Метод кріоконсервації яйцеклітин був створений у 80-ті роки 20 століття та призначався для жінок із важкими порушеннями репродуктивного здоров'я. Він існує і зараз, проте все частіше заморожування яйцеклітин використовують жінки, не маючи на те медичних показань.
Мода на відкладене материнство?
Поштовхом для використання кріоконсервації ооцитів з метою відкладеного материнства стала пандемія COVID-19. Саме тоді репродуктологи Британії та США зазначили, що жінки стали заморожувати свої яйцеклітини майже на 40% частіше. Вважається, що на цей феномен вплинуло небажання народжувати дітей у небезпечний час. Поступово епідемія пішла на спад, а популярність заморожування яйцеклітин продовжила зростати.
Хто звертається до заморожування яйцеклітин із метою відкладеного материнства? Загалом це жінки 30–40 років з вищою освітою та доходом вище за середній. Багато хто з них має цікаву роботу, робить кар'єру й не бажає на кілька років випадати з професійного життя. Деякі не мають пари та не хочуть будувати стосунки під тиском необхідності народження дитини, є і подружжя, які домовилися відкласти народження дітей. Усі ці люди — це ті, хто в майбутньому хочуть стати батьками, підходять до батьківства відповідально та усвідомлюють ризики старіння.
Що таке кріоконсервація
Кріоконсервація — метод збереження живих тканин шляхом впливу на них наднизьких температур. Клітини, що зазнали кріоконсервації, після розморожування залишаються життєздатними та зберігають свої властивості. Зокрема, розморожені яйцеклітини можуть запліднюватись, після розморожування їх використовують у процедурі екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).
У кріобанку заморожені тканини можуть зберігатись необмежено довго. У 2020 році широко відомим став випадок, коли здорова дитина народилася внаслідок ЕКЗ з ембріоном, який зберігався замороженим 27 років.
Як відбувається кріоконсервація яйцеклітин
Процедура кріоконсервації складається з наступних етапів:
- Підготовка. Медичне обстеження, вивчення репродуктивної системи жінки.
- Гормональна стимуляція. Жінка вживає гормональні препарати, під їхньою дією у яєчниках дозріває не один ооцит, як у звичайному циклі, а одразу цілий пул, тобто 12–15 фолікулів. Процес їх зростання контролюється УЗД, і коли визначається готовність, переходять до наступного етапу.
- Пункція. Під контролем УЗД до яєчника підводять інструмент з порожнистою голкою і за її допомогою аспірують фолікулярну рідину, що містить ооцити. Мініоперація виконується під загальним знеболенням, триває 20–30 хвилин. Після пункції жінка кілька годин залишається під наглядом лікарів, тоді вирушає додому. На цьому її участь у процедурі завершена.
- Кріоконсервація. У лабораторії на попередньо оброблені яйцеклітини впливають рідким азотом. Тканини замерзають настільки швидко, що в них не встигають утворитися кристали води — це критично важлива умова, оскільки кристали води травмують і руйнують клітинні структури. Заморожені яйцеклітини маркують і поміщають у сховище.
Ризики відкладеного материнства
Чому жінки не можуть просто відкласти материнство, не вдаючись до такої складної та дорогої процедури? Через неминучі вікові зміни. Пік активності жіночої репродуктивної системи посідає вік 20–35 років, а тоді починається спад фертильності. Звичайно, здатність завагітніти, виносити та народити дитину може зберігатися набагато довше, але все ж таки зростають ризики невдач. Головний із ризиків пов'язаний зі старінням яйцеклітин та зниженням оваріального резерву. Якщо у чоловіків сперма виробляється протягом усього періоду фертильності, то новонароджена дівчинка вже має запас яйцеклітин, відміряний їй на все життя. Поступово цей запас тане: частково використовується в менструальних циклах, здебільшого руйнується. Після 40 років темп виснаження оваріального резерву прискорюється в рази, а самі яйцеклітини старіють, їхня оболонка ущільнюється, зростає ризик пошкодження ДНК. Саме тому лікарі не рекомендують відкладати материнство надовго.
Можливі ризики заморожування яйцеклітин
Яйцеклітини заморожені й більше можна не хвилюватися ані про їхнє старіння, ані про виснаження оваріального резерву. Чи означає це повну свободу на невизначений час? На жаль, не зовсім. Немає гарантії, що навіть із чудовим здоров'ям та успішно заплідненою розмороженою яйцеклітиною вдасться завагітніти, а завагітнівши, виносити плід. За ЕКЗ завжди зберігається ризик невдачі, особливо якщо жінка вдається до нього після 40–45 років. Втім, жодних гарантій не існує і при природному заплідненні, чи не так?