Лікувальна тактика при нетриманні сечі залежить від причини та ступеню тяжкості. Іноді досить нескладних вправ, інколи ж потрібна комбінація кількох методів. Нетримання буває і не самостійною проблемою, а лише симптомом, тоді лікування буде насамперед спрямоване на основне захворювання. У будь-якому випадку початку лікування передує консультація уролога, під час якої він запропонує можливі варіанти вирішення проблеми — основні та запасні, на випадок, якщо не спрацює тактика першої лінії.
Поведінкова терапія
Поведінкова терапія — це тренування навичок контролю сечового міхура. Використовуються такі техніки:
- Тренування затримки сечовипускання після позову. Починають зі спроби затримати сечовипускання на 10 хвилин. Коли це виходить, поступово збільшують час. Мета полягає в тому, щоб проміжок часу між походами в туалет становив 2–4 години.
- Заплановане сечовипускання. Встановлюють таймер, який кожні 2–4 години нагадує необхідність помочитися. Людина йде в туалет за сигналом таймера, не чекаючи позову.
- Подвійне сечовипускання. Так тренують повне випорожнення сечового міхура. Після першого сечовипускання вичікують кілька хвилин, а тоді повторюють спробу.
- Контроль рідини, що вживається. Рекомендовано зменшити кількість напоїв, що вживаються протягом дня, особливо тих, що мають сечогінний ефект. Насамперед це алкоголь та напої, що містять кофеїн.
- Нормалізація маси тіла. Комплекс заходів з корекції дієти та посиленню фізичної активності. Зайва вага є безпосередньою причиною нетримання, або сприятливим фактором, тому її необхідно позбутися.
Зміцнення м'язів тазового дна
Тренування м'язів тазового дна допомагає відновити контроль над сечовипусканням. З цією метою рекомендовано виконувати вправи Кегеля. Методика дуже ефективна при нетриманні, спричиненому напругою м'язів черевної порожнини (чхання, кашель, сміх тощо), але допомагає і за інших видів патології.
Техніка: уявіть, що ви намагаєтеся зупинити сечовипускання. Напружте м'язи, щоб зробити це, та затримайте на п'ять секунд, тоді п'ять секунд розслаблення й повтор. Не менше десяти повторень за один раз, протягом дня потрібні як мінімум три таких підходи. Якщо складно утримувати м'язи протягом п'яти секунд, можна розпочати з трьох чи навіть двох, поступово доводячи до п'яти.
Перевагою методики є простота у поєднанні з ефективністю. Виконувати вправи можна стоячи, сидячи або лежачи, будь-коли в будь-якому місці, навіть на роботі та в транспорті. Головне, робити це регулярно.
Медикаментозна терапія
Для лікування різних форм нетримання використовуються такі групи лікарських препаратів:
- Антихолінергічні засоби — заспокоюють гіперактивний сечовий міхур та застосовуються при ургентному нетриманні. До цієї групи належать оксибутинін, дарифенацин, соліфенацин, толтеродин, фезотеродин, троспію хлорид.
- Альфа-блокатори — розслаблюють м'язові волокна простати та м'язи шийки сечового міхура, полегшуючи випорожнення. Застосовуються у чоловіків з імперативним нетриманням сечі або нетриманням під час переповнення. Це такі засоби як тамсулозин, альфузозин, доксазозин, силодозин.
- Мірабегрон — знижує частоту сечовипускання, підвищуючи середній обсяг сечі, тобто стимулює функцію утримання сечі. Застосовується в лікуванні гіперактивного сечового міхура та імперативного нетримання.
- Естроген — підвищує тонус тканин уретри, використовується для лікування нетримання у жінок. Гормон застосовується у низьких дозах місцево, у формі вагінального крему, пластиру чи кільця.
Електрична стимуляція
Метод фізіотерапії полягає у введенні електродів у піхву або пряму кишку та вплив слабкими електричними імпульсами на м'язи тазового дна з метою їх зміцнення. Курс триває кілька місяців. Електростимуляція використовується у лікуванні імперативного нетримання та нетримання при напрузі.
Малоінвазивні методи
До них вдаються, якщо попередня терапія не мала успіху.
- Ін'єкції ботоксу. Ботулотоксин вводиться в м'язи сечового міхура, щоб дещо його розслабити. Метод використовується в лікуванні гіперактивного сечового міхура та ургентного нетримання.
- Ін'єкції об'ємного наповнювача. Спеціальний інертний матеріал (біополімер, наприклад, гіалуронову кислоту) вводять в парауретральний простір. Це надає тканинам додаткової щільності й зменшує підтікання сечі. Метод використовується при лікуванні нетримання сечі при напрузі.
- Стимуляція нервових закінчень. Стимулятори впливають на крижові нерви слабкими електричними імпульсами, щоб впливати на гіперактивний сечовий міхур. Використовується два типи стимуляторів. Один є знімним пристроєм у вигляді вагінальної пробки, інший імплантується під шкіру сідниці.
Хірургічне лікування
Якщо попередні методи виявилися неефективними, на допомогу може прийти хірургія.
Слінгова операція (TVT-пластика, TVT-O пластика, уретропексія)
В області стегново-тазових зв'язок розміщують петлю з біосумісного синтетичного матеріалу. Вона створює додаткову підтримку шийки сечового міхура та утримує уретру закритою. Метод ефективний для лікування нетримання при напрузі.
Створення штучного сфінктера сечового міхура
Імплантують кільце (манжетку), що заповнюється рідиною. Воно охоплює шийку сечового міхура та утримує уретру закритою. Кільце з'єднане з помпою (клапаном) та резервуаром. Помпа розміщується в мошонці, а резервуар — за прямим м'язом живота. Щоб мочитися, слід натиснути на клапан. Рідина з манжетки відкачується в резервуар і відкриває вихід сечі з сечового міхура в уретру. Після сечовипускання кільце знову наповнюється рідиною та закриває вхід в уретру.
Лазерна хірургія
Це інноваційний метод лікування, який має безліч переваг, водночас позбавлений недоліків класичної хірургії. Лазерне лікування використовується при нетриманні напруження у жінок та чоловіків. У жінок ця проблема часто виникає на пізніх термінах вагітності через тиск матки. Цьому сприяють великий плід, повторні пологи, зайва вага, куріння та генетична схильність. Зазвичай після пологів нетримання проходить через кілька тижнів, але не завжди. Іноді проблема залишається надовго. Лазерна хірургія у цьому випадку – оптимальний варіант. Це безболісний, безкровний та атравматичний метод з високою ефективністю.
Якщо після пологів минуло кілька місяців, а нетримання при напруженні зберігається, не слід чекати довше. Зверніться до медичного центру «Мати та дитина», який має сучасне обладнання для лазерного лікування. Ми обов'язково допоможемо вам.
Медичні пристрої для утримання сечі
Строго кажучи, такі пристрої не є лікувальними, тому що вони не усувають проблему. Проте вони допомагають покращити якість життя.
- Уретральна вставка для жінок. Невеликий одноразовий пристрій, що нагадує тампон. По суті, це пробка, яка вводиться в уретру, коли є ризик підтікання сечі в вкрай небажаний час. Наприклад, під час занять спортом. Коли настає час випорожнення сечового міхура, її видаляють.
- Песарій. Гнучке кільце із силікону, яке вводиться у піхву. Воно використовується при випаданні матки, але також утримує сечівник у правильному положенні, запобігаючи витоку сечі. Песарій вводять уранці та залишають усередині на цілий день.
- Катетер. Використовується при нетриманні переповнення. Щоб запобігти переповненню сечового міхура, кілька разів на день відводять сечу через катетер — м'яку гнучку трубочку, яку вводять в уретру. Після інструктажу пацієнт робить це сам.
- Урологічні прокладки. Зручні поглинальні прокладки, які також можуть бути частиною спеціальної захисної білизни. Вони кріпляться до білизни, непомітні й надійно захищають від протікання.
- Сечоприймачі. Використовуються для тих самих цілей, як урологічні прокладки. Оскільки вони не надто зручні для пересування, їх використовують переважно у лежачих пацієнтів.