Сучасна медицина приборкує хвороби та покращує якість життя людей. Але перш ніж отримати бажане лікування, ми приходимо до лікаря. Для успішної терапії вкрай важливо, щоб між лікарем і пацієнтом виникли контакт і довіра. Тим більше, коли мова йде про інтимну сферу здоров'я. Поговорили з гінекологом медичного центру (МЦ) «Мати та дитина» Ярославом Вінярським. Він розповів про професійну етику, важливості «сарафанного радіо» в кар'єрі гінеколога і постійній самоосвіті. Вибрали основні тези, на думку лікаря, що визначають професіоналізм акушера-гінеколога.
"САРАФАННЕ РАДІО"
Довіра і відкритість у відносинах доктора і пацієнтки — наріжний камінь успішного лікування. Перший візит — найважливіший. За його підсумками, як правило, вже зрозуміло, чи буде людина продовжувати лікування.
З досвіду знаю, що хороші гінекологи надалі стають сімейними лікарями. Жінки призводять на візит своїх подруг, родичів, близьких. «Сарафанне радіо» - завжди індикатор професіоналізму в медичній спільноті та запорука постійного потоку пацієнтів.
ІНТЕРЕС ДО НАУКИ
Наука займає вагому частину в моєму професійному житті. Намагаюсь рівноцінно приділяти увагу кільком напрямкам. У мене є дисертація, присвячена захворюванням матки та ендометрію і їх етіології. Також займаюся розробкою пластичних реконструктивних операцій.
Зокрема, допомагаю дівчаткам, у яких вроджено відсутні жіночі статеві органи. Таких випадків 1-2%, проте такий синдром без лікування сильно впливає на фізіологічний і психологічний розвиток жінки. Наприклад, операція по відновленню — штучна піхва може забезпечити їй фізичний та психологічний комфорт, перспективу жити повноцінним статевим життям.
Цікавлюся й онкогінекологією. У роботі часто доводиться робити операції з видалення злоякісних новоутворень. Вивчаю практику, нові методики та ділюся своїм баченням в наукових статтях. Фахова дискусія завжди сприяє зростанню. Сподіваюся, більшість колег розділять зі мною цю тезу.
ПОСТІЙНИЙ РІСТ Й САМООСВІТА
Упевнений, що по-справжньому успішним буде лікар, який тримає руку на пульсі, стежить за новинами у своїй сфері, не нехтує прогресом і постійно навчається. Якщо лікар щось пропустив, він залишається на узбіччі професії.
Підготовка лікарів в колишньому СРСР та в сучасній Україні, попри деякі претензії, залишається на високому рівні. Єдине, що раніше у нас не було можливості безпосередньо спілкуватися із західними колегами, зараз вона, на щастя, є. Лікарі читають іноземну наукову періодику, відвідують конференції, запрошують в клініки кращих фахівців. До нашого МЦ «Мати та дитина» в рік приїжджають оперуватися 350 пацієнток з Америки та Європи. Величезний запит Заходу існує і на нашу репродуктологію. Це відбувається завдяки тому, що наші лікарі постійно навчаються і навчають інших.
Акушер-гінеколог повинен однаково доступно розповісти пацієнтці про те, як завагітніти і як не завагітніти, як виносити здорову дитину, як вилікувати захворювання і не допустити рецидивів
Обов'язковість додаткової освіти закріплена і законодавчо: кожні 5 років лікарі зобов'язані пройти курси, скласти іспит і підтвердити кваліфікацію та категорію. Але це ні в якому разі не повинно служити завершальною віхою саморозвитку. Потрібно самому тягнутися до знань.
УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ ПРОФЕСІЇ
Попри те, що акушерство і гінекологія має широкий спектр внутрішніх вузьких спеціалізацій, лікар повинен бути готовий працювати в кожній з них. Я, скажімо, вже близько 10 років не приймаю пологи, але можу це зробити в будь-який момент, тому що отримав такий досвід раніше і впевнений у своїх знаннях і навичках. Акушер-гінеколог повинен однаково доступно розповісти пацієнтці про те, як завагітніти і як не завагітніти, як виносити здорову дитину, як вилікувати захворювання і не допустити рецидивів. Упевнений, що гінеколог повинен вміти оперувати. У нашому центрі ми робимо близько 30 видів операцій, включаючи класичні, ендоскопічні, гістероскопічні, лазерні, пластичні, реконструктивні. Так, я роблю 900 - 1200 великих операцій в рік.
Не можна уявити сучасного акушера-гінеколога, котрий має комп'ютером, кольпоскопом або апаратом УЗД. Безумовно, у всіх є свої пріоритетні напрямки діяльності, що вітається. Але в якійсь мірі ми повинні бути «універсальними солдатами».
ПРОФЕСІЙНА ЕТИКА
Пильна увага лікаря, в тому числі й акушера-гінеколога, повинна приділятись морально складовій частині професії, стежити за дотриманням етичних норм. Це відноситься не тільки до взаємин з пацієнтами. Часто, щоб переконатися в об'єктивності діагнозу, пацієнтки йдуть на консультації до різних лікарів. На мій погляд, це — правильна тактика, адже людина відповідає за своє здоров'я і може вибрати фахівця, який користується довірою.
Але іноді неетично чинять медики, починаючи ображати або невтішно відгукуватися про колег, тим самим занижувати їх професіоналізм в очах пацієнта. Думаю, в медицині важлива колегіальність і паритет думок. Людина сама здатна вибрати та вирішити, кому довірити здоров'я. Бруд і інтриги в цій справі не допоможуть, адже ефективне лікування базується на чесності, об'єктивності й відкритості.