пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

ЕКЗ: сучасні методи та підходи в лікуванні жіночого безпліддя

Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
14.11.2024

Безпліддям називається нездатність пари, що знаходиться в дітородному віці, зачати дитину за умови року регулярного статевого життя без контрацепції.

Види безпліддя

Безпліддя буває жіночим, чоловічим та змішаним.

Розрізняють безпліддя первинне і вторинне. При первинному, жінка яка була у регулярних статевих стосунках і не використовує контрацепцію, ніколи не вагітніла. При вторинному типі раніше у жінки наступала вагітність, а потім ця функція втратилася.

Крім того, безпліддя буває абсолютним і відносним. Абсолютне — коли настання вагітності неможливо в принципі, наприклад, якщо у жінки відсутня матка. Відносне — те, яке може бути усунуто.

Також безпліддя класифікують в залежності від причини: ендокринне, ановуляторне, перитонеальне, психологічне, імунне. Якщо причину виявити не вдається, кажуть про нез'ясовне безпліддя.

Методи лікування безпліддя у жінок

При відносному безплідді вчасно і правильно проведене лікування здатне відновити фертильність жінки. Терапія полягає в усуненні шкідливого чинника і наслідків, їм викликаних. Корекція гормональних порушень шляхом прийому пероральних протизаплідних препаратів допомагає відновити гормональний баланс при ендокринному безплідді та підготувати організм до вагітності, усунення непрохідності маткових труб вирішує проблему жіночого безпліддя в 30% всіх випадків, і т. Д.

Якщо виношування вагітності жінкою можливо, але не вдається налагодити зачаття, вдаються до так званим допоміжним репродуктивним технологіям. До них відносяться:

  • екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ);
  • інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїдів;
  • перенесення гамет і зигот в маткові труби;
  • запліднення за допомогою донорських яйцеклітин;
  • сурогатне материнство.

ЕКЗ: що це, етапи процедури

Екстракорпоральне запліднення, або ЕКЗ, — найбільш популярна допоміжна репродуктивна технологія, відома як «штучне запліднення» і «зачаття в пробірці». У разі ЕКЗ яйцеклітини (ооцити), вилучені у жінки, запліднюють спермою партнера, а потім створені ембріони переносять в порожнину матки, після чого вагітність протікає, так само як зазвичай, і закінчується пологами.

Показання до лікування жіночого безпліддя методом ЕКЗ:

  • ендокринне безпліддя після кількох безуспішних курсів медикаментозного лікування;
  • імунне безпліддя, викликане антиспермальними антитілами;
  • ендометріоз;
  • дисфункція маткових труб;
  • нез'ясовне безпліддя.

ЕКО вимагає ретельної підготовки, його початковий етап — всебічне обстеження жінки і її партнера.

Сама процедура включає наступні етапи:

Стимуляція яєчників. Проводиться гормональними препаратами під контролем УЗД яєчників і аналізів крові.

Забір яйцеклітини. Коли ооцити досягли зрілості, їх витягують з яєчника. Для цього використовується один з двох методів: перший — трансвагінальна пункція під ультразвуковим контролем, другий — за допомогою лапароскопії.

Власне запліднення. Ооцити, поміщені в пробірку, запліднюють підготовленої заздалегідь спермою.

Культивування. Триває протягом двох-п'яти діб. У цей час відбувається утворення ембріонів.

Імплантація в порожнину матки. Відбирають один або кілька найвдаліших ембріонів і вводять в порожнину матки. Ембріон повинен прикріпитися до стінки й далі розвиватися , так само як це відбувається при природному зачатті. Решта ембріонів заморожують в рідкому азоті, вони можуть бути використані для наступної спроби, якщо перша виявиться невдалою або якщо жінка захоче мати ще одну дитину.

Не всі спроби ЕКО виявляються вдалими. В середньому ефективність процедури оцінюється приблизно в 45%, що означає, що 45 спроб зі 100 закінчуються повним успіхом - народженням дитини.


ЕКЗ in vitro з донорськими ембріонами

Безпосередньо запліднення в процедурі ЕКЗ відбувається in vitro, що буквально перекладається «в склі»: медичний термін, який означає «в пробірці», більш широко — в якійсь медичній ємкості. ЕКО in vitro - найпростіший варіант процедури, коли яйцеклітини запліднюються промитою в живильному розчині спермою. Інші варіанти використовуються тоді, коли або сперма не в змозі запліднити яйцеклітину, або яйцеклітини відсутні або не в змозі бути заплідненими.

У першому випадку, коли сперматозоїди не здатні запліднити яйцеклітину навіть бувши спеціальним чином підготовленими, їх безпосередньо вводять всередину яйцеклітин, проколюючи їх спеціальною голкою, і отримують ембріони таким чином. Цей метод називається інтрацитоплазматичною ін'єкцією сперматозоїдів (ІЦІС, або ІКСІ від англ. ICSI).

У другому випадку спермою партнера жінки (1) запліднюють донорську яйцеклітину (взятої у жінки 2), але сама процедура проводиться як зазвичай, утворений ембріон підсаджують в матку жінки 1, яка виношує дитину. Встановлено, що ефективність процедури ЕКЗ значною мірою залежить від віку жінки. Якщо у жінок молодше 35 років понад 45 спроб ЕКЗ приводять до успіху, то у жінок після 40 років — тільки трохи понад 11%. Тому ЕКО з донорськими ооцитами зазвичай рекомендується жінкам після 40 років.

Скільки коштує штучне запліднення

Ціни на штучне запліднення змінюються від країни до країни, що зробило популярним такий вид медичного туризму, як «поїздка за дитиною». Так, штучне запліднення в Києві, яке відрізняється високим відсотком успішності спроб, коштує значно дешевше, ніж така ж процедура в більшості європейських країнах, США або Ізраїлі, де ціна штучного запліднення може бути вище в кілька разів. Тому ЕКЗ в Україні потрібне не тільки серед українців, а й серед жителів інших країн.


Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205