Одне з побоювань, що супроводжують лікування безпліддя, стосується ризику розвитку пухлинних захворювань. Швидше за все це пов'язано з тим, що відомо про гормонально залежні види раку, водночас як лікування безпліддя, зокрема методом ЕКЗ, включає гормональні препарати для стимуляції суперовуляції. Чи існує насправді зв'язок між ЕКЗ та злоякісними пухлинами? Питання не пусте, адже на сьогодні виконано близько мільйона циклів ЕКЗ у всьому світі, й метод продовжує набирати популярності.
Ризики, пов'язані з безпліддям
Вчені кажуть, що однозначна відповідь на питання про зв'язок ЕКЗ та ризик розвитку раку навряд чи може бути отримана. Річ у тім, що різні люди, які звертаються за лікуванням безплідності, із самого початку мають різні фактори ризику, зумовлені генетично, тобто не перебувають у рівному становищі для порівняння. Сама по собі безплідність, а також відсутність дітей з інших, навіть соціальних причин є фактором ризику розвитку раку, навіть якщо ніякого лікування не вживається. Деякі захворювання, що спричиняють безпліддя, такі як ендометріоз або синдром полікістозних яєчників, підвищують ризик раку самі по собі.
Інший бік проблеми — методологічні обмеження. Відбір пацієнток та виявлення пухлин, особливо в довгостроковій перспективі, дуже складні, тому проведення рандомізованих досліджень спричиняє серйозні труднощі, їх кількість обмежена.
Огляд Американського товариства репродуктивної медицини
Американське товариство репродуктивної медицини нещодавно випустило докладний огляд сучасної літератури про вплив лікування безпліддя на деякі види раку, які з ним пов'язують, зокрема рак матки, яєчників та молочної залози.
Ризик розвитку раку яєчників
Було проведено низку досліджень, у яких вивчався вплив лікування безпліддя на рак яєчників. Порівнювалися групи жінок, які приймали гормональні препарати для стимуляції яєчників та жінки з безпліддям, які не проходили лікування, або населення загалом.
Деякі дослідження показали статистично незначне збільшення граничного раку яєчників у жінок, які пройшли через чотири та більше циклів ЕКЗ. Граничний рак яєчників — це рідкісний різновид раку, який повільно розвивається і в 95% випадків повністю виліковується. Дослідження за участю понад 54 000 жінок, які приймали ліки проти безпліддя, яке провів Британський медичний журнал у 2009 році, не виявило підвищення ризику раку яєчників. Причому оцінювався вплив кількох препаратів, жодних відмінностей між їхнім впливом не виявлено.
У дослідженні 2015-2016 рр., висновки якого публікувалися журналом Fertility and Sterility, вивчався вплив лікування безпліддя на підвищення ризику розвитку раку яєчників у жінок, які генетично схильні до раку. Зокрема у жінок зі спадковою мутацією гена BRCA. Висновок: лікування безпліддя не підвищувало ризик розвитку пухлин навіть у цієї, більш уразливої групи жінок.
Ризик розвитку раку молочної залози
Побоювання спричиняє рак молочної залози, чутливий до естрогену та прогестерону. У пацієнток, які вже мають подібні пухлини, відзначається посилення їх зростання при високому рівні естрогену та прогестерону. Однак високі рівні цих гормонів не спричиняють утворення нових пухлин — це було продемонстровано сімома метааналізами та систематичними оглядами, причому деякі з них тривали щонайменше 30 років. Протягом 30 років після лікування безплідності, включно з ЕКЗ, збільшення захворюваності на рак молочної залози, зокрема гормонозалежний, не відбулося.
Слід взяти до уваги, що як безпліддя, так і пізні перші пологи пов'язані з підвищеним ризиком раку молочної залози, навіть без лікування будь-якими гормональними препаратами.
Ризик розвитку раку ендометрію
Високий естроген підвищує ризик розвитку раку ендометрію (раку матки). Однак під час гормональної стимуляції яєчників естроген використовують не самостійно, а разом із прогестероном, що усуває ризик. Вплив подібних препаратів від лікування безплідності ретельно вивчався в ході дев'яти досліджень та трьох оглядів, у жодних випадках підвищеного ризику розвитку раку ендометрію виявлено не було. Разом з тим, ожиріння, гіперінсулінемія, СПКЯ та інші стани, пов'язані з порушенням овуляції, можуть провокувати викиди естрогену й у такий спосіб збільшувати ризик раку ендометрію.
У 2013 році журнал Human Reproduction провів дослідження за участю 12 000 жінок, які вживали гормональні препарати під час лікування безпліддя. Підвищення ризику раку матки не виявлено. Автори дослідження зазначають, що для остаточної відповіді потрібна низка довгострокових досліджень, оскільки цей вид раку частіше розвивається у старшій віковій групі.
Ізраїльське дослідження 2013 року не виявило зв'язку між ЕКЗ та збільшенням захворюваності на рак яєчників, молочної залози та матки. Аналізувалися дані 87 000 жінок, які пройшли ЕКЗ.
Заморожування яйцеклітин та ризик розвитку раку
Жінки з діагностованим раком іноді перед початком лікування вдаються до кріоконсервації ооцитів з метою збереження фертильності. У 2019 році в журналі «Рак» було опубліковано результати дослідження за участю 329 жінок із раком молочної залози. Частина з них заморожувала яйцеклітини або ембріони перед лікуванням, а інша частина не вдавалася до збереження фертильності. Дослідження показало, що учасниці тієї та іншої групи мали абсолютно однакові шанси на лікування від раку: через 43 місяці більшість позбулася пухлин.
Результати шведського дослідження JAMA Oncology (2020 рік) ще більш вражають: ті жінки з раком молочної залози, які приймали ліки за програмою збереження фертильності, мали значно більше шансів на успішну вагітність та пологи після лікування раку, ніж жінки, які не зберігали фертильність. При цьому негативного впливу на виживання не виявлено.
Висновок: дослідження, які вивчають вплив гормональних препаратів на лікування безпліддя, зокрема ЕКЗ, мають бути продовжені для виявлення ризиків у довгостроковій перспективі. У короткостроковій перспективі зв'язку між гормонотерапією та підвищенням ризику раку не виявлено.
Як зменшити онкологічні ризики
Щоб зменшити ризик захворіти на рак, варто звернути увагу на ті фактори, зв'язок яких зі злоякісними пухлинами є доведеним. Так, нормалізація маси тіла усуває один із головних факторів ризику розвитку пухлин репродуктивної системи, нормалізуючи гормональний баланс. Зменшити захворюваність на рак шийки матки та низки інших злоякісних пухлин дає змогу своєчасна вакцинація від вірусу папіломи людини.