пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
17.05.2024

Всього за кілька десятиліть кількість багатоплідних вагітностей подвоїлася, i така подія — надзвичайне свято у родині. Поширеність багатоплідності зросла саме через широке використання методів допоміжної репродукції. До того ж певну роль відіграє гормональна контрацепція, оскільки припинення прийому часто викликає одночасне дозрівання двох або більше ооцитів в яєчнику. 

Зазвичай ймовірність вагітності двома плодами вища у пар, де один або обидва батьки є близнюками. Ця тенденція переважно передається за материнською лінією. Медичне співтовариство більше не класифікує «двійнята» чи «близнюки», а називає їх однояйцевими та різнояйцевими близнюками. Вони мають відмінні характеристики попри те, що вони народжуються одночасно, часто з різницею в декілька хвилин. Вирішальна відмінність полягає в процесі запліднення.

Характеристики однояйцевих близнюків

Однояйцеві близнюки з’являються внаслідок поділу однієї заплідненої клітини на ранньому етапі розвитку, мають спільну плаценту та кровообіг. Зазвичай вони дуже схожі один на одного, мають ідентичні групи крові, генотипи та часто подібні характери. Також однояйцеві близнюки однієї статі. 

Характеристики різнояйцевих близнюків

Різнояйцеві близнюки, з іншого боку, є результатом запліднення двох окремих яйцеклітин двома різними сперматозоїдами під час овуляції, менш поширене явище, ніж ідентичні близнюки. Вони можуть відрізнятися один від одного, як і звичайні брати і сестри, демонструючи різноманітні риси, звички, темперамент, колір очей і риси обличчя. 

Чинники, що впливають на народження двійні

На ймовірність народження двійні впливають різні чинники:

  • Вік батьків: найвища ймовірність зачаття близнюків спостерігається у віці від 30 до 35 років.
  • Генетика: сімейний анамнез матері може впливати на ймовірність народження двійні.
  • Гормональна терапія: стимуляція овуляції, особливо після припинення прийому оральних контрацептивів або через ЕКЗ, підвищує ймовірність багатоплідної вагітності.
  • Процедура ЕКЗ: запліднення in vitro значно підвищує шанси народження двійні, оскільки в якості запобіжного заходу запліднюється кілька яйцеклітин. Якщо всі яйцеклітини виживають і розвиваються, це може призвести до багатоплідної вагітності.

Якщо ви лише плануєте народження дитини i хочете дізнатися про ваші шанси завагітніти близнюками, ви можете записатись на консультацію та пройти всi необхiднi обстеження в медичному центрі «Мати та дитина» для отримання інформації та рекомендацій.

Ознаки вагiтностi двiйнею

Вагітність двійнею має такі ж ознаки та особливості, як і в одноплідної вагітності, але її ключові відмінності полягають в інтенсивності та ранньому початку наступних проявів:

  • ранкова нудота;
  • підвищена чутливість до запахів;
  • втома та запаморочення;
  • прискорений набір ваги і зростання живота, оскiльки жінки, які виношують двійню, часто набирають 15 до 20 кілограмів;
  • часте сечовипускання через швидке зростання матки, яка тисне на сечовий міхур, що призводить до частих позивів до сечовипускання;
  • гіркий присмак у роті та задишка, оскiльки збільшена матка здавлює органи черевної порожнини та перешкоджає відтоку жовчі.

Важливо не нехтувати поганим самопочуттям та швидко звертати увагу на будь-які тривожні симптоми, адже вони мають вирішальне значення для вагітності двійнею та гарантування добробуту матері та її дітей.

Діагностика багатоплідної вагітності

Народження однояйцевих та різнояйцевих близнюків може спричинити передчасні пологи або вимагати медичного втручання. Для деяких жiнок ця подорож, хоч і складна, часто проходить без серйозних ускладнень. 

Варто підкреслити, що за багатоплідної вагітності частота стандартного ультразвукового сканування значно вища, ніж за одноплідної. Двійня на УЗД у випадку однояйцевих близнюків виявляє 1 мішок, вдночас у різнояйцевих близнюків 2 мішки. 

Частота УЗД залежить від хоріону плодів: 

  • Монохоріальна двійня — це близнюки, які мають єдиний хоріон. У випадках аномальних зв’язків у них може виникнути синдром трансфузії від близнюка до близнюка, коли один плід виступає донором для іншого, що призводить до ускладнень для обох.
  • Діхоріальна двійня: кожен плід цього типу має власний хоріон, відокремлений від іншого.

Ризик передчасних пологiв у жінок, які виношують монохоріальних близнюків майже у 2 рази вищий, тому важливо бути під наглядом гінеколога та не пропускати планові дослідження. 

Складнощі, пов'язанi з виношування та народження двійні 

За вагiтностi однояйцевими близнюками можлива спонтанна втрата одного з ембріонів. Тому приблизно на 9–10 тижні рекомендується провести контрольне УЗД, щоб визначити кількість життєздатних плодів.

 

Багатоплідна вагітність супроводжується надмірним розтягненням м’язових волокон матки, вивільненням простагландинів, що викликають скорочення м’язів та зниженням матково-плацентарного кровотоку. Це може призвести до таких ускладнень, як-от передчасні пологи. Догляд за немовлятами, народженими раніше 32 тижнів, становить найбільшу складність, тому варто проводити УЗД шийки матки з 16 тижня вагітності, щоб зменшити ризики передчасних пологів..

Що кажуть дослiдження?

За даними наукового журналу BMC Pregnancy and Childbirth, у Німеччині частка багатоплідних дітей зросла більш ніж удвічі за останні 40 років. Цю тенденцію також можна побачити в інших європейських країнах, як-от Великобританія та Франція. 

Близько половини всіх близнюків народжуються до 37 тижня вагітності або з вагою при народженні < 2500 г. Монохоріальні близнюки мають вищі показники смертності та захворюваності, ніж дихоріальні близнюки.

Ретроспективний аналіз, зосереджений на 98 монохоріальних і 540 дихоріальних двійнях, взятих із перинатальної бази даних великої німецької лікарні, охоплював вагітності ≥36 тижня з двома життєздатними плодами, народженими між 2004 і 2014 роками, які були розділені на планові вагінальні пологи та планові кесарів розтин. 

51,0% монохоріальних і 46,7% дихоріальних вагітностей двійнею були запланованими природнiми пологами. Як наслідок, 44,0% жiнок з монохоріальною двійнею і 43,7% матерів з дихоріальною двійнею народили природнiм шляхом. Загальна частота кесаревого розтину (КР) протягом років спостереження становила 79,6% для монохоріальних та 77,0% дихоріальних вагітностей. 

Отже можна зробити висновок, що більше половини запланованих пологів природним шляхом двійні закінчилися КР.

У медичному центрі «Мати та дитина» ви можете пройти повне гiнекологiчне обстеження, УЗД при вагітності, а також спланувати та підготуватися до вагітності та народження дитини. 


Автор: Клись Аліса Сергіївна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Джерела:



Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205