Може здатися дивним, що я об’єдную ці дві хвороби в одну тему: ніби де вени на ногах, а де вузол в задньому проході? Річ у тому, що коли не вдаватись у тонкощі анатомії та фізіології, то гемороїдальний вузол — також варикозно розширені вени, як і на ногах 🤔
⠀
❓ У чому ж причина такої проблеми у жінок (бо чоловіки страждають в 3-4 рази рідше)?
⠀
🔶 Причини:
🔻 Фактично, головна причина - вагітність та пологи. Вагітна матка, особливо в пізніх термінах вагітності, чисто механічно перетискає судини(а при багатоводді - тим більше), порушуючи відтік крові з ніг та тазових судин (крім варикозу на ногах буває і варикоз зовнішніх статевих органів).
⠀
🔻 Другим суттєвим фактором, що спричиняє розвиток варикозу у вагітних являється значне збільшення об’єму крові: у вагітній матці утворюється величезна кількість нових судин, бо ж дитинку треба добре годувати, кровопостачання матки збільшується в рази! Вагітна матка, щоб ви уявляли собі, практично величезний клубок судин.
⠀
🔻 Попри вищезгадане є ще цілий комплекс причинних факторів, пов’язаних зі змінами обміну речовин та гормонів вагітної жінки: зниження тонусу судин, підвищення в’язкості крові (одна справа перекачувати воду, а зовсім інша густий сироп), набір надлишкової ваги, тощо.
⠀
🔻 До факторів, які провокують утворення геморою, відносяться також закрепи вагітних.
⠀
🔻 Величезне значення має спадковість: якщо у вашої бабці, мами були такі проблеми, то мушу вас засмутити з ймовірністю 95-97% ви будете мати теж саме🙄
⠀
❓ Чим небезпечний варикоз, особливо при повторних вагітностях?
🔶 Небезпека:
🔻 У варикозних вузлах кров застоюється, а додаємо ще підвищену в’язкість, і на виході отримуємо високий ризик утворення тромбів. А якої біди може наробити тромб, що відірвався, можете собі уявити.
⠀
🔶 Лікування:
🔻 Якщо геморой можна досить ефективно лікувати медикаментозно (але за умови подальшого оберігання, як мінімум, від закрепів, та інших профілактичних заходів), то варикоз на ногах медикаментами вилікувати не можна, хіба підлікувати. Єдиний радикальний метод — операція.
🔻 але… це палка у двох кінцях: у випадку, коли ви плануєте народжувати лише раз, то оперуйтесь і не морочте собі голову. Якщо плануєте народжувати кілька разів, то необхідно зважити усі "за" та "проти". Пояснюю чому: при повторній вагітності, якщо операція була лазером, ви практично у 99,9% отримаєте рецидив варикозу (після відкритої операції десь 60 на 40).
🔻 фактично теж саме і з гемороєм. Якщо вам видалили один вузол, то скоріш за все з'явиться інший.
🔻 Проте якщо у вас уже після першої вагітності варикоз дуже виражений, усе таки треба серйозно задуматись над питанням операції перед повторною вагітністю. Бо пам'ятаймо про ризик тромбів! А дане питання необхідно кожен раз вирішувати індивідуально.
Профілактика:
🔻 Ніякої тісної білизни: обираємо вільну, з натуральних тканин.
🔻 Мінімум сидіння чи стояння: рухаємось, або лежимо задерши ноги (підкладаємо подушку чи валик під ноги)
🔻 Ніяких 15-ти сантиметрових каблуків: зручне вільне взуття на низьких підборах.
Підготувала Поліщук Ольга — акушер-гінеколог м. Львів.