(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Вторинним називається безпліддя, коли пара не може зачати дитину, або жінка не може виносити її після попередніх пологів за умови, що попередні пологи не були наслідком лікування безпліддя. Цей стан не є рідкістю, попри те, що людям, які вже мають дітей, буває складно визнати проблему та необхідність її медичного розв’язання. Однак краще зробити це якомога раніше, оскільки, як і у разі первинного безпліддя, фактор часу має значення для успіху.
Головна ознака — неможливість завагітніти після народження дитини чи дітей під час регулярних спроб. Під спробами розуміють регулярне статеве життя без контрацепції. Вторинне безпліддя припускають після року марних спроб. Якщо жінка старша 35 років, лікарі радять не чекати на рік, а звертатися за допомогою через шість місяців. Це пов'язано з початком згасання репродуктивної функції після 35 років — у цьому віці щороку шанси на успішну вагітність зменшуються.
Здебільшого причини безпліддя вторинного такі самі, як і первинного, за деяким винятком. Оскільки репродуктивна функція має складне багатоступеневе регулювання, в якому залучено багато органів, чинників негативного впливу чимало.
До найпоширеніших відносяться:
Це загальні фактори, а тепер трохи докладніше поговоримо про те, що спричиняє безпліддя у чоловіків та жінок.
Низька якість яйцеклітин
Погана якість яйцеклітин може бути пов'язана з перенесеною променевою терапією, аутоімунними та іншими захворюваннями. Однак здебільшого воно пов'язане з віковими змінами. Вікова деградація репродуктивної функції у жінок починається раніше, ніж старіння організму. 35-37 років — вік максимальної соціальної активності та розквіту сил, проте біологічні механізми згасання репродуктивної функції включаються саме в цей час.
Яйцеклітини з народження знаходяться в яєчниках. Поступово в їхньому генетичному матеріалі накопичуються помилки — мутації, які серед іншого погіршують їхню здатність запліднюватись або знижують якість ембріона. Крім того, оболонка яйцеклітини з віком стає щільнішою, сперматозоїдам її важко подолати.
Низький оваріальний резерв
Оваріальний резерв, або запас яйцеклітин, постійно зменшується, а починаючи з 35–37 років зменшується швидко. Звичайно, все індивідуально й залежить серед іншого від генетичної схильності. В одних жінок виснаження оваріального резерву настає раніше, в інших — пізніше. І все ж таки з 37 років шанси на настання вагітності з кожним роком меншають.
Інші причини вторинної безплідності у жінок:
Низький тестостерон
Якщо головна причина жіночої вторинної безплідності — проблеми з яйцеклітинами, то головною чоловічою причиною є низька якість сперми внаслідок недостатнього рівня тестостерону.
Низький тестостерон може бути наслідком:
Варикоцеле
Захворювання може розпочатися у будь-якому віці. Воно полягає у патологічному розширенні вен мошонки, що призводить до порушення кровопостачання яєчка та, як наслідок, порушення синтезу сперматозоїдів.
Інші часті причини вторинної безплідності у чоловіків:
Обстежують обох партнерів. Крім звичайного діагностичного комплексу для загальної оцінки стану організму жінка проходить обстеження у гінеколога, чоловік — в андролога (уролога). За потреби призначаються консультації ендокринолога, невролога та інших вузьких фахівців. Метою діагностики є з'ясування точної причини вторинної безплідності в парі, оскільки це дає змогу підібрати правильну лікувальну тактику.
Залежно від виявленої причини лікування може бути медикаментозним, хірургічним або полягати у застосуванні однієї з допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).
Медикаментозна терапія полягає у лікуванні чи корекції основного захворювання, а також у стимуляції овуляції.
Хірургічні методи використовуються для усунення варикоцеле, спайок, що перешкоджають прохідності маткових труб або сім'яних шляхів, а в деяких випадках для вилучення сперматозоїдів.
Якщо попередні методи не спрацювали, підбирається оптимальна ДРТ. Це може бути внутрішньоматкова інсемінація або один із варіантів екстракорпорального запліднення.
У більшості випадків пари, які звертаються за медичною допомогою з приводу вторинної безплідності, успішно її долають. Вагітність та пологи протікають нормально, й вони стають щасливими батьками здорових дітей.