У жінок із 28-денним циклом овуляція зазвичай відбувається приблизно на 14-й день. Завдяки такій передбачуваності легше відстежувати овуляцію та менструальний цикл. Якщо ви плануєте вагітність, найвища ймовірність зачаття припадає на день овуляції та п’ять днів, що передують їй.
Чим небезпечна пізня овуляція?
Сьогоднi у багатьох жінок спостерігається зміна циклу. Лише близько у 10% жiнок овуляцiя настає точно на 14 день. Типовий цикл може коливатися від 21 до 35 днів, і варіації не обов’язково вказують на зниження фертильності. Однак нерегулярні цикли можуть ускладнити прогнозування овуляції та визначення оптимального часу для зачаття.
Овуляція вважається пізньою, якщо вона настає після 21 дня вашого циклу. Якщо у вас діагностували СПКЯ, овуляція може не відбуватися кілька циклів, а потім припинитися взагалі.
Причини пізньої овуляції
Кілька чинників можуть сприяти затримці овуляції. Ось деякі з найпоширеніших:
- Прийом ліків: Деякі ліки можуть перешкоджати овуляції та фертильності, зокрема антидепресанти, хіміотерапевтичні препарати, гормональні препарати для лікування щитоподібної залози або стероїди.
- Грудне вигодовування: Грудне вигодовування природним чином змінює рівень гормонів, що може вплинути на ваш менструальний цикл. Під час грудного вигодовування у вас можуть спостерігатися нерегулярні менструації або взагалі їх відсутність, що призводить до затримки або відсутності овуляції.
- Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ): Це поширене гормональне захворювання, яке впливає на функцію яєчників та може спричиняти нерегулярні менструальні цикли або їх відсутність, підвищений рівень чоловічих гормонів, збільшені яєчники з безліччю дрібних фолікулів та труднощі із зачаттям.
- Дисфункція щитоподібної залози: Щитоподібна залоза відіграє важливу роль у регуляції обміну речовин і гормонального балансу. І надмірна, і недостатня робота щитоподібної залози можуть порушити овуляцію.
- Стрес: Хоча випадковий стрес є нормальним явищем, тривалий або надмірний стрес може вплинути на рівень гормонів, що призведе до нерегулярної овуляції та труднощів із зачаттям. Якщо ви підозрюєте, що стрес впливає на ваше репродуктивне здоров’я, не варто читати про пізню овуляцію та вагітність на форумах, слід відразу звертатися по професіональну допомогу.
Як пізня овуляція впливає на зачаття?
Жінкам із пізньою овуляцією часто складніше завагітніти, оскільки визначити оптимальний час для статевого акту буває непросто. Однак цей стан не виключає можливості зачаття, а лише потребує більш уважного спостереження.
Мільйони жінок із пізньою овуляцією успішно вагітніють, ретельно відстежуючи свій цикл і правильно визначаючи сприятливі дні. Головне – навчитися розпізнавати сигнали свого організму, щоб точно визначити момент овуляції.
Після виходу яйцеклітини вона потрапляє в маткову трубу й залишається здатною до запліднення протягом 12–24 годин. Попри короткий період життєздатності яйцеклітини, сперматозоїди можуть жити в жіночому репродуктивному тракті до 5 днів. Це означає, що статевий акт у дні, що передують овуляції, також може призвести до зачаття.
Щоб збільшити фертильність, можна скористатися наступними методами:
- Контролювання змін цервікального слизу: У міру наближення овуляції цервікальний слиз збільшується в обсязі та стає прозорим, слизьким і еластичним (схожим на яєчний білок). Це оптимальний час для статевого акту. Як зрозуміти, що овуляція пройшла? Слиз стає густим та мутним, Підвищується базальна температура та ви можете помітити, що ваше лібідо зменшилась.
- Спостерігайте за змінами шийки матки: Ви можете перевірити положення та структуру шийки матки, обережно вставивши чистий палець у піхву, сидячи або присідаючи. Протягом більшої частини менструального циклу шийка матки залишається твердою, сухою та закритою. Однак у період овуляції вона пом’якшується і відкривається, створюючи сприятливі умови для проникнення сперматозоїдів.
- Використовуйте тести на овуляцію: Домашні тести на овуляцію можуть допомогти визначити ваші найбільш фертильні дні шляхом виявлення сплеску лютеїнізувального гормону (ЛГ), який відбувається безпосередньо перед овуляцією.
Комбінуючи ці методи, ви можете краще передбачити овуляцію та збільшити шанси на зачаття.
Лікування пізньої овуляції
Вибір лікування залежить від першопричини порушення овуляції і визначається лише після ретельного обстеження. У деяких випадках просте коригування способу життя, наприклад, підтримка нормальної ваги та подолання стресу, може допомогти відновити овуляцію. Однак за виявлення гормонального дисбалансу необхідно медикаментозне лікування.
Медикаментозна терапія може бути призначена залежно від причини:
- нестероїдні антиестрогенів для стимуляції овуляції;
- гонадотропні гормони для регуляції репродуктивної функції;
- сенсибілізатори інсуліну для проблем овуляції, пов’язаних із резистентністю до інсуліну (наприклад, при СПКЯ).
Хірургічне втручання можливе у випадках синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ), зокрема операція на яєчниках для відновлення овуляції.
Стимуляція овуляції проводиться під контролем УЗД. Коли фолікули досягають бажаного розміру, вводять хоріонічний гонадотропін (ХГЛ), щоб викликати овуляцію.
Важливо відзначити, що вагітність, досягнута за допомогою гормонального лікування, має 10–30% ймовірність народження двійні або багатоплідної дитини.
Консультація гінеколога в медичних центрах «Мати та дитина»
Ваше репродуктивне здоров'я має важливе значення, незалежно від того, намагаєтеся ви завагітніти, відчуваєте порушення менструального циклу або просто хочете краще зрозуміти своє тіло. Якщо у вас відмічаються нерегулярні менструації або труднощі із зачаттям, рекомендуємо записатись на візит до гінеколога медичного центру «Мати та дитина», зателефонувавши за вказаним номером або залишивши заявку на сайті.
Автор: Кондратюк Оксана Вячеславівна – акушер-гінеколог.