(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Вибір методів та програм лікування безплідності залежить від діагнозу, тобто причини, що призвела до цього стану. Залежно від причин лікування безпліддя може бути медикаментозним, хірургічним, а також вимагати застосування ДРТ — допоміжних репродуктивних технологій.
Основні показання:
У цих та деяких інших випадках медикаментозна терапія є першим варіантом лікування. Якщо вона не призводить до бажаного ефекту, розглядаються інші варіанти, наприклад ДРТ (допоміжні репродуктивні технології).
Крім того, як медикаментозний супровід або один з етапів лікарські препарати використовуються в кожному з методів лікування безпліддя.
Показано для усунення деяких причин жіночої та чоловічої безплідності, серед яких трубна непрохідність та варикоцеле.
Хірургія широко застосовується за чоловічого безпліддя як метод отримання сперматозоїдів для ЕКЗ у тих випадках, коли природне їх просування сім'явиносними шляхами утруднене. Це біопсія яєчка або його придатків: методи TESA (Testicular Sperm Aspiration), PESA (Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration), TESE (Testicular Sperm Extraction) та їх модифіковані версії (micro-TESE, MESA тощо).
Допоміжні репродуктивні технології — методи лікування безпліддя, які передбачають медичне втручання у процес зачаття. До них належать:
Це найвідоміша ДРТ, її народна назва — «зачаття в пробірці» або «запліднення in vitro» — показує суть методу. Після гормональної стимуляції у жінки витягують яйцеклітини, які поміщають у лабораторний посуд та запліднюють очищеною від білкових фракцій та концентрованою спермою партнера. Суміш яйцеклітин та сперматозоїдів поміщають у термостат, через певний час контролюють утворення ембріонів. Ембріони культивують протягом 4–5 діб, потім відбирають один або дві та переносять у матку. Після імплантації ембріона в ендометрій настає вагітність.
Показання:
Це модифікація ЕКЗ, у якій змінено етап запліднення: ретельно вибирається і готується сперматозоїд, який потім за допомогою порожнистої мікроголки вводиться до яйцеклітини.
Показання:
Шанси на утворення ембріона в цьому випадку вищі, тому в деяких клініках метод ICSI використовують за замовчанням як основний, тобто показання до нього охоплюють показання до звичайного ЕКЗ.
ДРТ, найближча до природного зачаття: безпосередньо в матку вводять оброблену сперму партнера. Суть у подоланні цервікального каналу: сперма гарантовано потрапляє до матки. Основним показанням до ВМІ є цервікальний чинник безплідності. Також цей метод використовується, коли здорові самотні жінки бажають зачати дитину, скориставшись донорською спермою.
Перенесення гамет у маткові труби відбувається наступним чином: вилучені ооцити та підготовлену сперму поміщають у маткові труби, де і відбувається запліднення, як і в природних умовах. Для перенесення використовують трансвагінальний шлях або вдаються до малоінвазивного втручання — лапароскопії.
Показання:
Зараз метод використовується рідко, зазвичай його замінює ЕКЗ. Перевагою GIFT вважається відсутність втручання у таїнство злиття сперматозоїда з яйцеклітиною, відсутність штучного відбору ембріона, тому перевага йому надається не з медичних, а з релігійних міркувань.
Ці допоміжні репродуктивні технології дають можливість отримати сперматозоїди, коли їх вироблення збережено, але потрапляння в жіночі статеві шляхи порушено (див. розділ «Хірургічне втручання»). Отримані за допомогою пункції або біопсії яєчка сперматозоїди використовують надалі для ICSI, рідше для ЕКЗ.
Причиною безплідності може бути відсутність сперматозоїдів або яйцеклітин, а також така їх якість, яка виключає природне зачаття. У цих випадках показано лікування безплідності методом ЕКЗ із донорським матеріалом. До донорських гамет вдаються й у випадках, коли діагностуються генетичні захворювання, зумовлені мутаціями у статевих хромосомах. Донорами яйцеклітин та сперми стають молоді люди з високою фертильністю, які проходять ретельний медичний відбір, тому використання донорського матеріалу підвищує шанси на успіх ЕКЗ.
Сурогатна мати — жінка, яка виношує дитину для безплідної пари. У програмі сурогатного материнства зазвичай використовується ЕКЗ. Для ЕКЗ можуть бути використані клітини біологічних батьків та донорські, але відповідно до законодавства України як мінімум одна з гамет (яйцеклітина або сперматозоїд) має належати майбутнім батькам. Сурогатна мати не може одночасно бути донором яйцеклітини. Таким чином і біологічно, і законодавчо вона не є біологічною матір'ю дитини, що виношується. Сурогатне материнство — ДРТ, метод лікування безпліддя, який застосовується лише тоді, коли решта способів неефективні.