(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Дворога матка не є перешкодою для зачаття, але може стати на заваді нормального виношування. Така вагітність потребує пильнішого акушерського спостереження. Проте шанси її на успішне завершення досить високі.
Зазвичай матка має форму перевернутої груші — широка сторона вгорі, донизу вона звужується та переходить у шийку. Широка частина матки називається дном — тут немає помилки, дно матки розташоване зверху. Спостерігаючи вагітність, акушер-гінеколог серед інших параметрів визначає висоту стояння дна матки, тобто відстежує збільшення матки, роблячи висновки щодо розвитку плода. Через канал шийки матки дитина народжується, зрозуміло, під час пологів шийка з каналом багаторазово розширюється, щоб її пропустити.
Дворога матка — це вроджена особливість будови, коли дно матки має гостре поглиблення. Це робить її схожою на серце, але не на справжній орган, а на серця, якими їх зображують на листівках до святого Валентина. Тому дворогу матку іноді називають серцеподібною. Це найпоширеніша аномалія будови матки, вона виявляється приблизно в однієї з двохсот жінок. Швидше за все, ця цифра насправді дещо більша, оскільки, напевно, є відсоток жінок, у яких наявна аномалія не виявляється, тому що діагностувати дворогу матку можна лише методами медичної візуалізації.
Дворога матка формується під час внутрішньоутробного розвитку дівчинки. Це відбувається, коли особливі протоки (їх називають мюллеровими, або парамезонефральними) не повністю зростаються, через що верхня частина матки поділяється на два відділи, або роги. Цей поділ може бути виражений не сильно, тоді матку називають сідлоподібною, а іноді він повний, тоді матка розділяється практично на дві окремі порожнини.
Дворога матка дещо частіше зустрічається у жінок з безпліддям, проте прямої залежності між безпліддям та дворогою маткою не встановлено. Тим паче, найчастіше саме під час вагітності жінка дізнається про те, що у неї дворога матка, це з'ясовується під час планового УЗД. А ось те, що така форма матки підвищує частоту мимовільного переривання вагітності — встановлений факт. Імовірність звичного невиношування при серцеподібній матці становить, за різними оцінками, від 2 до 38%. Причому мимовільне переривання вагітності частіше відбувається не на ранніх, а на пізніших термінах. Це пов'язують із нерегулярними скороченнями матки або зі зниженням її місткості — плоду стає нікуди зростати.
У вагітних із дворогою маткою частіше діагностується затримка розвитку плода. Є також дані про підвищений ризик народження дітей із вродженими вадами.
Нерідко при дворогій матці діагностується тазове передлежання плода. Тазовим передлежанням називається положення, коли таз і ніжки плода спрямовані в бік шийки матки, тобто до виходу, а головка — до дна. Тазове передлежання притаманне першому й другому триместру, а в третьому зазвичай плід самостійно розгортається головкою вниз. Оскільки дворога матка має менше місця для розміщення, плід іноді не може перевернутися та залишається у тазовому передлежанні до пологів. Це ускладнює пологи й може спричинити асфіксію. У звичайній ситуації акушер-гінеколог може спробувати розгорнути плід, але при дворогій матці це робити не рекомендовано, рішенням є пологи шляхом кесаревого розтину.
До інших ускладнень, ризик яких підвищується при матці у формі серця, належать:
І в тому, і в іншому випадку причиною є нестача місця у матці.
Як згадувалося, те, що в жінки матка має серцеподібну форму, часто з'ясовується саме під час планового обстеження в рамках акушерського спостереження. Вагітність при дворогій матці належить до групи високого ризику. Це означає, що лікар більше часу приділятиме її контролю, частіше призначатиме консультації, і швидше за все, деякі діагностичні дослідження також будуть частішими, ніж зазвичай.
Ретельний контроль за плодом дає змогу вчасно виявляти можливі проблеми та усувати їх. Наприклад, якщо акушер-гінеколог виявить симптоми істміко-цервікальної недостатності, він може застосувати так званий серкляж — накласти шви, які не дадуть шийці матки розкриватися, поки не настав час пологів. Перед пологами шви видаляють.
У більшості випадків вагітність при дворогій матці все ж таки розвивається нормально та успішно завершується народженням здорової дитини.
Що робити, якщо через дворогу матку виникають проблеми з вагітністю — вона не настає, або відбувається викидень чи передчасні пологи? У цьому випадку зазвичай показано оперативне лікування. Операція називається метропластикою за методом Штрассмана. Сьогодні її часто виконують лапароскопічним, тобто малотравматичним способом. Метод полягає в хірургічному видаленні перегородки, що розділяє матку на два роги, з наступним зшиванням. Від 83% до 88% жінок, які перенесли цю операцію, відновлюють нормальну фертильність.
На початку 2010-х років до однієї з лікарень Мадрида надійшла сорокарічна пацієнтка, у якої було діагностовано дворогу матку та багатоплідну вагітність — у кожному розі знаходився плід. Не варто й говорити, що ризики такої вагітності зростають багаторазово. Проте ця вагітність розвивалася нормально. Жінка перебувала під контролем лікарів. Починаючи з 37 тижня плід є доношеним, тому на 38 тижні було ухвалено рішення про проведення кесаревого розтину. Все пройшло успішно, й на світ з'явилися здорові малюки.