«А якщо, боронь Боже, не вийде?» - напевно це питання задає собі кожна жінка, що приходить на прийом до репродуктолога. На жаль, можливо й таке. Не завжди перша спроба ЕКЗ приносить бажану вагітність.
В цьому пості ми зібрали поради наших спеціалістів, як витримати невдачу, як не впасти в депресію та знайти в собі сили для наступних спроб.
🔹 Лікар терапевт Тетяна Іщук:
Попри все не втрачати віру. Я завжди кажу своїм пацієнтам, що віра й надія творять дива. Одна невдала спроба то не завжди фінал. Це може бути початком наступного старту й привести до позитивних результатів. Тому треба вірити в те, що все вийде.
Та ще правильно формулювати бачення. 95% моїх пацієнтів кажуть, що прийшли за дитиною: «хочу дитину, тому що в усіх є, а в мене нема». Усвідомлення того, що прийшов не просто «за дитиною», а хочеш пізнати материнства грає дуже важливу роль. Бо не ми обираємо дітей, а діти обирають нас.
🔹 Лікар репродуктолог Вікторія Каверіна:
На мою думку, депресія та невпевненість в собі з’являються через питання, які виникають після невдалого ЕКЗ та відповіді на які самостійно знайти не можливо. Тому найкращий варіант – не замикатися в собі, а взяти чоловіка та разом прийти на консультацію до свого лікаря та обговорити всі деталі, всі питання, що виникли. Зазвичай це допомагає.
🔹 Лікар репродуктолог Віталій Радько:
Постаратися з’ясувати причину та, врахувавши виявлені помилки, розробити позитивний сценарій, запланувати разом з лікарем чіткий алгоритм, що робити далі, аби наступний результат був позитивним. Пережити невдале ЕКЗ набагато легше, коли бачиш шлях до виходу.
🔹 Лікар ембріолог Надія Михайленко:
Говорити зі своїм лікарем. Дуже важливо, аби не виникало недовіри між лікарем та пацієнтом. Інакше рухатися далі, робити наступні спроби, буде неможливо.
🔹 Лікар репродуктолог Олександр Микитюк:
Від самого початку реально розуміти, що жоден лікар не зможе гарантувати вагітність з першого разу. Тоді невдачі сприймаються легше. Та в будь-якому разі, не здаватися, не опускати руки та йти далі.