(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Ерозія шийки матки, науково ектопія шийки матки або виворіт шийки матки, є поширеним гінекологічним станом. Термін «ектопія» походить від грецького слова «зміщений». В медицині ним позначають ненормальне зміщення тканин та органів в бік поверхні тіла, у випадку шийки матки — появу циліндричного епітелію, притаманного цервікальному каналу, на зовнішній частині шийки матки.
Зовнішня частина шийки матки вистелена плоским епітелієм. Цервікальний канал (канал в шийці матки, який з’єднується з порожниною матки) покритий циліндричним епітелієм. Межа між плоским і циліндричним епітелієм проходить в ділянці зовнішнього зіва шийки матки.
Через різні фізіологічні причини ця межа може зміщуватися назовні. На зовнішній частині шийки матки утворюються ділянки циліндричного епітелію. Оскільки циліндричний епітелій має яскраво-червоний колір, він виділяється на фоні рожевого плоского епітелію. Цей стан називають ектопією циліндричного епітелію шийки матки.
Ектопія циліндричного епітелію шийки матки безпечна! Це не хвороба, а варіант фізіологічної норми. Ектопія не перетворюється на рак шийки матки. В деяких випадках буває істинна ектопія (ерозія), яка є дефектом слизової оболонки і може бути нормальним явищем у дівчаток і молодих жінок.
З віком межа між циліндричним і плоским епітелієм переміщується в ділянку зовнішнього зіва шийки матки. З гормональних причин ектопія може зустрічатись у вагітних жінок, а також під час прийому гормональних оральних контрацептивів.
Ектопія шийки матки сама по собі не завжди може викликати помітні симптоми, і часто її виявляють випадково під час звичайного гінекологічного огляду. Однак у деяких людей можуть спостерігатися симптоми, пов’язані з ектопією (ерозією) шийки матки. Вони можуть охоплювати:
Важливо відзначити, що ці симптоми можуть бути викликані різними іншими гінекологічними захворюваннями, і наявність цих симптомів не обов’язково вказує на ектопію (ерозію) шийки матки. Якщо ви відчуваєте будь-який із цих симптомів або маєте занепокоєння щодо свого репродуктивного здоров’я, рекомендуємо проконсультуватися з медичним працівником центру «Мати та дитина» у Києві, Львові, Житомирі.
Хоча ектопія шийки матки сама по собі не викликає занепокоєння, вона може бути пов’язана з певними симптомами або станами, які можуть потребувати медичної допомоги. Ектопія шийки матки може викликати аномальні виділення, особливо після статевого акту. Також цей може збільшити ризик інфекцій, як-от цервіцит. Запалення або інфекція шийки матки може спричинити дискомфорт, біль або зміни вагінальних виділень. Ектопія шийки матки іноді може бути пов’язана зі змінами зовнішнього вигляду клітин шийки матки. Ці зміни можуть бути виявлені під час взяття ПАП-тесту.
Профілактичні візити до гінеколога у Києві, Львові, Житомирі та рутинні огляди можуть допомогти вчасно виявити різноманітні репродуктивні проблеми, зокрема цю патологію.Дата оновлення статті: 05.02.2024
В медичному центрi «Мати та дитина» розширена кольпоскопія, зокрема, є корисним методом для детального огляду шийки матки. Використання оцту та/або йоду дає змогу виділяти змінені ділянки, що полегшує визначення меж ектопії (ерозії). Цитологічний аналіз зішкрібу з шийки матки важливий для оцінки клітинної структури та виявлення патологічних змін.
Додаткові аналізи, як-от аналіз мазка з піхви на мікрофлору, аналіз на вірус папіломи людини (ВПЛ), УЗД органів малого таза, біопсія та гістологічний аналіз у випадках підозри на злоякісний процес, допомагають уточнити діагноз та визначити подальший план лікування.
Вибір методу лікування залежить від різних чинників:
Радіохвильова та лазерна коагуляції вважаються безпечними і ефективними, а їх безконтактний характер може бути важливим для пацієнтів. Такий підхід до лікування ектопії (ерозії) шийки матки, зокрема відсутність активного втручання у випадку, коли жінка не народжувала до 24 років, може бути обгрунтованим. Лiкарi медичного центру «Мати та дитина» враховують протипокази та індивідуальні особливості кожної жінки, вибираючи метод лікування.
Конізація шийки матки — хірургічний методом, за якого видаляється конусоподібний фрагмент слизової шийки матки. Цей метод часто використовуватися для лікування ектопії (ерозії) шийки матки у нашому центрi. Далі отриманий матеріал направляється на гістологічне дослідження. Біопсія шийки матки визначає наявність патологічних змін, наприклад ознаки онкологічних захворювань.
Динамічне спостереження з проведенням ПАП-тесту та кольпоскопії раз на рік дає гінекологу змогу вчасно виявляти будь-які зміни та взаємодіяти з ними в разі потреби. ПАП-тест дає змогу оцінити стан клітин шийки матки, а кольпоскопія —д окладніше роздивитися змінені ділянки.
У західних країнах ектропія, або ерозія шийки матки, викликана переміщенням стовпчастого епітелію на вагінальну частину шийки матки, вважається нормальним фізіологічним процесом, який не потребує втручання. Однак у Китаї цервікальний ектропіон вважається одним із найпоширеніших типів хронічного цервіциту, і його часто лікують.
Ектропіон шийки матки асоціюється і з комбінованими оральними контрацептивами, і з хламідіозом. Зміна методу контрацепції може бути розглянута для тих жінок, які не можуть прийняти збільшення фізіологічних виділень, пов’язаних із ектропіоном шийки матки. Жінкам, які належать до групи ризику, необхідно пройти обстеження на хламідіоз та інші інфекції, що передаються статевим шляхом. Ектропіон також був виявлений у 5–25 % жінок із посткоїтальною кровотечею. Ці жінки потребують відповідного спостереження за допомогою мазка з шийки матки та кольпоскопії.
Одним із широко використовуваних місцевих методів лікування є мікрохвильова коагуляція тканин. Мікрохвильова терапія використовує електромагнітні хвилі з частотою до 2,45 млрд Гц.
Лікування проводиться лише після виключення злоякісних новоутворень та специфічних або неспецифічних інфекцій шийки матки чи вагінальних інфекцій. Метою лікування є індукція некрозу та відшарування стовпчастого епітелію на ураженій ділянці та забезпечення відновлення за допомогою неоформованого плоского епітелію. Це, у свою чергу, вважається ймовірним зниженням шансів розвитку аномальної метаплазії та інфекції.
Якщо у вас виникли будь-які симптоми захворювання або дискомфорту, важливо якнайшвидше звернутися до гінеколога у Києві, Львові, Житомирі. Лікарі медичних центрів «Мати та дитина» проведуть детальне обстеження, за потреби призначить різні аналізи та дослідження для визначення причини проблеми.
Наш медичний центр надає високоякісні медичні послуги з використанням сучасного обладнання, а кваліфікований персонал вас проконсультує та проведе необхідні дослідження для точного діагнозу та планування лікування.
Залиште заявку на діагностику, заповнивши форму на сайті, або зв'яжіться з нашими консультантами за вказаним номером телефону.
Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ-діагностики.
Джерела:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...
Дата оновлення статті: 22.02.2024