ембріон готовий до імплантації в матку). Це наслідок зміни складу фолікулярної рідини. У разі ожирінні у ній зростає вміст метаболітів, андрогенів, інсуліну, С-реактивного білка, вільних жирних кислот та маркерів запалення. Все це впливає на ооцит-кумулюсний комплекс, знижуючи ймовірність настання вагітності. Таким чином, ожиріння погіршує якість яйцеклітин і ембріонів.
Цікаво, що зберігається вплив зайвої ваги на донорські яйцеклітини. Загалом частота вагітностей з донорськими яйцеклітинами, взятими у жінок із підвищеним ІМТ (індексом маси тіла) менша порівняно з тими, що були взяті у жінок із нормальною вагою.
Ендометрій
Відзначено вплив надмірної ваги на ендометрій. Його рецептивність, тобто здатність імплантувати яйцеклітину, знижується, і помітно. Частота імплантацій, що у нормі становить 30%, опускається до 20%. Однак цей чинник впливу дослідники вважають не основним, швидше відіграє роль якість яйцеклітини.
Овуляція
Стимуляція овуляції у разі підвищеного ІМТ частіше пов'язана зі скасуванням циклів та поганою відповіддю яєчників. Пацієнткам з ожирінням потрібна вища доза гонадотропінів та триваліша стимуляція, її тривалість у середньому на 2–3 дні більша, ніж у пацієнток з нормальною вагою. Кількість гормонів при цьому більша на 600–700 ОД.
Водночас якщо у жінки з ожирінням спостерігалася ановуляція, фолікули не дозрівали або дозрівали без овуляції, після корекції способу життя та нормалізації маси тіла овуляція часто наставала спонтанно. Якщо ж виконувалася індукція овуляції, то відповідь на неї ставала кращою.
Пункція
У жінок з ожирінням вищий ризик ускладнень після пункції яєчників. Не в останню чергу це пов'язано із вищою дозою анестетика.
Інсулінорезистентність та вагітність
Індекс інсулінорезистентності (HOMA IR) одночасно слугує і провісником ймовірності настання вагітності під час штучного запліднення. Що він вищий, то нижча така ймовірність. Чи варто говорити, що зв'язок між HOMA IR та ІМТ найпряміший.
Рекомендації щодо планування вагітності при ожирінні
У 2021 році в США були випущені рекомендації для ЕКЗ (програми екстракорпорального запліднення), в яких приділялася увага надмірній масі тіла не лише жінок, а й чоловіків. Було зазначено, що саме собою ані жіноче, ані чоловіче ожиріння не є перешкодою для вагітності. Водночас воно підвищує ризики невдалих спроб ЕКЗ і невиношування вагітності. Критичним ІМТ для ЕКЗ у США є 50, у Великій Британії — 35.
Були проведені дослідження, під час яких протягом 12 тижнів жінки із зайвою вагою дотримувалися дієти та виконували фізичні вправи. Вони підтвердили безпосередній зв'язок зниження маси тіла та зменшення вісцерального ожиріння з покращенням ефективності ЕКЗ та збільшенням кумулятивної частоти народжуваності.
Висновки
У наш час бодипозитиву худнути чи не худнути — особиста справа кожного. Проте факти свідчать, що нормалізація ваги перед плануванням вагітності та ЕКЗ підвищує шанси на зачаття, успішне виношування та народження дитини.