Перенесення ембріона до матки — фінальна стадія програми ЕКЗ. Після цього йому залишається лише імплантуватися в ендометрій, і настане довгоочікувана вагітність. Або не настане. Залежить це насамперед від якості ембріона.
Як розвивається ембріон
Яйцеклітина зливається зі сперматозоїдом — утворюється ембріон, який на цій стадії називається зиготою. Тоді клітини зиготи починають ділитися. Першого дня утворюються дві клітини, другого — чотири, третього — вісім. Для того, щоб перенести ембріон до матки, він має містити від чотирьох до восьми клітин.
Між третім і п'ятим днем минає зовсім небагато часу, але різниця в будові ембріона вже суттєва. Пройшовши стадію морули (приблизно четвертий день), він досягає стадії бластоцисти, маючи від 70 до 100 клітин двох типів. Один тип згодом розвинеться у тканині плода, а інший — у плаценту. Цієї стадії розвитку досягає лише третина ембріонів.
Коли краще переносити ембріон
Традиційно у програмі ЕКО ембріон переносять у матку на третій день. Причин для цього дві: по-перше, в цей час вже виходить визначити якість ембріонів та зробити вибір. По-друге, ембріон у внутрішньому середовищі матки має більше шансів досягти стадії бластоцисти.
Водночас не завжди можна оцінити ембріони так рано, якщо дочекатися бластоцитів, вибрати найкращий легше. Коли є можливість ретельного вибору, немає потреби переносити в матку кілька ембріонів. У одного дуже якісного шанси будуть досить великими, а це дасть змогу знизити ризик багатоплідної вагітності.
На користь перенесення на п'ятий-шостий день говорить і те, що в природних умовах саме стільки часу триває рух ембріона з маткової труби в матку, він імплантується в стінку матки приблизно на шостий-сьомий день після запліднення. Інакше кажучи, якщо трохи почекати, то й ембріон може бути кращим, й імплантуватися йому простіше. Це підтверджує статистика ЕКЗ: у разі перенесення бластоцисти частота наступу вагітності вища.
Чи можна відмовитись від перенесення на третій день?
Виникає закономірне питання: чому не відмовитися від перенесення ембріонів на другий-третій день і не прийняти як стандарт перенесення бластоцисти? Проблема в тому, що бластоцисти досягає не більше третини всіх ембріонів. Якщо їх утворилося мало при заплідненні, не можна ризикувати ними, вичікуючи. Умовою для продовження культивації ембріонів до п'ятого-шостого дня є наявність на третій день не менш як чотири якісні ембріони.