Відповідь на це питання доводиться давати дуже часто. Давайте розбиратися.
Звісно ж, подальша доля яйцеклітини (або ооцита) залежить від її якості. Якість ооцита — поняття багатогранне і включає багато характеристик. Щоб краще розібратися в них, пофантазуймо. Уявіть, що ви збираєтеся в далеку мандрівку для виконання складної місії. Від чого залежить її успіх?
- Знання та навички — інформаційний потенціал. В ролі такого інформаційного потенціалу для яйцеклітини виступає її генетичний код. “Правильний” ооцит має нести правильний каріотип (хромосомний набір) і не мати серйозних генетичних мутацій.
- Для реалізації будь-якої місії потрібні певні інструменти, які ви обов’язково взяли б з собою в мандрівку. Яйцеклітині ж для реалізації генетичної програми та подальшої життєдіяльності потрібні здорові органели — внутрішні структури клітини. Та, як відомо, будь-яку роботу виконати вкрай складно, коли ви голодні. Тому при організації подорожі перш за все планують забезпечення провізією. З ооцитом — та ж історія. Поживні речовини він запасає в цитоплазмі. Адже перший тиждень свого життя новостворений ембріон не має зв’язку з мамою і може покладатися тільки на ті запаси, які були накопичені в ооциті. Їх має вистачити на забезпечення складних і енергозатратних процесів запліднення, дроблення, бластуляції та імплантації.
Отже, якість ооцита — це перш за все генетичний матеріал, будова та запас поживних речовин.
Як же формується цей складний комплекс?
Ооцит утворюється завдяки мейозу — особливому процесу поділу клітин. Звичайна соматична клітина кожної людини містить 46 хромосом. З них 22 — соматичних пари, та 1 - статева (XX у жінок та ХУ у чоловіків). У кожній парі хромосом є одна, отримана від мами, та одна — від тата. Таким чином, кожна ознака записана в нашому геномі у двох версіях. Такий хромосомний набір називається диплоїдним. Статеві клітини (ооцити та сперматозоїди) містять гаплоїдний набір хромосом, себто отримують лише по одній з кожної пари хромосом (всього 23 хромосоми). Щоб утворився зрілий ооцит, клітина-попередник ділиться послідовно двічі, утворюючи щоразу дві нерівнозначні клітини: власне ооцит та маленьку клітину — полярне тільце. Ооцит отримує половину генетичної інформації, весь запас поживних речовин та всі важливі органели. Полярне тільце містить лише половину генетичної інформації. Таким чином, саме в ооциті накопичується все необхідне для подальшого розвитку. Полярне тільце гине.
Запліднення можливе тільки у випадку, коли всі ці процеси проходять правильно.
Закладка статевих клітин відбувається ще на внутрішньоутробній стадії життя майбутньої дівчинки. Після народження процес дозрівання ооцитів призупиняється і перебуває на паузі. З початком статевого дозрівання в яєчниках починають “прокидатися” статеві клітини, але не всі одночасно, а певними групами. Так організм готує генетичний матеріал для кожного менструального циклу. Тому все, що відбувається з нами протягом життя може лишити свій слід на ооцитах. Адже вони з нами від народження і до менопаузи. Саме тому вік, умови життя, шкідливі звички та перенесені захворювання суттєво впливають на якість яйцеклітин.
Як же оцінити якість ооцита?
Одразу після пункції ооцит потрапляє до чашки Петрі, оточений кумулюсом — маленькими клітинами, які служать йому захистом. Тому детально роздивитися в мікроскоп та об’єктивно оцінити ооцит можна тільки після того, як він буде очищений від кумулюса. “Правильний” ооцит має правильну форму, світлу цитоплазму без включень та вакуоль.
Не всі отримані ооцити придатні до запліднення. Для цього вони мають досягти певного етапу зрілості. Під час ICSI сперматозоїд вводять безпосередньо в ооцит. Однак, це ще не початок нового життя. З цього моменту процес запліднення продовжується самостійно — як і при самостійному зачатті. Обидві статеві клітини повинні “спрацювати” правильно. Ембріолог може лише створити їм ідеальні умови в ембріобоксі, максимально наближені до природних. На наступний день після процедури ICSI ми бачимо, які ооцити запліднилися вдало. В подальші 5 діб їх чекає складний шлях перетворення із зиготи на бластоцисту, успіх якого залежить в першу чергу від вихідної якості яйцеклітин та сперматозоїдів. Природний добір на цьому етапі відбувається як в лабораторних, так і в природних умовах. Саме тому навіть здорові пари далеко не завжди вагітніють в перший місяць відкритого статевого життя.
Окремо треба сказати про оцінку хромосомного набору ооцитів. Адже його не видно просто під мікроскопом в день пункції. Щобільше, навіть додатковими методами неможливо визначити хромосомний набір ооцита та ще й зберегти його придатним до запліднення. Тому перевіряють хромосомний набір уже ембріонів. Але це вже тема окремої розмови.
Пам’ятайте, що якими б не були прогнози якості конкретно ваших ооцитів, початок новому життю дає всього один ооцит і кожен із них може виявитися Вашим щасливим білетом.
Лікар репродуктолог, к.мед.н., Воробей-Вихівська В.М.